Oláh János, a Magyar Napló irodalmi lap és könyvkiadó főszerkesztője már öt éve tervezte, hogy könyvesboltot nyitna. Két inspiráló gondolat vezette erre: az egyik, hogy fogjanak össze, akik hasonló irodalmi értéket képviselnek a megújítandó tradicionalizmus elve mentén, és vallják, hogy a magyar népiség irodalmunk gerince. A másik, hogy a terjesztői kartellekkel szemben léphessenek, ezeket kikerülve juttathassák el könyveiket az olvasókhoz. Egy könyvesbolt ma kockázatos vállalkozás, amitől nem várnak nyereséget, csak szeretnének fennmaradni, a határon túli régióból másokat is bevonni, amit egyelőre egy kolozsvári kiadó képvisel.
Szabó Zsolt a Kriterion kiadó képviseletében elmondta, hogy erdélyi könyves műhelyük évente 6-8 kötettel jelentkezik. Fő területük az irodalmi hagyományok feltárása, mint Gyulai Farkas emlékiratainak megjelentetése, vagy Gyarmathy Zsigáné könyvei, aki regényeket írt és a kalotaszegi népművészettel foglalkozott.
Horváth Bence, a Kortárs kiadó vezetője kiemelte, a kis kiadók közös ügye a nyilvánossághoz való eljutás, szemben a nagy áruházláncokkal, amelyek már könyveknek látszó tárgyakkal vannak tele. A 21 éves Kortárs Kiadó a Magyar Naplóhoz hasonlóan egy patinás folyóiratból nőtte ki magát, és bár a kiadó munkatársai mások, ugyanazt a szellemiséget képviselik.
Erős Kinga, az Orpheusz Kiadó vezetőjeként örömét fejezte ki, hogy a könyvek itt méltó helyre kerülnek, amit a nagy hálózatokba kerülve nem kapnak meg. Megerősítette, hogy óriási probléma a terjesztés. Kondor Béla kifejezésével élve ?Kiáltó jelzés? lehet a kultúrpolitika felé, hogy nem csak a megjelenést kell támogatni - amiért köszönet illeti a Nemzeti Kulturális Alapot - de a könyv eljutását is az olvasóhoz.
Mezey Katalin Ady Endrét idézte: ?Csak akkor születtek nagy dolgok,/ Ha bátrak voltak, akik mertek?. Hiába van igény színvonalas ismeretterjesztő, tudományos, szépirodalmi művekre, ha a napilapok, a televízió és a rádió nem, vagy keveset foglalkozik ezekkel. Az értékes szellemi termékek társadalmasítására van szükség. A könyvesbolt bizonyíték arra, hogy ez lehetséges, és a Széphalom Könyvműhely munkái itt elérhetők lesznek.
Az Antológia Könyvkiadó vezetője, Agócs Sándor sok sikert kívánt a résztvevőknek, és bízik az összefogás eredményességében.
Szentmártoni János, az Írószövetség elnöke gratulált a kezdeményező Magyar Naplónak, köszönetet mondott az Önkormányzatnak és a Galériának a támogatásért. Ha a vállalkozás nem is termel bevételt, olyan műhellyé tud válni, ami a közösségtelen terek ellenében hat. Megvetheti lábát az érték itt is, elég egy talpalatnyi föld, parafrazeálta Madách szállóigéjét.
Oláh János végül bemutatta a könyvesboltot vezető Berta Zsoltot, aki a Magyar Napló regénypályázatán nyert különdíjat, és megfelel annak az elvárásnak, hogy bár kereskedelmi tevékenységet folytatnak, az irodalmi tudás a fontos.
A megjelentek között a kiadók könyveiből tartott sorsolással ért véget az ünnepi megnyitó. A nyertesek jelen lévő írókkal, többek között a kerület díszpolgáraként is megjelent Jókai Annával dedikáltathattak.
Csanda Mária