Még több Hungarikon a Várkert Bazárban

Egyéb

Barcsay és Aba Novák, Faludy és Petőfi, Darvas Iván és Tolnay Klári, Makk Károly és Jancsó Miklós, Rubik Ernő és Neumann János, Papp Laci és Puskás Öcsi, Bartók és Kodály, Kossuth és Széchenyi. Mi a közös bennük? Magyarok? Géniuszok? A Hungarikonok kollekció mindkét választ elfogadja. Lényege, hogy emblematikus tárgyaik segítségével mutassa meg büszkeségeinket. A példaképek karmesteri pálcájából, fénymérőjéből, bokszkesztyújéből vagy balettcipőjéből egy neves kortárs képzőművész készít szobrot, vagy építi be azokat egy-egy festményébe. Így születnek az ikonokból Hungarikonok.

hungarikon11_600x397.png
Polgár Judit nemzetközi sakknagymester olimpiai bajnokok társaságában: (balról jobbra) Németh Miklós, Rejtő Ildikó, Dr. Kamuti Jenő, Balczó András Gerevich Aladár szintén olimpikon kardjával (Madarassy István alkotása)

Létrejött egy sajátos, művészettörténetben előkép nélküli válogatás, amely értéket mentve, teremtve és őrizve mutatja meg a világnak nagyságainkat, nagyságunkat. A műtárgyakhoz pedig legkiválóbb íróink, művészettörténészeink, költőink írtak esszéket, elemzéseket.

hungarikon2_600x397.png
Szyksznian Wanda: szörényibródy

Bécs, Dunaszerdahely, Róma és London után a Várkert Bazárban, a Testőrpalota több szintjén látható először együtt a folyamatosan bővülő, az idén a MOB Fair Play díjával kitüntetett, immár százhúsz darabból álló gyűjtemény. A tárlókban szerepelnek azok a relikviák is ? többek között Albert Flórián 9-es számú válogatott meze, amelyet a sydney-i olimpia díszvendégeként viselt, Houdini szabadulóművész vasbilincse, Bibó István börtönlevelezése - , amelyek arra várnak, hogy ihletett kezek nyomán Hungarikon szülessen belőlük.

hungarikon3_600x469.png
Hérics Nándor: Hungarikonok hat hangra. A művész mellett Nagy Feró és Bródy János

Először láthatja a nagyközönség azokat a ritkaságokat is, amelyek a Hungarikonok ?melléktermékeként? kerültek a kollekcióba: John Lennon nyakkendőjét, Jirí Menzel pulóverét, Frida Kahlo ecsetét, Botero palettáját, Tony Curtis festményét, vagy a legutolsó darabot, azt a Napóleon-csákót, amelyet Gerard Depardieu viselt a szegedi Háry János-bemutatón.

Az új darabokat egy tárlatvezetéssel egybekötött sajtótájékoztatón mutatta be a közönségnek Kárpáti Tamás, a gyűjtemény tulajdonosa, valamint H. Szilasi Ágota, a tárlat rendezője.

A rendezvényen olimpiai bajnokok, rocklegendák, múzsák, szobrászok, festők és írók ? vagyis a Hungarikonok ? is megjelentek, hogy elmeséljék a ?saját? relikviájukhoz fűződő történetüket.

(Fotó: Csákvári Zsigmond)