Maxim Vengerov 2019 óta többször is fellépett már a MÁV Szimfonikus Zenekarral, idén a Müpában ötödik alkalommal hallhatja virtuóz játékát a közönség. A hangversenyt Takács-Nagy Gábor vezényli.

Maxim Vengerov a világ legkiválóbb hegedűművészeinek egyike, gyakran emlegetik úgy, mint korunk legnagyobb vonóshangszer-játékosát. Ötévesen kezdett hegedülni, tízévesen első díjat nyert a Fiatal Hegedűsök H. Wieniawsky Nemzetközi Versenyén. 1987-ben, amikor tanára, Zakhar Bron elköltözött Oroszországból és a londoni Királyi Zeneakadémia tanára lett, Vengerov édesanyjával utánament, később Bron után költöztek Lübeckbe is. 1990-ben Londonban 1. díjat nyert a Carl Flesch Nemzetközi Hegedűversenyen, azóta koncertező hegedűművész. Már az első években több CD-je jelent meg, amelyeket rangos díjakkal ismertek el. 2005-ben vállsérülést szenvedett, ekkor kezdett intenzíven foglalkozni a vezényléssel. 2010-ben a Gstaadi Menuhin Fesztivál zenekarának vezető karmestere volt. Sokfelé tanít, többek között Svájcban, a Menuhin Zeneakadémián és a Londoni Királyi Zeneakadémián, számos nagy hegedűverseny zsűrijének tagja vagy elnöke. Az 1727-ben készült „ex-Kreutzer” Stradivari hegedűn játszik, Jasha Heifetz egykori vonójával.

A Svájban élő Takács-Nagy Gábor karmester a Takács Quartet alapító hegedűművészeként vált világhírűvé és 2002 óta vezényel. A genfi Zeneakadémia tanára, emellett a világ számos helyén vezet kamarazenei mesterkurzusokat. A londoni Királyi Zeneakadémia tiszteletbeli professzora. 2007 óta a Verbier Fesztivál Kamarazenekarának zeneigazgatója, koncertjein világhírességek szerepelnek. 2011-től a Manchester Camerata zenekar szerződtette vezető karmesteréül. A MÁV Szimfonikus Zenekarban 2005 óta művészeti tanácsadóként irányította a vonósok műhelymunkáját és a zenekar új, kamarazenekari sorozatát. 2008-tól a zenekar első vendégkarmestere, 2010–2012 között vezető karmestere és művészeti vezetője volt. 2012-től mindmáig a Budapesti Fesztiválzenekar első vendégkarmestere, 2018-tól a MÁV Szimfonikus Zenekar állandó vendégkarmestere. Számos elismerés birtokosa, Magyarországon 1982-ben Liszt Ferenc-díjjal, 2017-ben Bartók–Pásztory-díjjal, 2021-ben Prima Primissima díjjal tüntették ki.

A március 16-i hangverseny műsorán Beethoven Hegedűversenye és Beethoven III. (Eroica) szimfóniája szerepel.

Nyitókép: Maxim Vengerov és Takács-Nagy Gábor a MÁV Szimfonikus Zenekarral. Fotó: Marsalkofoto