A szerbiai központi bank NBS közleménye szerint a dinár megmaradása a szerb nemzetgazdaság stabilitásának és ellenálló képességének köszönhető.

Szerbia a dinár nemzeti fizetőeszközzé válásának 150. évfordulóját ünnepli. A szerb dinár útja 1873. december 12-én kezdődött, amikor a szerb ezüstpénzverésről szóló törvényt elfogadták, és ezáltal a dinárt a Szerb Hercegség hivatalos, törvényes fizetőeszköze lett – közölte a jegybank.

„150 év alatt a dinár tanúja volt Szerbia átalakulásának fejedelemségből királysággá, ahogyan a közös jugoszláv állam és a modern Szerb Köztársaság viharos időszakainak is” – olvasható a leírásban, amely szerint mindezen idő alatt a dinár stabil maradt, és a szerb nemzet haladásának, illetve nemzeti identitásának a szimbólumává és tükrévé vált.

„A bankjegyeken és érméken történelmi személyeink, nevezetességeink és kulturális szimbólumaink képei láthatók, utalva gazdag történelmünkre és kulturális örökségünkre” – írta az NBS.

Jorgovanka Tabaković bankkormányzó az évforduló alkalmából közölte: „ma a dinár Szerbia monetáris és általános gazdasági stabilitásának szimbóluma, olyan valuta, amely a világ egyre több befektetőjének beruházását vonzza az országba”.

A dinár létezésének 150. évfordulója alkalmából a szerbiai nemzeti bank december 21-én megnyitja a pénznem történetét bemutató kiállítást.

A kép előtérben a szerb ezer dináros bankjegy Weifert György német származású szerb gyáros, a Szerb, majd Jugoszláv Nemzeti Bank kormányzójának, a modern bányászati szektor alapítójának arcképével. Fotó: Shutterstock / Valentina Popović