Rófusz Ferenc, A légy című filmjéért 1981-ban Oscar-díjat kapott filmrendező elmondta: a fesztivál "nulladik" napján, szeptember 15-én a Teátrumban mutatja be új filmjét, amely a Ticket címet viseli. A rendező elmondta: a tízperces alkotás négy évig készült hagyományos technikával és a Kecskeméti Animációs Filmfesztiválon (KAFF) volt először látható az idén nyáron."Tíz percbe sűrítettem egy egész életet" ? fogalmazott a rendező, felidézve, hogy harminc éve egy légy szemébe, most egy születendő gyermek szemébe helyezte a képzeletbeli kamerát. "Azóta sem vállalkozott senki, hogy A légyhez hasonló háttéranimációs filmet készítsen" ? tette hozzá, megemlítve, hogy nagyobbik fia "unszolására" vállalkozott a kézzel rajzolt produkció elkészítésére.
Tíz város mutatkozik be a budapesti FesztMagyar fesztiválon
Egyéb
(MTI) Benyák Zoltán, a Millenáris stratégiai igazgatója elmondta: a FesztMagyarral szeretnének "új hangot" megütni, "más perspektívába" helyezni a Kárpát-medence kultúráját. A rendezvényen Kassa, Miskolc, Nyíregyháza, Beregszász, Békéscsaba, Arad, Székesfehérvár, Kolozsvár, Magyarkanizsa és Lendva mutatja be kézművességét, gasztronómiai, kulturális jellegzetességeit.
"Fogalomjátékba kezdtünk, megpróbáltuk minden város identitását egy-egy szóba, fogalomba tömöríteni, a fesztiválon ezeket fogjuk kibontani" ? magyarázta Benyák Zoltán, hozzátéve: a rendezvény a Kárpát-medence "új kulturális kódolásáról és annak feltöréséről ad hírt". Az igazgató elmondta: a fesztivált jövőre is megrendezik, akkor újabb tíz város mutatkozhat be.
Az igazgató felidézte: a rendezvény ötlete a 2001 és 2002 között bemutatott Álmok álmodói című kiállítás második részének tervezése közben merült fel, amellyel a Millenáris park tizedik évfordulóját szerették volna megünnepelni. Végül úgy döntöttek, kiállítás helyett fesztivállal emlékeznek meg az jubileumról, az ötletelés közben felmerült gondolatokat ültették át a FesztMagyar arculatába.
Pozsár Péter építész a Millenárist is tervező Új Irány csoport képviseletében arról beszélt, hogy az ő feladatuk installációk tervezése volt ? ezeket a települések identitását jelképező kulcsfogalmak ihlették. Hatalmas, nyitott könyv, asztal, tenyér, sétapálca ? ilyen kompozíciókkal találkozhatnak a majd a FesztMagyar látogatói.
Szente Béla, a Békéscsabai Kulturális Központ igazgatója elmondta, hogy városukat népmesei környezetben ismerhetik meg a látogatók, a gasztronómiát, kézművességet, helyi termékeket felvonultató helyszín látványát a 2009-ben elhunyt Kossuth-díjas festő, Schéner Mihály "mesevilága" ihlette. Magyarkanizsa standját a dzsentri fogalma köré szervezték, itt bácskai divattervezőkkel, zenészekkel, táncosokkal találkozhat a közönség.
A filmben egy emberi élet stációi elevenednek meg, a záró képsorokban "eltemetik a kamerát". "Nem vidám film, elég depressziós lesz tőle az ember. Elénk tartja a tükröt, hogy az élet apró villanás csupán" ? jegyezte meg Rófusz Ferenc a mintegy hétezer rajzra épülő filmről. A címet azzal indokolta, hogy az élet olyan, mint egy utazás. "Mindenki kap egy jegyet, de nem tudja, hogy az hány állomásra szól és milyen osztályra" ? vélekedett. Emlékeztetett: szomorú témája ellenére, a film a KAFF gyerekzsűrijének díját kapta, amire nagyon büszke. A Ticket a fesztivál mind a három napján látható lesz.