Ausztrál hungarikagyűjteményt adományoztak az MNMKK Országos Széchényi Könyvtárnak

Irodalom

2024. októberében Marie-Louise Ayres, a CDNL elnökének és az Ausztrál Nemzeti Könyvtár főigazgatójának meghívására Rózsa Dávid, az MNMKK OSZK főigazgatója Canberrába látogatott, hogy ünnepélyes keretek között átvegye a magyar nemzeti könyvtár számára ajándékozott magyar népzenei és kórusművek gyűjteményét. Ezt ünnepelték meg az Országos Széchényi Könyvtárban, ahol H. E. Ian Biggs, Ausztrália nagykövete is beszédet mondott.

Vincze Máté közgyűjteményekért és kulturális fejlesztésekért felelős helyettes államtitkár , H. E. Ian Biggs nagykövet, Rózsa Dávid, az MNMKK OSZK főigazgatója. Fotó: Sorok Péter / Kultúra.hu
Vincze Máté közgyűjteményekért és kulturális fejlesztésekért felelős helyettes államtitkár , H. E. Ian Biggs nagykövet, Rózsa Dávid, az MNMKK OSZK főigazgatója. Fotó: Sorok Péter / Kultúra.hu

A Könyvtári Egyesületek és Szervezetek Nemzetközi Szövetsége 2024. szeptember 30. és október 2. között az ausztráliai Queensland állam fővárosában, Brisbane-ben tartotta meg a világkongresszusát, ahol a magyar nemzeti könyvtár is képviseltette magát. A hagyományokhoz híven a világkongresszuson zajlott október 3-án a nemzeti könyvtárak igazgatóinak konferenciájára, október 4-én pedig Marie-Louise Ayres, a CDNL elnöke és az Ausztrál Nemzeti Könyvtár főigazgatójának meghívására Canberrába látogatott Rózsa Dávid, az MNMKK OSZK főigazgatója, hogy ünnepélyes keretek között átvegye a Magyar Nemzeti Könyvtárnak ajándékozott magyar népzenei és kórusművek gyűjteményét. A Magyar Nemzeti Könyvtár főigazgatója kifejezve köszönetét a gyűjtemény átadásáért meghívta H. E. Ian Biggs nagykövet urat, hogy együtt és hivatalosan is megünnepelhessék azt a 248 darab magyar népzenei és kórusműből álló gyűjteményt, melyek között nemzetközileg is elismert magyar zeneszerzők – többek között Kodály Zoltán és Bartók Béla – művei is megjelentek.

„Szó szerint fél világ, tizenötezer kilométer távolság és húszórányi repülőút választ el minket egymástól, de a kultúra és a másik kultúrájának tisztelete összeköt bennünket ausztrál barátainkkal” – kezdte köszöntő beszédét Rózsa Dávid, az MNMKK OSZK főigazgatója. Az 1935 és 1982 közötti magyarországi, angliai, kanadai és amerikai kiadásokat tartalmazó kollekció 1987-ben, John A. Young Sidney-i konzervatóriumi tanár hagyatékaként került az Ausztrál Nemzeti Könyvtárba azzal a céllal, hogy segítse a Kodály-módszert alkalmazó zenetanárokat. A módszer 1973 óta van jelen az országban, ahol önálló intézmény is létrejött Kodály Music Education Institute of Australia néven. Az ausztrál hungarikagyűjtemény érdekessége, hogy kifejezetten magyar zeneszerzők műveit és magyar zenepedagógiai kiadványokat tartalmaz. „Az adomány értékét növeli, hogy a tételek több mint egyharmada, 87 mű mindeddig nem volt megtalálható gyűjteményünkben” – tette hozzá a főigazgató.

AUSZTRAL_NAGYKOVET_LATOGATASA_AZ_OSZK-BAN_010.jpg
Fotó: Sorok Péter / Kultúra.hu

Vincze Máté, a Kulturális és Innovációs Minisztérium közgyűjteményekért és kulturális fejlesztésekért felelős helyettes államtitkára beszédében kiemelte, hogy amikor Kodályról és Bartókról beszélünk, egyúttal a 20. századról is beszélünk, amely többek között magába foglalja a világháborúkat, Trianont, a német megszállást, a holokausztot és az ’56-os forradalmat követő megtorlást is, ezek az események pedig sok embert elűztek Magyarországról külföldre. Részben ez az oka annak is, hogy rengeteg fontos és számunkra értékes irat csupán most kerülhet vissza hozzánk. „Nem fogjuk bezárni egy raktárba, hanem visszük az országba, felmutatjuk és mindenhol elmondjuk, hogy mennyit köszönhetünk Ausztráliának, hálásak vagyunk mindezért” – hangsúlyozta a helyettes államtitkár.

Az Országos Széchényi Könyvtár európai szinten az egyik legnagyobb digitális gyűjteménnyel rendelkezik, ezt a munkát pedig H.E . Ian Biggs, Ausztrália nagykövete is rendkívülinek és mérhetetlenül szükségesnek tartja. Mint mondta, a digitalizáció egy óriási fegyverténye a mai világnak, hiszen ezzel tudjuk elérhetővé tenni az emberi kultúrának azt a tudását, amit felhalmoztunk az elmúlt évszázadokban. Ausztrália nagykövete Kodály Zoltán különleges tanítási módszerére is kitért, mely meghódította az egész világot. „Az ő módszere elsősorban az alapoktatásban és a kisiskolások oktatásában segíti a zene szeretetének megismerését és a zene tanulmányozását. Elöntenek az érzelmek, amikor látom ezeket a kottákat, és eszembe jut, hogy iskolás és felnőtt koromban, a kórus tagjaként, magam is énekeltem ezeket a dalokat, kórusműveket” – zárta gondolatait.

Rózsa Dávid, az MNMKK OSZK főigazgatója, H. E. Ian Biggs nagykövet, Vincze Máté, közgyűjteményekért és kulturális fejlesztésekért felelős helyettes államtitkár , Laskai Anna
Fotó: Sorok Péter / Kultúra.hu

Laskai Anna és Hanvay Hajnalka, az OSZK munkatársai rekordgyorsasággal dolgozták fel és tették elérhetővé a könyvtár katalógusában a kottagyűjtemény adatait. Az esemény végén Laskai Anna zenetörténész röviden be is mutatta a gyűjteményben szereplő fontosabb darabok adatait. „A gyűjtemény néhány magyarországi kiadású kottájának bejegyzése szerint feltételezhető, hogy a kották korábbi tulajdonosa Magyarországon is megfordulhatott” – mesélte, amit azzal is kiegészített, hogy az illető nemcsak a fővárosban, de Kodály Zoltán szülővárosában is járhatott.