Tokaji Írótábor interneten is

Egyéb

Befejező részéhez érkezett az idei, 42. Tokaji Írótáborban tárgyalt tematika: ?Elhallgatva és elfelejtve?, melynek során 1945-től a rendszerváltásig tekintik át irodalmunkat a résztvevő előadók, irodalomtörténészek, történészek, tudósok. Míg az előző években 1945 és 1965, valamint 1965 és 1985 közötti korszakról szóltak, ezúttal a rendszerváltás körüli időszak irodalmát vizsgálják, a visszatekintés stílusosan egybeesik a 25. évfordulóval.

A 2014-es találkozó mottójául egy Kalász László verssort választottak a szervezők: ?Nagy jövő mögöttünk?. A hagyományosan a tokaji Rákóczi pincében tartott megnyitón megemlékeztek a száz éve született Határ Győzőről, akinek megrázó erejű verseit Kubik Anna színművész előadásában hallhatták az írótábor résztvevői.

A mintegy kétszáz főnyi vendég írót köszöntötte a pincészet részéről Kovács Tibor, majd Tokaj polgármestere, Májer János. A polgármester kiemelte, a város folyamatosan fejlődik, jövőre tervezik a Tokaj Világörökségi Bormúzeum felépítését és átadását, ebben az évben új szálloda épült, az egy hete átadott Fesztiválkatlant pedig a megnyitó utáni első programként tekinthették meg az írók.

Szentmártoni János, a Magyar Írószövetség elnöke visszatekintett a két évvel ezelőtt kezdett tematikára, melyről sokan úgy gondolták, át akarja rajzolni az irodalmi kánont, ezért támadták. A valóságban arra törekedtek, hogy a valódi értékek mellett törjenek lándzsát, és azóta már a Debreceni Irodalmi Napok és a Könyves Szövetség is rendezett e témában konferenciát. Rengeteg tisztázatlan kérdés marad így is és sok előadás lenne még, amit nem tudtak felvenni a háromnapos programba. Reméli azonban, hogy további kutatásokhoz adnak kezdő lökést az itt elhangzottak, melyek idén először élőben is követhetők az interneten.

A Tokaji Ferenc Gimnázium szőlődombra tekintő tágas aulájában tartott konferenciához több kulturális program csatlakozott, így a Paulay Ede színházban Radnóti-esttel emlékeztek a költő halálának 70. évfordulójára, a Reményi Ede kamarazenekar Korok táncai címmel adott hangversenyt. Az évek óta a tábor eseményeit és íróit megörökítő Sáray Ákos fotókiállítását Antall István nyitotta meg. Irodalmi esttel emlékeztek Ratkó József költőre, emléktáblát avattak a Milenniumi Irodalmi Emlékparkban Weöres Sándor és Határ Győző tiszteletére. Bemutatkoztak és felolvastak a Hitel, Együtt, Parnasszus folyóiratok szerkesztői és alkotói.

Csanda Mária