A Szent István Zeneház hangversenytermét a zenekar- és intézmény alapító Záborszky Józsefről nevezték el. A Zeneház legjelentősebb termei a mai naptól az ikonikus művészpedagógusok, a fagottművész Keszler György, a hegedűművész Kovács Dénes, Brenton Langbein hegedűművész, karmester, zeneszerző, a Hangkultúra szakot alapító Ujházy László, illetve Vermes Mária hegedűművész nevét viseli.
Az ünnepségen az Istvános Fagott Quartet – Beleznay Anna, Bettermann Jákob, Hartenstein István, Vedres Péter Wolfgang Amadeus Mozart: Adaggiojával és Giacchino Rossini: Largo al Factotumával emlékeztek Keszler Györgyre.
Az Istvános (Tanári) Vonósnégyes – Gyermán Júlia, Temesvári Fanni (hegedű), Zárbok Zita (brácsa), Rátkay Áron (cselló) előadásában Anton Webern: Lagsamer Satz című művét hallhatta a közönség.
Levetítették a zenekar- és intézmény alapító Záborszky Józseffel és a zenekart felkaroló legendás karmesterrel, Ferencsik Jánossal készült rövidfilmet is, majd az alapító unokája produkciójával tisztelgett nagyapja munkássága előtt. Záborszky Csongort (hegedű) Alexa Júlia kísérte zongorán, William Boyce: Matróztáncát adták elő.
Ezek után a Szent István Király Zeneművészeti Szakgimnázium és Alapfokú Művészeti Iskola növendékei mutatkoztak be. A Tücsökzenekar Franz Schubert: Walzerjét és Pjotr Iljics Csajkovszkij: Nápolyi dalát játszotta Zsíros Levente vezényletével. A Szent István Király Zeneművészeti Szakgimnázium Fúvószenekara előadásában Johan de Meij: Gandalf című művével emlékeztek a legendás művészpedagógusokra, a Fúvószenekart az alapító Makovecz Pál vezényelte.
A jubileum alkalmából kiadott Szent István Filharmonikusok 70 című albumot Könyves Klaudia (szerző), Zsoldos Dávid (szerkesztő) és Záborszky Kálmán (kiadó) mutatták be.
A kötetben a közösség erejére is emlékeznek az alma mater egykori és jelenlegi növendékei, akik között világhírű szólista, nagy hatású művésztanár, orvos, matematikus és színháztörténész is akad. A zenekar és az iskola evolúciója az alapítás pillanatától kezdve szétválaszthatatlan, az albumban számos archív fotó eleveníti fel a hőskort, amelyekről a kötetben olvasható 44 vallomás szól – írja Zsoldos Dávid zenetörténész, a Magyar Zenei Tanács elnöke a kötet előszavában.
A kötet végén található hosszú lista örökíti meg azoknak a muzsikusoknak a neveit, akik a jubileumi koncerteken – 2024. szeptember 28-án a Zeneakadémián, illetve 2024. október 13-án a Budapest Kongresszusi Központban – a Szent István Filharmonikusok és a Szent István Zenei Műhely együtteseinek tagjaiként pódiumra léptek.
A Szent István Filharmonikusok 2025/26-os évada
A népszerű bérletes előadásokon túl – a Müpában (Stephanus bérlet), a Vigadóban (Téli bérlet) és a Zeneakadémián (Gaudeamus bérlet) – folytatódik kamarazenei sorozatuk az Óbudai Társaskörben, ahol ismert színművészek közreműködésével nyerhetnek betekintést a klasszikus zenei kulisszák mögé.
Az évadban négy hétvégén (február 21., március 21-22., április 11., május 16.) látható, hallható a Szent István Filharmonikusok és a Magyar Művészeti Akadémia közös rendezésű családi programja: a Pastorale-sorozat, a Pesti Vigadó Dísztermében.
A hangversenyeken 2025/26-ban is világhírű művészek várják a nagyérdeműt, mint Antal Mátyás, Baráti Kristóf, Berecz Mihály, Kelemen Barnabás, Kolonits Klára, Kovács János, Langer Ágnes, Medveczky Ádám, Tomasz Máté, Vashegyi Görgy.