A Véletlenül írtam egy könyvet a legsikeresebb családi film a rendszerváltás óta

Film

Lakos Nóra Nemzeti Filmintézet támogatásával készült alkotása, a Véletlenül írtam egy könyvet nézőinek száma átlépte a 150 ezres nézőszámot, ezzel a rendszerváltás óta a legsikeresebb magyar élő szereplős családi mozifilm lett.

Mátray László, Rujder Vivien, Demeter Villő és Hárs Bonca a Véletlenül írtam egy könyvet című filmben. Fotó: Kovács Tamás
Mátray László, Rujder Vivien, Demeter Villő és Hárs Bonca a Véletlenül írtam egy könyvet című filmben. Fotó: Kovács Tamás

A Véletlenül írtam egy könyvet című családi film mozis nézettségben a Macskafogó második részét kivéve valamennyi gyerekeknek és örökké fiataloknak szóló animációs filmet is maga mögé utasította. Több mint 150 ezer nézőjével számos nagy nemzetközi családi blockbustert is lekörözött, hiszen az Amerika kapitány: Szép új világot a 9. hétig 121 ezren, a Paddington Peruban-t a 12. hétig 111 ezren, a Hófehérkét pedig a 4. hétig 50 ezren nézték meg.

A magyar élő szereplős családi filmek a hetvenes-nyolcvanas években nagyon népszerűek voltak. A rendszerváltás óta eltelt több mint három és fél évtizedben azonban sokkal kevesebb ilyen műfajú film készült.

A Véletlenül írtam egy könyvet mint egész családnak szóló, hiánypótló mozifilm bebizonyította, hogy ma is lehet igazán sikeres magyar filmet készíteni a fiatal közönségnek és a teljes családnak. „Nagyon örülünk, hogy ilyen sokan nézik és szeretik, és emellett még komoly szakmai díjakat is sikerült elhoznunk” – mondta Lakos Nóra, a film írója, rendezője és társproducere, aki évek óta foglalkozik  műfaj felélesztésével.

A filmet a legészakibb A kategóriás filmfesztivál, a Tallinn Black Nights a legjobb fiatal közönségnek szóló filmnek járó díjjal jutalmazta, emellett elnyerte a Montreali Nemzetközi Gyerekfilm Fesztivál fődíját, a film főszereplője, Demeter Villő a lengyel Ale Kino! fesztiválról a legjobb fiatal európai tehetségnek járó díjjal tért haza, míg itthon a 44. Magyar Filmszemlén különdíjat nyert az alkotás. Kritikánk itt olvasható.

„A film példát mutat arra, hogyan lehet az írás, a kreativitás az önkifejezés és az érzelmi feldolgozás eszköze. Ez különösen fontos abban a korban, amikor a gyerekek még nem mindig tudják verbalizálni, mi zajlik bennük. Az együtt nézés és utána a közös beszélgetés kaput nyithat egymás lelkéhez. Egy-egy jelenet kapcsán a gyerek könnyebben megoszthatja a saját gondolatait is: Én is így éreztem, amikor… – így a film egyfajta híd lehet a generációk között” – magyarázta dr. Kádár Annamária pszichológus, hogy miért érdemes több generációnak együtt megnézni a filmet, amire a tavaszi szünetben is lesz lehetőség. A következő hetekben a vetítésekhez kapcsolódóan több közönségtalálkozót is szerveznek.

Az Annet Huizing nemzetközi ifjúsági bestselleréből készült Véletlenül írtam egy könyvet főbb szerepeiben Mátray László, Demeter Villő, Zsurzs Kati, Rujder Vivien, Tenki Réka, Lovas Rozi, Mucsi Zoltán, Hárs Bonca, Kövécs Barnabás és Qian Zita láthatók. A filmben szerepel Gryllus Dorka, Simon Kornél, Wolf Kati, Gubik Petra, Stefanovics Angéla, Szabados Ági, Szabó Balázs és a Bagossy Brothers Company is.

A film január 16-i premierjét követően alig pár héttel a regény újra bestsellerré vált. Ezt követően a Pagony Kiadó új borítóval nyomta újra, amelyen már a film plakátja szerepel. 

A Véletlenül írtam egy könyvet című családi film írója és rendezője Lakos Nóra, producerei a Curtizt és a Magasságok és mélységeket is jegyző Sümeghy Claudia és Topolánszky Tamás Yvan, valamint Lakos Nóra, holland koproducerei Maaike Neve és Joram Willink voltak. A filmet, mely a Nemzeti Filmintézet első zöldprodukciója, a Nederlands Filmfonds és az Eurimages támogatásával, a Juno11 Pictures és a holland BIND koprodukciójában, a Juno11 Distribution, valamint az Emberi Jogi és Kulturális Alapítvány mutatta be. Az alkotás line producere Tarr Erika, operatőre Reich Dániel, látványtervezője Szurdi Juci, jelmeztervezője Lányi Fruzsina, kreatív animációs rendezője Bátory Péter, zeneszerzői pedig Jacob Meijer és Alexander Reumers voltak.