Mások mellett John Eliot Gardiner, Lucy Crowe, Vilde Frang, Kirill Gerstein, Angelika Kirchschlager, Danny Grissett, Ida Kelarová, George Hamilton és a Chamber Orchestra of Europe is színpadra lép a Herbstgold Fesztiválon az ausztriai Kismartonban szeptember 9. és 24. között.

Az elismert hegedűművész, karmester és intendáns, Julian Rachlin művészeti vezetése alatt futó eisenstadti fesztivál immár a hetedik évadát tartja, az idei mottó a vágyakozás.

Julian Rachlin azt emelte ki, hogy a muzsika az emberi vágyakozás közvetlen megnyilatkozása. Kifejezte reményét, hogy a Herbstgold Fesztivállal egy kis időre sikerül elterelni az emberek figyelmét a világban uralkodó válságokról és katasztrófákról.

Idén is a legkülönbözőbb műfajok világhírű előadói lépnek fel Kismartonban. A brit szoprán, Lucy Crowe Weber Oberon és A bűvös vadász című operáiból ad elő áriákat a Chamber Orchestra of Europe közreműködésével és a szintén brit világhírű karmester, John Eliot Gardiner vezényletével. A szeptember 16-i koncerten felcsendül Haydn és Schubert egy-egy szimfóniája is.

Danny Grissett amerikai zongorista, aki többek között Herbie Hancocknál tanult, az All-Star-Jazz-Quartet formációval friss szelet hoz a jazzklasszikusok repertoárjába; a norvég hegedűművész, Vilde Frang barátaival a kamarazene gyöngyszemeit prezentálja. Először hallhatja élőben a közönség az amerikai színészlegendát, George Hamiltont, aki a narrátor szerepében érkezik Kismartonba.

A zenei programokat több beszélgetés kíséri, ezek egyikében Európa lesz a téma Julian Rachlin, Simon Fletcher, a Chamber Orchestra of Europe ügyvezetője és Ottrubay István, az Esterházy Privatstiftung elnöke közreműködésével.

Szintén fellép a Herbstgoldon a fiatal New York-i Isidore Quartet, amely tavasszal debütált a vonósnégyesnapok keretében a kismartoni kastélyban Haydn, Mendelssohn és Brahms műveivel. Az osztrák mezzoszoprán, Angelika Kirchschlager Julius Drake zongoraművésszel és a bécsi humoristával, Alfred Dorferrel egy szatirikus dalest keretében lesz látható és hallható, a világzene kategóriában a pozsonyi Janoska Ensemble tagjai a Chavorenge roma gyermekkórussal világzenét játszanak, a cseh Ida Kelarová triója a gitáros Desiderius Duzdával muzsikál.

A Chamber Orchestra of Europe, a kastély rezidens zenekara szeptember 13-án a nagyzenekari nyitókoncertet adja. Ezen a többi között Prokofjev II. vonósnégyese, valamint Csajkovszkij V. szimfóniája csendül fel. Julian Rachlin ezen a koncerten szólistaként is fellép, szeptember 17-én Kirill Gerstein orosz-amerikai zongoraművésszel közös előadóestet tart.

A nyitókoncert előtti hétvégén, szeptember 9-én a Haydn-repertoárhoz térnek vissza. Joseph Haydn 30 évesen jegyezte első operáját, az Acide-ot, amelynek cselekménye Acis és Galathea ókori görög mondáján alapul. A tavalyi Mozart-munka sikere után ismét a Carolin Pienkos–Cornelius Obonya rendezőpárost kérték fel. A két rendező mellett az osztrák Consort Barucco zenekar Heinz Ferleschsel, valamint több fiatal énekművésszel Haydn korai darabjait adja elő.

A fesztivált Julian Rachlin és a Filarmonica della Scala zárja a kolumbiai származású karmester, Andrés Orozco-Estrada dirigálásával Mozart G-dúr hegedűversenyével és Dvořák 7. (Londoni) szimfóniájával.

Az idei Herbstgold képzőművészeti projektjei is a vágyakozást állítják a középpontba. Anna Artaker terveiben a mintegy 42 hektáros Esterházy-kastélyparkkal közvetlen kertkapcsolattal rendelkező Sala Terrena befalazott boltíveire koncentrált. A művész virtuális lugasaival a kastély ezen részének egykori nyitottságára és átjárhatóságára hívja fel a figyelmet. A középen található modern üvegportált belülről átlátszó nyomtatott tükörfóliával borították, így a Haydn-kiállítás tereiből újra ki lehet látni a kertbe. Artaker a Herbstgold színpadára is megálmodott egy árkádot. Az alkotást a fesztivál felütésének számító operaelőadás előtt, szeptember 9-én adják át.

Az idei zászlós installáció a Claudia Plank–Hans Werner Poschauko párostól származik, de az ő alkotásuk látható a Táncpasszázsban is.

A képen John Eliot Gardiner. Fotó: Leemage / AFP