Fényfestés és magyar dokumentumfilm is lesz a Pesti Vigadóban

Program

Az Essentia Artis összművészeti seregszemléjének első két napján, március 7-én és 8-án reggeltől estig ingyenes programok várják az érdeklődőket a Pesti Vigadóban, az MMA székházában. A gyerekek népzenei énekórán, a felnőttek pedig portréfotós workshopon és koncerteken vehetnek részt.

Jelenetfotó A boldogság ügynöke című dokumentumfilmből. Fotó: Arun Bhattarai
Jelenetfotó A boldogság ügynöke című dokumentumfilmből. Fotó: Arun Bhattarai

Március 1. és május 10. között látogatható az Essentia Artis, a Magyar Művészeti Akadémia 2024-ben végzett művészeti ösztöndíjasainak kiállítása és programsorozata. A két és fél hónapon át tartó tárlat idén először a külföldieket is várja: a teremszövegek angol nyelven is elérhetőek a turisták számára. A tárlathoz több tematikus nap és finisszázs kapcsolódik, az első programsorozatot a március 7-8-i hétvégén tartják.

Zenei svédasztal a kínai dallamoktól a kortárs klasszikusokig

A programsorozat első tematikus napján, március 7-én a zeneművészet áll az események középpontjában. A gyerekek Sántha Emőke zenés könyvbemutatóján ízelítőt kaphatnak a magyar népzenéből, az egzotikus hangok kedvelői pedig kínai dallamokkal ismerkedhetnek meg Dévity Zoltán művei révén, melyeket három gyermekkórus ad elő. Este Bizják Dóra és Zentai Károly zongoraművészek, illetve Miranda Liu hegedűművész és zenészbarátai adnak koncertet. Az ínyenceknek a David Spischak Quartet szolgáltat pikáns jazzakkordokat, míg Bátori István orgonaművész egy reneszánsz orgonaiskola titkaiba avatja be az érdeklődőket.

Paganini korában a gitár jelentős népszerűségnek örvendett – az akkor használt hangszer azonban mind hangzásban, mind kinézetre különbözött a ma általánosan elterjedt modern változattól. Erről is mesél majd Csáki András gitárművész műsora. A nap Dragony Tímea szerzői estjével zárul, amelyen darabjai elismert zeneművészek, illetve a Liszt Ferenc Kamarazenekar és a Szolnoki Bartók Béla Kamarakórus tolmácsolásában csendülnek fel.

Sokszínű művészet

Március 7-én este 18 és 22 óra között a Pesti Vigadó kitűnik az éjszakából, és különleges megvilágításba kerül. A fényfestés során az épület ikonikus homlokzata egy teljesen új arcát mutatja meg. A kifejezetten erre az eseményre tervezett látványvilág nemcsak díszíti a Vigadót, hanem annak formáit is kiemeli és újragondolja. A színek és minták folyamatos átalakulása az épület domborulataival és részleteivel játszva egyedi, térbeli festménnyé változtatja a homlokzatot, miközben egyfajta vizuális utazást biztosít a fény és az építészet határán. A grandiózus programsorozathoz a fényalkotásokat Kőszegi Tamás film- és animációs rendező (Mimicry Motions animációs stúdió) készítette.

Kamerák kereszttüzében

Március 8-án délelőtt Kern Orsolyával díszlettervező módjára játszhatunk a térrel. A művész által megálmodott nagyelemes téralkotó segítségével kicsik és nagyok is látványos építményeket készíthetnek. Az egymásba illeszthető, környezetbarát elemek variációiból kuckók, kapuk vagy belakható terek jöhetnek létre, az építésnek pedig kizárólag a képzelet szab határt. Bakonyi Tímea segítségével bepillanthatnak „a Pesti Vigadóba kihelyezett restaurátorműhelybe”. A művész digitális rajztábla segítségével mutatja be egy töredékes festmény fotóján, hogy a középkori itáliai táblaképeket miként lehet virtuálisan helyreállítani. Mindemellett Bácsi Róbert portréfotós workshop keretében ismerteti, mitől működik egy kép.

A dokumentarista fotósokból álló Pictorial Collective tagjai arra vállalkoztak, hogy feltérképezzék a hazánkban Petőfiről elnevezett utcákban zajló életet. A sorozat elkészítésének tanulságairól beszélget Bácsi Róbert, Pályi Zsófia és Végh László. Hajdú D. András tíz éven átívelő, díjnyertes kongói riportjának kulisszái mögé enged betekintést. A legérdekesebb háttérsztorikról ifj. Vitray Tamás, a magazin főszerkesztője beszélget a fotóssal.

A nap folyamán lehetőség lesz találkozni a mozikban nagy sikerrel futó Véletlenül írtam egy könyvet producereivel, Sümeghy Claudiával és Topolánszky Tamás Yvannal, valamint az egyik főszereplővel, Zsurzs Katival. Az érdeklődők kérdezhetnek is a film kulisszatitkairól. A napot Zurbó Dorottya A boldogság ügynöke című egész estés dokumentumfilmje zárja. A vetítés után a nézők is megtudhatják, hogyan „teljesítenének” egy hasonló boldogságmérésben.

A programok ingyenesek, de regisztrációhoz kötöttek. További információ és regisztráció itt.