TerrorHaza_1968_Csehszlovak_megszallas_megemlekezes_SchmidtMaria_DBELO20080821008.jpg
Schmidt Mária (archív felvétel)

(MTI) - A közép-európai népek szabadságáért végzett tevékenységet elismerő, 10 ezer euróval járó díjat idén Tőkés László, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület korábbi püspöke, európai parlamenti képviselő és Gabriel Andreescu író, publicista, a romániai Nemzeti Megmentési Front korábbi tagja vette át Hernádi Zsolttól, a MOL Zrt. elnök-vezérigazgatójától.

   
Schmidt Mária azt mondta, hogy a két ország ma ugyanúgy egymásra van utalva, mint húsz éve, a rendszerváltozás idején: ma a geopolitikai helyzet megváltozása, akkor a kommunizmusból szerzett tapasztalatok kötötték össze Romániát és Magyarországot.
 
A főigazgató emlékeztetett arra, hogy Romániában nem volt szervezett ellenállás a kommunizmus ellen, de egy ember, Tőkés László is elég volt ahhoz, hogy megdőljön a politikai rendszer. A temesvári és bukaresti forradalmak során a románok és magyarok "egyet akartak és együtt akarták". Ez az eseménysorozat példa a román és magyar összefogásra, melynek során magyarok és románok egyaránt haltak hősi halált. Tőkés László számára is természetes volt a soknemzetiségű létforma, a románok és a magyarok egymás mellett élése - fogalmazott.
   
Schmidt Mária megjegyezte: Gabriel Andreescu házi őrizetben volt rendszerellenes tevékenysége miatt a kommunizmus alatt, amikor a politikai elit a magyarok ellen uszította a románokat. Az etnikai alapú indulatokat "a régi szekus elit" 1990 után is ébren tartotta - tette hozzá.
   
A kitüntetetteket Bajnai Gordon kormányfő levélben üdvözölte. A Tőkés Lászlónak címzett levélben az áll, hogy a református lelkész szembeszállt a hatalommal, és hitet adott a társadalomnak, hogy a rabigát le lehet rázni. A másik levélben a miniszterelnök kiemeli, hogy Gabriel Andreescu "bátorsága a diktatúrában sokaknak adott erőt", a kommunizmus bukása után pedig megvédte a kiharcolt szabadság vívmányait.