A totalitárius világ hét új csodája

Kultpol

A történelem során minden diktatúra szerette volna hátrahagyni monumentális emlékműveit: így voltak ezzel a 20. században virágzó, sőt a mai élő zsarnokok is. Nem meglepő hát, ha a totalitáriusvilágcsodák listáján a nárcisztikus vonások dominálnak, és a legtöbben nehezen elfelejthető nyomot szerettek volna hagyni maguk után. A listán szereplő szobrokat és emlékműveket azonban - szerencsére - nem védi az UNESCO, így nehezen megjósolható, hogy egy új rezsim hatalomra kerülésekor mi lesz a sorsuk: a történelem folyamán már többször láthattuk a hasonló szobrok és emlékművek pusztulását. Lássuk hát a hét csodát!

Az amerikai repülőt összezúzó ököl, Tripoli, Líbia
A korábban terroristának, ma a terror ellen küzdő államok szövetségesének tartott Kadhafit 1986-ban a Reagan kormányzat egy német diszkó elleni merényletért, majd később a Lockerbie fölött elkövetett merényletért hibáztatta, amelyet utóbb később el is ismert. A hatalmas, aranyból formázott ököl - kissé idejétmúltan - az amerikaiak elleni harc fontosságára emlékeztet.

Laurent Kabila elnök emlékműve, Kinshasa, Kongói Demokratikus Köztársaság
Mobutu Sese-Seko uralmán felülkerekedve, Kabila 1996-ban vette át az ország irányítását, és a nevéhez a 20. század egyik legvéresebb polgárháborúja fűződik: a hutu-tuszi mészárlásban közel négymillióan haltak meg. 2001-es meggyilkolása után fia, Joseph vette át a hatalmat, aki szeretett apja emlékére emelte a szobrot.

A Lenin-mauzóleum, Vörös-tér, Moszkva, Oroszország
"Melyik hasonló lista lenne tökéletes a Szovjetunió atyja nélkül?" - tette fel a kérdést az Esquire. 1924 óta - önként vagy kényszerből - Lenin mauzóleumát több millió zarándok kereste fel, hogy lerója tiszteletét. Az emlékművel kapcsolatban azonban jelenleg is komoly viták folynak.

Szaparmurat Nyijazov elnök emlékműve, Asgabat, Türkmenisztán
Minden türkmének atyja, az ezredforduló alig ismert diktátora nem csak saját önéletírásával örvendeztette meg országa lakóit, de még új időszámítást is bevezetett. A rádióadók mind tőle voltak hangosak, és Asgabatban a mai napig több száz szobor és emlékmű tiszteleg előtte (a New York Times egyik szerkesztője Sztálin-Vegas-nak keresztelte el a várost).

Mao győzelemre vezeti a kínai néphadsereget, Tienanmen tér, Peking, Kína
A Tienanmen téren nem csak Mao kristálykoporsóba tett holttestét kereshetjük fel, hanem a proletariátust győzelemre vezető zseni alakját is felfedezhetjük ebben az igen eredetiszoborcsoportban. Arról persze nem tesznek említést, hogy uralma alatt 14 millióan haltak éhen.

A győzelem kezei, Bagdad, Irak
Szaddám Huszein Irakjában több hasonló emlékmű tisztelgett az egykori diktátor győzelmei előtt: ez a monumentális szobor például az irak-iráni háború végén tartott katonai parádéra készült el.
Méret: a kardok 43 méter hosszúak, és a föld fölött 40 méterrel érnek össze.

Az Észak-Koreai Munkáspárt alapításának emlékműve
A 20. század egyik legrondább emlékműve címre valószínűleg sikerrel pályázó szoborcsoportot Kim Ir-szen utasítására építették fel, a kalapács és a sarló a munkásság és parasztság győzelmét szimbolizálja, míg a jóval kisebb ecset az értelmiség dicsőségére utal.

Egyetért a jelöltekkel, vagy valami lemaradt? Véleményét itt megírhatja nekünk!