Hollandiai kiadója visszavonta az Anne Frank feltételezett elárulójáról szóló könyvet, miután egy szakértői csoport jelentése szerint hiteltelennek bizonyultak az abban szereplő állítások – közölte a DutchNews.nl című, angol nyelvű holland hírportál.

Rosemary Sullivan könyve – amely Nyomozás Anne Frank ügyében – Az árulás igaz története címmel magyarul is megjelent – 85 százalékos bizonyossággal állítja, hogy a nácik elől rejtőzködő Anne Frank és családja amszterdami búvóhelyét egy zsidó jegyző árulhatta el a megszállóknak a második világháború idején.

A szóban forgó könyv egy már
nyugdíjba vonult FBI-ügynök, Vince Pankoke nyomozása alapján íródott. A kötet
szerint Arnold van den Bergh – a lehetséges áruló – a németek által létrehozott
amszterdami Zsidó Tanács tagja volt, és jegyzőként műalkotások náciknak való
kényszerértékesítése ügyében járt el. A könyv írója szerint Van Bergh bejutott
olyan helyekre, ahol zsidók rejtőzködtek, és vélhetően ő vezette el a
rendőrséget 1944. augusztus 4-én a Frank család rejtekhelyére.

A könyv kiadása óta több történész
is megjegyezte, nincs bizonyíték arra, hogy a Zsidó Tanácsnak feljegyzései
lettek volna azokról a címekről, ahol a zsidók elrejtőztek.

A kötet holland kiadója, az Ambo Anthos azt követően döntött a visszahívásról és a kiadás leállításáról, miután kedden nyilvánosságra hozták a könyvben szereplő állítások vizsgálatára létrehozott, háborús szakértőkből és történészekből álló bizottság jelentését. A jelentés szerint az FBI nyugalmazott ügynöke által vezetett nyomozás következtetései szakmailag nem helytállók. A könyv állításai gyenge, bizonyíthatatlan, esetenként hibás forrásokra alapulnak, azokat semmilyen módon nem vetették alá kritikai értékelésnek. Nincs hiteles bizonyíték arra, hogy léteztek volna címlisták a zsidók amszterdami rejtekhelyeiről, ahogy arra sem, hogy Arnold van den Bergh ilyen listák birtokában lett volna – közölték.

„Ennek a súlyos vádnak nincs
komoly bizonyítéka” – állapították meg a szakértők.

Anne Frank családja Adolf Hitler hatalomra kerülése után menekült el Németországból Hollandiába. Miután 1940 májusában a németek Hollandiát is lerohanták és megszállták, Anne és családja bujkálni kényszerült, mindaddig, amíg fel nem fedezték őket 1944. augusztus 4-én. Annét és nővérét a bergen-belseni táborba szállították, mindketten ott haltak meg. Édesanyjukat Auschwitzban gyilkolták meg. Édesapjuk, Otto Frank megmenekült, Amszterdamba hazatérve tudta meg, hogy családját koncentrációs táborokban ölték meg. Anne naplóját az egyik segítőtől kapta meg, megjegyzéseket fűzött hozzá, majd 1947-ben kiadta. A naplót 2009-ben az UNESCO a világörökség részévé nyilvánította, a világ tíz legolvasottabb könyve közé tartozik.

Nyitókép: ANP/AFP/Netherlands Out/Sem van der Wal