Berlin, az ezerarcú város - MŰVÉSZETI KALAUZ

Egyéb

Berlinről nem az jut először a legtöbb ember eszébe, hogy a vizek, hidak városa, noha a német fővárost 200 kilométer hosszan behálózó folyókon, csatornákon körülbelül 1000 híd található, amúgy több, mint Velencében. Mindehhez a központtól pár percre idilli tavak partján lehet az ember - bizony, Berlin a vizek, erdők és parkok világa is. De a mai német főváros a terek, sugárutak, épületek szempontjából szintén maga a sokszínűség. Ma is látható a hajdani birodalmi Berlin, a porosz meg a későbbi, a hitleri. Jól érzékelhetően jelen van az NDK-világ is. Vagy akár a mondén Berlin. Meg a finoman nagypolgári. Vagy a 20-as évektől épült, fantáziadúsan tervezett, olcsó bérlakásokkal teli, élhető negyedek sora, amelyek összessége 2008 óta az UNESCO világörökség része. Vagy a lenyűgöző kreativitást sugárzó új városrészek sora, például a Potsdamer Platz izgalmas épületeiben.

 
Berlin az a nagyváros, ahol a régi és az új szervesen, természetes módon nőtt össze, igaz, ott ennek is vannak hagyományai. A Nyugat-Berlin egyik jelképének tekintett Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche csonka templomtornya például romosan emlékeztetett a II. világháborúra, mellé pedig a 60-as években új templomot (illetve a régi köré négy új épületből álló együttest) emeltek.
 
A kettészelt város nyugati felével ellentétben az NDK volt fővárosában sok mindent leromboltak, hogy ott a szocialista építészet "remekeit" húzhassák fel. A város szívében 1950-ben felrobbantott, volt Hohenzollern-palota, a Stadtschloss helyén épült fel például az NDK egyik rémsége, a Palast der Republik óriási tömbje. Ezt aztán az utóbbi években sziszifuszi munkával bontották el, hogy felépíthessék itt a régi, barokk palota eredeti tervei alapján az új városi kastélyt - a régi homlokzat alapján, de mai funkcióval.
 

Erről a sokszínű Berlinről kaphatunk képet a Művészeti kalauz legújabb kötetében. A magyarul a Vince Kiadó gondozásában megjelenő sorozat darabjai művészettörténeti szempontból érdekes városokat, vidékeket mutatnak be (külön kötetben ismerkedhettünk már például Róma, Firenze, Toscana meg Andalúzia különlegességeivel). Nem nagy alakú, nehezen kezelhető albumokról, nem is útikönyvekről van szó, hanem jól szerkesztett, lényegretörő művészettörténeti összefoglalókról, amelyek az információk átadása mellett érdekesen, sok fotóval mutatnak be például egy-egy várost. Mint ebben az esetben Berlint.

 
A várostörténet összefoglalása után külön, nagyobb fejezetekben olvashatunk a legjelentősebb berlini terekről, sugárutakról, az elképesztő mennyiségű múzeumról és kulturális központról, a szintén óriási számban itt található színházakról, vagy akár a ma is élettel teli ipari emlékművekről, a legkülönfélébb templomokról, zsinagógákról, de külön fejezet mutatja be például a közlekedést meg a művészettörténeti szempontból jelentős hidakat is.
 
A New York Times egyik cikke írta a mai Berlinről: "Kreativitástól izzik a levegő" ....A kötetben a szerzők ehhez hozzáteszik: "Németország fővárosa a művészet és a művészek fővárosa. Egyetlen európai városban sem található annyi múzeum és gyűjtemény, galéria vagy akár magán-kiállítóhely, mint itt." Berlinben három operaház és több mint 150 színház várja a nézőket, de az európai filmtörténet gyökerei is berliniek, 1921-ben 400 (!) filmszínház működött az akkori, lüktető metropoliszban (egyébként a 20-as évek pezsgéséről több helyen, illetve külön kisesszében is olvashatunk). És akkor még szót sem ejtettünk a szintén külön, nagyobb fejezetben bemutatott Potsdamról, a pompás kastélyvárosról.
 

A jelentős látnivalók leírása, valamint a történelmi, művészettörténeti és kulturális témájú kisesszék mellett a szerzők tematikus sétákat is összeállítottak azoknak, akik nem csak virtuálisan barangolnának Berlinben. Mindehhez az érdekességek sorát összefoglaló, képekkel gazdagon illusztrált könyv kifejezetten olvasmányos is. Belelapozhatunk itt-ott, egy-egy részbe belemerülve, de olvasható az elejétől a végéig, oldalról oldalra is. Mint egy regény. Mire a végére érünk, megelevenedik előttünk Berlin múltja és jelene.

 
Művészeti kalauz - Berlin, Edelgard Abenstein és Jeannine Fiedler, ford.: Hessky Orsolya, Vince Kiadó, Budapest, 2009, 480 oldal, 5995Ft