Anne Bancroft Mrs. Robinsonja a Simon and Garfunkel duót is megihlette

Film

Húsz éve, 2005. június 6-án halt meg Anne Bancroft Oscar-díjas amerikai színésznő, akinek a Diploma előtt című film Mrs. Robinsonja hozta meg a világhírt, de A csodatevő, Az elefántember, a Fordulópont, a Hét asszony, valamint A Második utca foglyai című filmekben is emlékezeteset alakított.

Photo12
Document reference010_A7B11A02_162
SLUGAnne Bancroft
Creation date1/1/1982
CreditWolf Tracer Archive / Photo12 via AFP
File size/pixels/dpi80.74 Mb / 6600 x 4276 / 300 dpi
Special InstructionsWARNING: It is forbidden to reproduce the photograph out of context of the promotion of the film. Restricted to Editorial Use. Photo12 does not grant publicity rights of the persons represented on images
Anne Bancroft
Anne Bancroft
Year : 1982
Wolf Tracer Archive / Photo12 via AFP
Anne Bancroft 1982-ben. Fotó: Wolf Tracer Archive / Photo12 via AFP

Anna Maria Louisa Italiano néven 1931. szeptember 17-én született a New York-i Bronxban olasz bevándorlók gyermekeként. Már kislányként eldöntötte, hogy színésznő lesz, anyja biztatására 1958-ban beiratkozott az Amerikai Színművészeti Akadémiára. Később a híres színészműhely, az Actors Studio hallgatója lett, hogy elmélyítse a színészi mesterséggel kapcsolatos ismereteit, majd Los Angelesben az Amerikai Filmintézet (AFI) rendezői műhelyében tanult. Pályafutása során egyetlen filmet rendezett, az 1980-ban mozikba került Fatso című vígjátékot Dom DeLuise komikus főszereplésével.

Színészi karrierjét Anne Marno néven többek közt a népszerű Studio One és a The Goldbergs című televíziós sorozatokban kezdte, majd szerződést kötött a 20th Century Foxszal (ma 20th Century Studios). A filmvállalat kérésére változtatott újra nevet, ekkor választotta a méltóságteljesen hangzó Bancroft művésznevet.

A mozivásznon 1952-ben debütált a Ne is kopogtass! című film noirban Marilyn Monroe és Richard Widmark oldalán.

Az ezt követő öt évben tucatnyi filmben kapott szerepet, köztük a Demetrius és a gladiátorok, a Gorilla at Large vagy a Nightfall című alkotásban.

Ez idő tájt ért véget hároméves házassága, filmes karrierje pedig megrekedt, ezért visszatért New Yorkba, ahol olyan televíziós antológiákban vállalt szerepeket, mint a Lux Video Theater vagy a Playhouse 90, közben Herbert Berghof színitanodájában képezte magát. 1958-ban debütált a Broadwayn, William Gibson Libikóka című, Arthur Penn rendezte kétszereplős darabjában Gittel Moscát alakította Henry Fonda oldalán. Játékát számos kritikus dicsérte, és elnyerte a legjobb női főszereplőnek járó Tony-díjat.

1959-ben újabb színházi diadalt aratott: A csodatevő című darabban a hajthatatlan Annie Sullivant, a siketvak Helen Keller tanítónőjét keltette életre, amiért újabb Tony-díjat kapott.

Mikor 1962-ben filmre vitték a darabot, az író Gibson és a rendező Arthur Penn is ragaszkodott ahhoz, hogy ismét Bancroft és a Kellert alakító Patty Duke játssza a főszerepeket, ami mindkét színésznőnek Oscar-díjat hozott.

1964-ben a Jack Clayton által rendezett Tökmagevőben nyújtott erőteljes alakításáért elnyerte a legjobb női főszereplőnek járó Golden Globe- és a Cannes-i filmfesztivál díját, valamint BAFTA-díjat is kapott, emellett nominálták az aranyszoborra is, amelyet abban az évben a Mary Poppinst alakító Julie Andrews nyert el. 1965-ben Sidney Poitier oldalán szerepelt Sydney Pollack A gyenge cérna című filmjében, majd főszerepet játszott John Ford utolsó rendezésében, a Hét asszonyban.

Legemlékezetesebb alakítását a mára kultikussá vált 1967-es Diploma előtt című vígjátékban nyújtotta az akkor még filmes berkekben nem túl ismert Dustin Hoffman oldalán,

amelyért újabb Golden Globe-ot nyert, és Oscar-díjra is jelölték. A film hatalmas sikert aratott, az általa megformált Mrs. Robinsont – aki szerepe szerint húsz, valójában azonban csak hat évvel volt idősebb Hoffmannál – a legendás Simon and Garfunkel duó is megénekelte. Bár a szerep a világhírnevet hozta el számára, ő több interjúban is azt nyilatkozta, hogy Mrs. Robinson elhomályosította egyéb munkáit.

1972-ben Lady Randolph Churchillt alakította Richard Attenborough A fiatal Churchill című filmjében, majd Jack Lemmon oldalán szerepelt A Második utca foglyai (1975) című komédiában. Újabb Oscar-jelölést hozott számára a balett világáról szóló Fordulópont című alkotás, amelyben partnere Shirley MacLaine volt. Ezután visszatért a színpadra Izrael eddigi egyetlen női miniszterelnökét, Golda Meirt alakítva, amellyel újabb Tony-jelölést érdemelt ki.

A nyolcvanas években szerepelt Az elefántemberben, a Lenni vagy nem lenniben, valamint az Ágnes, az Isten báránya című drámában, utóbbiért ötödik alkalommal jelölték a legjobb női főszereplő Oscar-díjára.

Az 1987-ben bemutatott Egy ház Londonban című filmdrámában nyújtott alakításáért pedig elnyerte a legjobb színésznőnek járó BAFTA-díjat.

Az 1990-es években és a 2000-es évek elején Bancroft számos olyan filmben vállalt mellékszerepet, amelyben nagy filmsztárokkal játszott együtt, köztük a Bűvölet, A bérgyilkosnő, a Fájó gondviselés, a Szép remények, az Ég velünk, valamint a Szívtiprók. Számos tévéfilmben és minisorozatban is szerepelt, az 1999-es Lelkem mélyén című drámában nyújtott alakításáért Emmy-díjat kapott. Ezzel elnyerte a színjátszás „hármas koronájának” címét, azon huszonnégy színész egyike lett, aki a filmes Oscar-, a televíziós Emmy- és a színházi Tony-díjnak is birtokosa.

Bancroft 1964-ben ment férjhez Mel Brooks komikushoz, akivel együtt játszott a Bombasiker, a Lenni vagy nem lenni és a Drakula halott és élvezi című vígjátékban, a házasságból egy fiuk (Max Brooks) született. A színésznő 2005. június 6-án halt meg New Yorkban méhrák következtében.