Tavasszal is folytatódnak az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának programjai

Egyéb

Az ingyenes Szabó Zoltán Történeti Szabadegyetem előadásai a keleti blokk 1945 és 1956 közötti történetével ismertetnek meg, míg a Bevetítés Filmklub a Kádár-korszakot és az állambiztonságot bemutató filmekkel és beszélgetésekkel várja az érdeklődőket.

Az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára (ÁBTL) a volt állambiztonsági szervek, valamint az 1990 utáni nemzetbiztonsági szolgálatok iratait őrzi. A levéltár ezek őrzése és kutathatóvá tétele mellett fontos feladatának tartja, hogy a szakmai érdeklődés fenntartása, növelése mellett minél szélesebb körben népszerűsítse a korszakkal kapcsolatos legújabb tudományos kutatások eredményeit.

A márciusban induló Szabó Zoltán Történeti Szabadegyetem pódiumbeszélgetései a tavaszi félévben a keleti blokk kialakulását és 1956-ig tartó történetét járják körbe. A résztvevők Kelet-Közép-Európa háború után kialakult sajátos helyzetével, a nagyhatalmak „keleti” politikájával, a Szovjetunió megtorló rendszerével és az egyes országok regionális sajátosságaival ismerkedhetnek meg.

A szabadegyetem névadója, Szabó Zoltán a két világháború között indult nemzedék kiemelkedő esszéírója és szociográfusa, az emigrációban a diktatúra torzító erejétől védett magyar irodalom és szellemi élet művelője és közvetítője, az otthonmaradt írók közül sokaknak, köztük Bibó Istvánnak nyugat-európai kiadója volt. 1939-ben Szellemi Honvédelem címmel mozgalmat indított, mert úgy látta, hogy a szélsőséges ideológiák befolyása ellen a független gondolkodás tereinek megteremtésével lehet küzdeni. Az ő szellemiségéhez is igazodva egy olyan történelmi műhelyt hívnak életre, ahol a korszak történészei többféle nézőpont boncolgatásával beszélgetnek a történelem fordulópontjairól, vitás kérdéseiről, sokszor napjainkat is meghatározó eseményeiről.

A szabadegyetem előadásai Közép-Európa nagyhatalmi átalakulását, a szovjet megtorlás politikáját, a jugoszláv különutasság lehetőségeit és a szétfejlődés román és csehszlovák útjait mutatják majd be.

Március végén újraindul az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának havi filmklubja is Bevetítés néven. Márciusban az 50 évvel ezelőtti, 1973-as balassagyarmati túszdrámára emlékeznek, áprilisban pedig az 1981-es tatai zenésztalálkozót idézik meg Almási Miklós dokumentumfilmjével.


640757956a8049fb821a8510.jpg
Jelenet A játszma című filmből (Staub Viktória és Kulka János). Forrás: Magyar Nemzeti Filmintézet

Májusban annak járnak utána, mi lett volna, ha a Kádár-korszakban tudatmódosítót kevernek az ivóvízbe, júniusban pedig A játszmával (kritikánk a filmről itt olvasható) zárul a tavaszi félév. A filmeket minden alkalommal beszélgetések követik az egyes témák szakértőivel.

A rendezvények minden alkalommal ingyenesek és regisztráció ellenében szabadon látogathatók, illetve a programok előtt az érdeklődők számára lehetőséget biztosítanak az Egy diktatúra hagyatéka. Állambiztonsági iratok és történetek című állandó kiállítás tárlatvezetéssel történő megtekintésére is.

Nyitókép: Mező Imre Vezetőképző KISZ-iskola (KISZ-tábor), beatzenészek központi szervezésű találkozója állami vezetőkkel 1981-ben. Középen Sztevanovity Zorán, mellette balra Bakacsi Béla, a bal szélen, félig takarva S. Nagy István. Fotó: Urbán Tamás / Fortepan