Vajdasági Hangyabefőtt és nagyváradi Mandragóra Kisvárdán

Program

Idén is elindult a Találkozzunk Kisvárdán! című interjúsorozat, amely személyes megszólalásokon keresztül mutatja be a versenyprogram alkotóit a Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján. A kisfilmek célja, hogy a fesztivál előadásait és alkotóit közelebb hozza a közönséghez – még a találkozás előtt.

A Magyar Színházak 36. Kisvárdai Fesztiváljának záróünnepsége
Szöveg
Kisvárda, 2024. június 29.

Közönség a Magyar Színházak 36. Kisvárdai Fesztiváljának záróünnepségén 2024. június 29-én.

MTI/Czeglédi Zsolt

Azonosító
DEBRE20240629012
A Magyar Színházak 36. Kisvárdai Fesztiváljának záróünnepsége. Fotó: Czeglédi Zsolt / MTI

Az első kisfilm vendége a Zentai Magyar Kamaraszínház társulata, akik Hangyabefőtt című előadásukat hozzák el. Dévai Zoltán igazgató és Mezei Kinga művészeti vezető mesélnek arról, mit jelent vajdasági történeteket színpadra vinni, és hogyan fonódik össze a helyi közösség múltja és jelene a színházi munkával. Az előadás filozofikus hangvételű, mitikus elemekkel átszőtt családi mesejáték, amely egy meseregényből nőtte ki magát színpadi produkcióvá.

Dedovity Tomity Lea, az előadás narrátora arról is beszél, milyen sokféle szerepben jelenik meg a darabban – egyszerre hangyászlány, New York-i kislány és mesélő –, valamint arról, mit jelent számára Zentán játszani és a társulat tagjának lenni.

A második kisfilm a nagyváradi Szigligeti Ede Színház Mandragóra újratöltve című előadását mutatja be. A klasszikus Machiavelli-komédia ezúttal egy westernkocsma világába helyezve kel életre. Hunyadi István rendező – aki maga is játszik az előadásban – így fogalmaz: „Ilyen az életünk. Átvernek, átverünk – ha akarjuk, ha nem.” A darab humorát és meglepetéseit a zene, a látványvilág, sőt a díszítők játékba emelése is gazdagítja.

Háy János író arról is mesél, hogyan találkozott először a Mandragórával, és hogyan lehet úgy színpadra állítani, hogy az valóban nevettet – miközben tükröt is tart elénk.

Szigyártó Johanna két, egymástól igen különböző nőalakot formál meg: egy tiszta hitét őrző fiatal lányt, valamint egy sántikáló bárénekesnőt – azt is megfogalmazza, miért ez a kedvenc előadása.

A Találkozzunk Kisvárdán! videóinterjú-sorozat segítségével a fesztivál szervezői lehetőséget teremtenek arra, hogy a közönség már a nyitó pillanatok előtt személyesebb kapcsolatot alakíthasson ki a produkciókkal és alkotóikkal. Mészáros Katalin és Szirti Anina kisfilmjei a Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiváljának előadásait és művészeit úgy mutatják be a nézőknek, hogy azok világát és az alkotók gondolatait is megismerhessék – ezzel megalapozva az élő találkozás élményét, és már a kezdetektől gazdagítva a fesztiváli élményt.

A Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválja 2025-ben is a Kárpát-medence színházi palettájának gazdag választékát mutatja be:
– 18 versenyelőadás
– három fiatal színművészekből álló produkció
– és a Várszínházi Esték keretében további nyolc előadás várja a nézőket.

A programot három mesterkurzus, a Szakmai Klub előadásokat követő beszélgetései, valamint a Kisvárdai Lapok – az éjszakai órákban születő kritikák gyűjteménye – is színesítik.

Válogatás és zsűri

A versenyprogram előadásait immár tizedik éve Balogh Tibor színházi szakíró, dramaturg válogatja személyes megtekintések alapján. A versenyprogram zsűrijében idén is szakemberek foglalnak helyet: Balázs Zoltán színész-rendező, a Maladype Színház alapító-igazgatója (a zsűri elnöke), Almási Zsolt tanszékvezető egyetemi docens (Pázmány Péter Katolikus Egyetem), a Magyar Shakespeare Bizottság elnöke, Lőkös Ildikó dramaturg, Szabó Ágnes zenetanár, a Gózon Gyula Színház igazgatója, Kiss Anna, a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatója.

A teljes sorozat, minden részletes információ a fesztiválról és online jegyvásárlás is  itt érhető el.