Bécsben kolbászból készül a kultúra

Művészet

A bécsi Würstelstandok mostantól a kulturális örökség részei. A kolbászosstandokban ízletes ételek kaphatók, és a város sokszínűségét is szimbolizálják.

VIENNA, AUSTRIA - MAY, 2019: The mostly visited Fast Food is the Wiener Würstelstand Krugers in downtown of Vienna
Würstelstand Bécsben. Fotó: L.ON / Shutterstock

A bécsi Würstelstand, vagyis a híres kolbászosstandok immár az osztrák kulturális örökség részét képezik, miután felkerültek az UNESCO nemzeti listájára. Ezek a szerény utcai árusítók, ahol a munkásoktól a hírességekig mindenki találkozhat egy ízletes falatra, régóta a város társadalmi sokszínűségének szimbólumai. A Würstelstandok csatlakoztak a bécsi borozó- és kávéházi kultúra mellé, amelyek már korábban elnyerték ezt az elismerést.

A Würstelstandok története egészen az Osztrák–Magyar Monarchiáig nyúlik vissza, amikor az első mobil kolbászárusok megjelentek a városban. Az első állandó stand, a Würstelstand Leo 1928 óta működik, 1969 óta pedig a megváltoztatott szabályok miatt már állandó standokat is létre lehet hozni. Ezután született meg a híres Käsekrainer, egy sajttal töltött, füstölt kolbász, amely ma már a bécsi konyha klasszikusa.

A Würstelstandok sokkal többek egyszerű étkezési lehetőségnél, hiszen a bécsi élet szerves részévé váltak, ahol mindenki egyenlőként élvezheti az ételeket és a barátságos légkört.

„Itt egymás mellett áll a vezérigazgató, az utcaseprő és az operába érkező híresség”

– mondta Josef Bitzinger, az egyik legismertebb stand tulajdonosa.

Bécs polgármestere, Michael Ludwig szerint a Würstelstand nemcsak egy étkezési hely, hanem egy olyan találkozóhely, ahol az életöröm és a kultúra kéz a kézben jár. A mostani UNESCO-elismerés nemcsak a standok hagyományát, hanem a bécsiek vendégszeretetét és sokszínűségét is ünnepli.

A cikk forrása itt olvasható.