E cím viselésére azok a helyek válhatnak jogosulttá, amelyek kiemelkedő szerepet játszottak az európai történelemben, különös tekintettel "Európa építésének" folyamatára. Ez utóbbi kifejezés alatt Brüsszelben leginkább az integrációs folyamat kiteljesítését szokták érteni.
Az "európai kulturális örökség" cím elnyerésére jogosult "helyek" alatt emlékművek, természeti vagy beépített térségek, kultúrtájak, emlékhelyek, illetve egyéb kulturális javak értendőek. Az ilyen kulturális örökségekkel rendelkező államok kötelezettséget vállalnak a szóban forgó helyek jó állapotban tartására, fejlesztésére, látogatók számára vonzóbbá tételére. Uniós források szerint eddig a lett főváros, Riga óvárosát, valamint az athéni Akropoliszt javasolták a cím elnyerésére.
Az EU-államok szabadon vehetnek részt a kezdeményezésben. Úgy hírlik, hogy a megbeszélések során főként Ausztria, Németország, Dánia és Hollandia ellenezte az elképzelés megvalósításában való kötelező részvételt. A finanszírozás az EU kultúrprogramjának forrásaiból történik majd, konkrét összegekről egyelőre nem döntöttek. A miniszterek felszólították az Európai Bizottságot, hogy "ésszerű határidőn belül" terjesszen elő konkrét szabályozási javaslatot az "európai kulturális örökség" ápolásának témájában.