Világcirkusz

Egyéb

A Mozart Rekviemjére koreografált táncok A világcirkusz című előadásuk részleteit mutatják be, a kortárs, ám a népi gyökereket nem elhagyó tánc koreográfusa Juronics Tamás. A közel háromszáz fős megaprodukció ? szimfonikusok, kórus, szólisták, táncosok - egyszeri alkalommal kerül bemutatásra a szolnoki Tiszaligeti Sportcsarnokban.

?A zene és a tánc akkor tud létezni és érzelmi hatást elérni, ahova a szó már nem jut el. Amikor a gondolat is már veszélyes, akkor jön Mozart.? ? fogalmaz a Szigligeti Színház, Nagyvárad Táncegyüttesének művészeti igazgatója, Dimény Levente.

A 13 éves táncegyüttes ? főként néptánc alapokon nyugvó ? egész estés táncszínházi előadásokat tart a nagyváradi Szigligeti Színházban. A néptánc alapokat felhasználva új technikák alkalmazásához nyúlnak, mindeddig töretlen szakmai és közönségsikerrel. A tizenhat fős tánckar saját zenekarral dolgozik. Céljuk, hogy a komoly zenét behozzák produkcióikba, melynek első lépése volt a 2014 májusában bemutatott A világcirkusz című előadás, de feldolgozták már A pomádé király új ruhája c. mesét is.

Hogyan fogadták a Szolnoki Szimfonikus Zenekar felkérését?

?Titkos vágyunk teljesült a felkéréssel, hogy az előadás találkozhasson szimfonikus zenekarral, énekkarral, szólistákkal és élőben megszólalhasson az egész. A táncegyüttes életében az non plusz ultra, hogy az élő zene nemes képviselői szolgálnak minket és viszont. A mai nézőnek igénye van arra, hogy a komolyzene társuljon a tánccal. ? ? fogalmaz Dimény Levente.

Hogyan segít a komolyzene megértésében a tánc?

A világcirkusz esetében nemcsak a tánc, hanem dramatikus műként a színészi játék és a szó is segítségünkre van. A zene és a tánc akkor tud létezni és érzelmi hatást elérni, ahova a szó már nem jut el. Amikor a gondolat is már veszélyes, akkor jön Mozart ?

Juronics Tamás koreográfus újragondolása segítette színre a darabot, az előadás alapvetően kortárs mozgás elemekből áll, de fellelhetőek benne néptánc gyökök is. A jelmezek, színek egyszerűek, de feltűnőek, a táncosok arca bohócra festett?.

Miről szól A világcirkusz?

Az első világháborúról, annak a szörnyűségeiről első kézből, szabad asszociációval pedig az emberről, a társadalomról, a gyarlóságokról, az embernek az istenéggel, ördögséggel és a halállal való kapcsolatáról szól egy olyan helyzetben, amikor az ember ember előtt már nincs felruházva méltósággal. Az előadás azt kérdőjelezi meg, hogy szabad-e nekünk méltatlannak lenni ahhoz az élethez, amit mi itt a földön kaptunk.

Kinek ajánlja a darabot?

Engem a mai útra, Szolnokra, úgy bocsátott el a nagyváradi színház portása, hogy foglaljak helyet neki is. Ez magáért beszél, reméljük sokan jönnek velünk Nagyváradról is és az országból mindenfelől. A koncertlátogatók találkozhatnak a Budapest Táncszínház táncosaival, akik fergeteges táncukkal az elmúlt évi újévköszöntő koncerten valósággal elvarázsolták a nagyérdeműt. A koncerten közreműködik még a Magyar Nemzeti Balett társulata is, akik ? többek között ? Borogyin Igor hercegéből a Poloveci táncokat mutatják be a nagyérdeműnek. A nagyszabású produkcióból természetesen a kórusok sem maradhatnak ki. Ez alkalommal a Nemzeti Énekkar és a Szolnoki Bartók Béla Kamarakórus lép színre. A koncerten az előadás második részében a nagy orosz lélek is kitárul a nézők elé, ugyanis ezen a koncerten az orosz komponisták játsszák majd a főszerepet, mint pl. Stravinsky, Borogyin, Csajkovszkij és Muszorgszkij.