Vannak olyan falak, amelyeket érdemes megpróbálni áttörni

A Danubia Zenekar Semmi komoly című programsorozata a klasszikus zene és a könnyed, szórakoztató elemek egyedi ötvözésére építve szeretne szélesebb közönséget közelebb hozni a komolyzenéhez. Stábunk kisfilmje most a zenekar kulisszatitkaiba is bepillantást enged, a főpróbától az esti előadásig követve, illetve megszólaltatva a Puccini X Soul című koncert főszereplőit.

A Danubia Zenekar tagjaival a MOM Kulturális Központban találkozunk, ahol javában készülnek az esti Puccini X Soul című előadásra. A főpróba során megnézik, hogyan szólnak a dalok, milyen lesz a hangosítás, Hámori Máté karmester bemutatja a zenekar tagjait, és néhány pillanatra a próba folyamatába is betekinthetünk.

„Nagyon sok emberhez nem jut el az a fantasztikus zene, amit klasszikus zenének hívunk, azért, mert vannak olyan falak, amelyeket érdemes megpróbálni áttörni” – tudjuk meg Hámori Mátétól, aki a zenekar művészeti vezetője és az este házigazdája is egyben. Ennek érdekében indították el még az év elején a műfajok átjárhatóságára rávilágító Semmi komoly című sorozatot, melynek mostani részében Puccini-áriákat és híres soulslágereket párosítanak össze. A nagy olasz szerző áriái Ádám Zsuzsanna opera-énekesnő, míg a soulklasszikusok Tóth Vera előadásában csendülnek fel a hasonlóságok érzékeltetésére, majd egy élő, szimfonikus zenekari karaoke következik, amelyben bárki részt vehet a közönség soraiból.

„Operaénekesként ebben a műfajban nem nagyon adódik ilyenfajta kitekintés, mert sokan zártan gondolkodnak a zenéről” – mondja Ádám Zsuzsanna opera-énekesnő, hozzátéve, hogy a klasszikus muzsika az Operaház, a Zeneakadémia vagy a Müpa színpadán csak egy szűk réteget tud elérni, viszont ha egy olyan ismert előadó, mint Tóth Vera is a nevét adja egy ilyen rendezvényhez, az sokkal többek számára nyilvánvalóvá teheti, hogy az operától sem kell idegenkedni.

„Nekem Máté gyűjtötte össze a dalokat, nem figyelmen kívül hagyva, hogy miket szeretek” – tudjuk meg Tóth Verától, aki fel is sorolja mindazokat a közkedvelt előadókat – Etta Jamestől Whitney Houstonon át Cserháti Zsuzsáig –, akiknek a slágereit elénekli majd.

„A klasszikus zenészekre általában nem jellemző, hogy kimozduljanak a komfortzónájukból, de mi egy kicsit kivételt képezünk. Nagyon szeretjük a határátlépéseket, és a jazzben, illetve a különböző popkulturális műfajokban is járatosak vagyunk” – zárja szavait Hámori Máté, nagyon bízva abban, hogy egy hatalmas bulival zárul majd a nap.

Hogy így történt-e? Elégedett volt-e a közönség? A kisfilmből ez is megtudható. 

 

Ez is érdekelheti

A filmzene kapudrog lehet a klasszikusokhoz

A hamarosan kezdődő Balatoni Filmzene Fesztivál visszatérő fellépőjének számító Danubia Zenekar művészeti vezetőjével, Hámori Mátéval beszélgettünk.

Bach és a népzene találkozik a MOM Kulturális Központban

Október 26-án különleges utazásra hívja a közönséget a Danubia Zenekar: Hámori Máté karmester vezényletével, Pál István Szalonnával és bandájával lépnek a zenészek a pódiumra, hogy közösen kutassák fel a népzene és a klasszikus zene találkozási pontjait Bach D-dúr szvitjének híres dallamain keresztül.

A lépcsőházi betlehemestől a Müpa nagyszínpadáig

Tóth Vera énekesnő több mint tíz éve karácsonyozik a közönséggel. Idén a Müpában lép fel: a big band és a szimfonikus zenekar hangzását ötvöző, alkalmi formációval. Gyerekkori karácsonyokról, a Jézuska megleséséről és a legjobb évkezdésről is beszélgettünk.

Csak zene van

Mi a közös eredője a barokk zenei stílusnak és a népzenének? Van-e átjárás Puccini darabjai és a soul között? Hámori Máté karmester és a Danubia Zenekar a Semmi komoly című koncertsorozaton ezekre a kérdésekre keresik a választ.