A mauthauseni náci koncentrációs tábor felszabadításának 80. évfordulójára emlékeztek Ausztriában

Kultpol

A mauthauseni náci koncentrációs tábor felszabadításának 80. évfordulójára és a láger áldozataira emlékeztek vasárnap Ausztriában. A rendezvényen részt vett VI. Fülöp spanyol király és hitvese, Letícia, Vjosa Osmani koszovói elnök, valamint Alexander Van der Bellen osztrák államfő és az osztrák kormány tagjainak zöme is.

Hana Berger-Moran, Mark Olsky, and Eva Clarke, born in the concentration camp or on prisoner transports between the camps a few days and weeks before liberation, attend the International Commemoration and Liberation Ceremony at the Memorial of the former concentration camp in Mauthausen, Austria, on May 11, 2025, on the 80th anniversary. Hannes DRAXLER / APA / FOTOKERSCHI.AT / AFP
Hana Berger-Moran, Mark Olsky és Eva Clarke a mauthauseni náci koncentrációs tábor felszabadításának 80. évfordulóján. Fotó: Hannes Draxler / APA / FOTOKERSCHI.AT / AFP

Az évforduló alkalmából tartott menetet a lágerben, illetve a koncentrációs táborok között, a fogolyszállítások során született Hana Berger-Moran, Mark Olsky és Eva Clarke vezette.

Politikusok a rendezvényen hagyományosan nem tartanak beszédet, Van der Bellen ezért közleményben fordult az megemlékezőkhöz. „Kezdetben volt a hallgatás. Kezdetben volt a félrenézés, amikor az antiszemitizmus és rasszizmus felütötte ronda ábrázatát, és alattomosan átvette az irányítást a társadalom felett” – írta.

Christian Stocker osztrák kancellár szintén közleményben úgy fogalmazott, hogy Mauthausennek „kell mindig is intő jelnek lennie arra, mihez vezethetnek tekintélyelvű ideológiák, a gyűlölet és a kiközösítés”. A spanyol királyi pár – aki a jelenlétével a lágerben egykor fogva tartott spanyolok ezreire emlékeztetett – fehér virágkoszorút helyeztek el a mauthauseni szarkofág előtt.

A Linz melletti koncentrációs táborban 1938 és 1945 között legalább 90 ezer ember vesztette életét, akiket meggyilkoltak, illetve a fogva tartás sanyarú körülményeinek estek áldozatul. Sokan közülük spanyolok voltak, akiket Franciaország náci megszállását követően deportáltak, miután oda menekültek a Franco-diktatúra elől.

A lágert 1938-ban nyitották meg a nácik először német és osztrák ellenzékiek, bűnözők és „társadalmilag nem kívánatos személyek” számára. A második világháború kitörését követően több mint 40 országból származó csaknem 200 ezer ember raboskodott ott. Mauthausent 1945. május 5-én szabadította fel az amerikai hadsereg. A vasárnapi megemlékezésen a rendőrség adatai szerint mintegy 20 ezren vettek részt.