Népszerű írók ? többek közt Gerlóczy Márton, Karafiáth Orsolya, Fejős Éva és Karinthy Márton ? jelenléte mellett cserél gazdát számos kötet május első szombatján a Werk Akadémia és a Közhely összefogása révén. Az érdeklődők nemcsak élményeket oszthatnak meg egy-egy olvasmánnyal kapcsolatban, hanem a szórakoztató kísérő programoknak köszönhetően pszichológiai tanácsadáson is részt vehetnek, lesz zenés, irodalmi performansz, illetve fellépnek a napjainkban nagy népszerűségnek örvendő slam poetry legjelesebb képviselői, akiknek egyébként nemrég jelent meg verseskötetük, Nyugati tér címmel. Mivel a kísérő programok is nagyrészt ezekhez a műfajokhoz kapcsolódnak, a szervezők a szépirodalom mellett leginkább pszichológiai, filmes és gasztronómiai könyveket várnak. A könyvcsere az írók mellett a legnagyobb hazai kiadók egy részét is ?megmozgatta?, így az Ulpius-ház Könyvkiadó, a Libri Kiadó és a Scolar Kiadó számos, a gondozásukban megjelent kötettel járulnak hozzá a cseréhez.

Gerlóczy Márton számára azért is jelentős a május 4-e, mert sosem vett még részt ilyen eseményen. A kezdeményezést nagyon jónak tartja, tekintve, hogy az embereknek manapság nincs pénzük könyvre, ?igaz szalámira sem?. A programra olyan kötettel érkezik, amely nem nőtt a szívéhez, vagy amelyből több van neki otthon, cserélni viszont sokkal drágábbra szeretne vagy olyanra, melyet az elmúlt, ?1430-2012 közti? időszakban elfelejtett beszerezni. Tekintve, hogy íróasztala közelében három férfi képe látható: Hrabalé, Bukowskié és Bernhardé, az ő könyveiktől biztosan nem válik meg. Ebből kifolyólag cseppet sem meglepő, hogy éppen ?súlyos Bernard-túladagoláson? van túl, akinek műveiről nem mondaná, hogy ajánlja, inkább ?döntse el mindenki maga, hogy mit szeret?.

A program azon túl, hogy az olvasást hivatott népszerűsíteni, valamint az együttlét és a kultúra örömére hívja fel a figyelmet, lehetőséget biztosít arra is, hogy a látogatók és az írók élő diskurzust folytassanak az irodalom jelenlegi helyzetéről, valamint a folyamatosan változó olvasási szokásokról. Vándor Ágnes, a Werk projektmenedzsere ? aki az Ulpius-ház Könyvkiadó kommunikációs igazgatójaként dolgozott korábban ? 13 évet töltött a könyvszakmában, mely idő alatt nagyon sok változást érzékelt az olvasási szokások, valamint az olvasás intenzitása terén. Szerinte korábban minden sokkal egyszerűbbnek tűnt: aki olvasni akart, bement a könyvesboltba és megvette az őt érdeklő könyvet. Ma a nyomtatott könyvön túl is számtalan lehetőség áll rendelkezésre, hogy az éppen igényünk szerinti szöveghez juthassunk. Általában véve úgy látja, hogy a magyar könyvkiadás mély válságban van, de a válság szót a ?lehetőség? szinonimájaként használja. Eljött ugyanis a pillanat, amikor meg lehet oldani egy csomó problémát: például a terjesztést, melynek anomáliái egészségtelenül és sokszor károsan befolyásolják a kiadók tevékenységét. ?Ma az egész könyvpiacot a túlkínálat és az eladatlan címek, a raktári készletek garmadája jellemzi. Mindezekre részleges megoldást adhat az e-book tömeges elterjedése, aminek egy-két évet adok, feltéve, hogy lemegy az e-olvasók ára? ? fejtette ki. Azt is időbe telik feldolgozni, hogy mára már a szépirodalomhoz is hozzá lehet jutni elektronikus formában, jó esetben nem a szöveg lelopásával, hanem e-bookként való megvételével. A blogoknak köszönhetően pedig nemcsak az olvasás, hanem az írás lehetősége is demokratizálódott. Az olvasási szokásokról szólva elmondta, az, hogy milyen műfajú kötetet forgatunk, attól függ, éppen milyen élményre vágyunk. ?Minden az olvasón múlik, hogy ő milyen szinten és mélységben fogad be egy adott szöveget?. Így elképzelhető az is, hogy valaki egy krimiben vagy az Elfújta a szél című lektűrként definiált szövegben talál nagy felismeréseket, fenséges érzelmeket.