?Régen a vándorcirkuszok szabadon járták Közép-Európát, sátrat vertek a városok mellett, kikiáltók csábították estéről estére a nagyérdeműt. S miközben mulattattak és szórakoztattak, a sátor mögött, az utazókocsik között barátságok születtek, szerelmek szövődtek, a fiatalok családot alapítottak, majd pedig önálló cirkuszi dinasztiákat. A cirkuszi élet romantikájához hozzátartozott ez a határokat és korlátokat nem ismerő szabadság. A ma is aktívan fellépő cirkuszi családok többsége is ebbe a világba vezeti vissza családfáját ? számos cirkuszi família legendáriumának része, hogy utazás vagy közös fellépés során ismerkedtek össze a nagyszülők vagy a dédszülők? ? olvasható a Fővárosi Nagycirkusz oldalán az előadás ismertetője.
Közép-Európa története igen sajátságosan alakult a történelem során. A környező országok hol ellenségei voltak egymásnak, hol örök barátsági szerződést kötöttek egymással, hol pedig egy vezetés alatt, monarchiában éltek. Nem is csoda hát, hogy ha elmegyünk egy szomszédos országba, azt érezhetjük, valójában el sem hagytuk hazánkat. Kialakult egy sajátos közép-európai közeg, hasonlítunk egymásra, de mégis mások vagyunk. Igaz ez a művészet világára, azon belül a cirkuszi életre is. A Fővárosi Nagycirkusz ezt kívánja megmutatni legújabb műsorával. A Cirkuszi szomszédolás című előadás első részében a visegrádi országok, majd a szomszédos országok és Magyarország híres artistái, előadói lépnek fel. ?Olyan közös műsort építettünk, amilyen közös közép-európai cirkuszművészeti központot tervezünk a jövőben? ? olvasható a Fővárosi Nagycirkusz honlapján.
A felépők között van Helena Polach, aki Csehországból érkezett és egy futballzsonglőr számmal indult. Helena negyedik generációs zsonglőrművész, aki már tízévesen elsajátította ezt a tudományt. Lengyelországból érkezik a Duo Szeibe, egy levegőakrobata házaspár. Seweryn Szeibe szintén cirkuszi családból származik, és bár őt szülei óva intették ettől a világtól, a férfi végül mégis egy légtornászba szeretett bele, akivel azóta is közösen kápráztatják el a közönséget.
Szerbiát Valerijana Anamaria Silva képviseli, aki egy kutyás számmal érkezett. Nem mellesleg az alig húszesztendős Valerijana a szerb nemzeti cirkusz, a Circus Corona igazgatója ? a cirkusz már nemzedékek óta a családja tulajdonában áll. Képviselteti magát ezenkívül még Ukrajna, Románia, Horvátország és Ausztria is. Magyarországról pedig fellép Veres Henrik és a világot meghódító Rippel fivérek. Az előadás március 19-éig megtekinthető a Fővárosi Nagycirkuszban.
Még több kép a GALÉRIA rovatunkban található.
Írta: Fischer Viktória
Fotók: Csákvári Zsigmond