Vojtonovszki Sándor, a kulturális egyesület alapítója szerint azoknak a gyerekeknek, akiket a számítógépes játékok neveltek fel, különösen fontos a zenei szocializáció, hiszen a közös zenélés sok mindenre tanít. Koncentrációra és alkalmazkodásra is.
„Ha valakivel közösen zenél az ember, meg kell tanulni odafigyelni a másikra, hiszen enélkül nincs zene.”
A Parapács Egyesület Tanodájába járó zeneiskolások a nyári tábor idején kint, egy erdei házban és a természetben zenélhettek, táncolhattak, játszhattak körjátékokat. Sándor szerint ez kicsit olyan, mintha visszahelyeznék a népzenét a természetes közegébe.
„A zene mindenben is segít. Ha magatartási nehézségei vannak, jöjjön el zenét tanulni – és ez minden problémáját orvosolni fogja. Ott a hangszer, gyere, fújd meg, vond meg, pengesd meg – ez csodás hatással van mindenkire.”
A Parapács Egyesület Tanodájában 32-en kezdték meg a 2024/25-ös tanévet. Köztük öt cimbalmos – a legkisebb nagycsoportos óvodásként kezdte. Sok a tanítványok közt a hátrányos helyzetű gyermek, akik sem a hangszer árát, sem a tandíjat nem tudnák kifizetni. A Csoóri-program segítségével a Parapács Egyesület már 20 hegedűt, négy brácsát, négy nagybőgőt és egy cimbalmot is be tudott szerezni, hogy a gyerekeknek legyen min gyakorolniuk.
A Csoóri Sándor Program 2017 óta folyamatosan segíti a magyar népművészeti örökséget élő hagyományként művelő hazai és határon túli közösségeket. A Csoóri-sorozatot követve a Kultúra.hu YouTube-csatornáján különleges zenész- és táncosközösségeket ismerhetünk meg Kárpát-medence-szerte. Aki feliratkozik a csatornára, minden szerdán elsők közt tekintheti meg a legújabb epizódot!