Véghajrájában a Kaszás Attila-díj közönségszavazása

Színpad

Csoportos szereplőből monodráma-főszereplő, Maci-lányból sok műfajú színésznő és egy civilként rejtőzködő alkat, akinek a színpadon ezer arca van – három különböző életút, amely mégis egy helyre, a színpadra vezetett. Kevesebb mint egy hónapunk maradt szavazni a Kaszás Attila-díj idei jelöltjeire: Ecsedi Erzsébetre, Balla Eszterre és Tóth Ildikóra.

Tóth Ildikó, Ecsedi Erzsébet és Balla Eszter
Tóth Ildikó, Ecsedi Erzsébet és Balla Eszter. Fotó: Hegyi Júlia Lili

Már több százan szavaztak a Kaszás Attila-díj jelöltjeire. Idén Balla Eszterre a 6szín társulatból, Ecsedi Erzsébetre, a celldömölki Soltis Lajos Színház jelöltjére, valamint Tóth Ildikóra, a Radnóti Színház tagjára adhatja le szavazatát a nagyközönség augusztus 23-án éjfélig.  

Soha nem adta fel. És – mint állítja – hetvenévesen ért be. Ecsedi Erzsébet csoportos szereplőből monodráma-főszerepig vitte, most pedig a Kaszás Attila-díj egyik várományosa. Keresztbe-kasul játszotta az országot, és hiába nyugdíjas, egyre többet dolgozik. Gyermeklelke van – azt mondja, ez tartja életben. „Mindig is párhuzamosan csináltam a kő- és az amatőr színházat. Voltam dramaturg, díszlet- és jelmeztervező, de még darabot is írtam” – sorolja fáradhatatlan lelkesedéssel lapunknak adott interjújában a színésznő.

Balla Esztert nagyon meglepte, hogy a 6szín jelölte, mert ezt társulati díjnak mondják, de ő csak egy darabban játszik a teátrumban. Jólesett neki, hogy a sok színészből, aki náluk megfordul, éppen őt választották. A színésznő arról is mesélt, hogy Kaszás Attilával még a Holdbeli csónakosban játszott együtt a Nemzeti Színházban – a legendás művész halálát követően négy nappal sem maradt el a kitűzött előadás, felvételről beadták a dalait.Úgy játszottunk, hogy ő már nem volt velünk, de közben mégis ott volt. Életem legkülönlegesebb színházi estéje lett az. Nem is találok rá szavakat, milyen érzés volt egy színpadon duettet énekelni vele, de már nélküle.”

Tóth Ildikó tavaly csaknem harminc év után tért vissza a Radnóti Miklós Színházhoz. Rejtőzködő alkat, a színpadon viszont ezer arca van. A vele készült interjúban arra a kérdésre, hogy az általa eljátszott szerepek formálják-e őt, így felelt: „Szerintem igen. Érzékenyítik a gondolkodásomat, hiszen rávilágítanak, hogy minden történetnek számos olvasata van, attól függően, milyen aspektusból vizsgáljuk. A színház a nézők empátiáját is elmélyítheti, hogy ne ítélkezzünk rögtön, hanem igyekezzünk a dolgok mögé látni.”

A Kaszás Attila-díjra ebben az évben is hazai és külhoni társulatok jelölték egy-egy tagjukat, majd a jelöltek maguk közül választották ki titkos szavazáson azokat a színművészeket, akik továbbjutottak a közönségszavazásra. Az elismerést augusztus 30-án, a 2024. évi Országos Színházi Évadnyitó keretén belül adják át a Szegedi Nemzeti Színházban. 

A Kaszás Attila-díj a magyar nyelven játszó színművészek szakmai és emberi elismerésén túl Kaszás Attila színművész szellemi hagyatékának ápolását is szolgálja, hiszen a fiatalon elhunyt színész mindig komoly szerepet vállalt társulatai közösséggé formálásában.

A Hegyvidéki Önkormányzat és a Mozaik Művészegyesület által 2008-ban alapított Kaszás Attila-díj összmagyarságban gondolkodik, nyitva áll minden magyar nyelven játszó színművész, illetve színtársulat számára – öt alkalommal külhoni színművész vehette át az elismerést. A díj az eszmei értéken túl anyagi megbecsüléssel is jár, a Kulturális és Innovációs Minisztérium és az elismerést támogató Raiffeisen Bank jóvoltából.

A Kaszás Attila-díj a Kulturális és Innovációs Minisztérium, a Hegyvidéki Önkormányzat, a Magyar Teátrumi Társaság, a Mozaik Művészegyesület, a MASZK Színészegyesület, a Petőfi Kulturális Ügynökség (PKÜ) és a Raiffeisen Bank összefogásával valósul meg.
A Kaszás Attila-díjra a díj honlapján, ide kattintva lehet szavazni.