Ybl Miklós születésének 200. évfordulója előtt három nappal Orbán Viktor miniszterelnök átadta a nagyközönségnek a megújult Várkert Bazár I. ütemét.
A miniszterelnök beszédében úgy fogalmazott, hogy a Várkert Bazár története is mutatja, hogy ha van egy egységes cél és egységes akarat, akkor a magyarok lenyűgöző dolgokat tudnak létrehozni.
?Mindössze három éve döntöttünk arról, ekkor éreztünk magunkban elég erőt, hogy belefogunk ebbe a nagy munkába, és ezer nap elég volt arra, ami évtizedekig hiábavalónak és lehetetlennek tűnt. Ami harminc éven át pusztult és romosodott, az három év alatt újjáépült és ismét régi fényében tündököl? - mondta Orbán Viktor.
A megnyitó alkalmából ünnepi műsorral is készültek a szervezők, amelyben közreműködött Danis Lídia színművész, Kokas Katalin hegedűművész, Miklósa Erika operaénekes, Sebestyén Márta népdalénekes, az Experidance Társulat, a Magyar Állami Népi Együttes Zenekara, a Magyar Nemzeti Rézfúvós Kvintett és a Kiskunlacházi Ifjúsági Fúvószenekar is.
Csütörtök délutántól a Déli Palotákban három kiállítás is megtekinthető lesz. ?A modern reneszánsz derült idomai? egy válogatás Ybl műveiből, valamint a Várkert Bazár építkezésének története. Az ?Ostromok és hétköznapok? című kiállítás a Várkert Bazár területének történetét meséli el a régészeti kutatások tükrében, a harmadik kiállítás pedig az ?Egy építkezés képei? címet viseli, és fotókon keresztül mutatja be a Várkert Bazár felújítását.
Az Ybl tervei alapján 1875 és 1883 között készült neoreneszánsz épületegyüttes 1984 óta teljesen zárva volt, 1996-ban pedig felkerült a World Monuments Fund (WMF) műemlékvédő szervezet világ száz legveszélyeztetettebb műemlékeit nyilvántartó listájára.
A fejlesztés részben az Új Széchenyi Terv Közép-Magyarországi Operatív Programjának 6,7 milliárd forint összegű támogatásával valósult meg.
Az első ütem során újult meg az Ybl tervezte épületegyüttes, a második ütemben pedig, 2014. augusztus 28-ig készül el a multifunkcionális rendezvényterem, alatta a mélygarázs, valamint a budavári királyi kertek, és megújul az épületegyüttes előtt a Lánchíd utca is.
A Várkert Bazár fejlesztésével és hasznosításával új kulturális térrel gazdagodik a főváros. Az épületegyüttesben kiállítóhelyiségek és egy multifunkcionális rendezvényterem kapnak helyet.