Az idén 25. születésnapját ünneplő Káva Kulturális Műhely harmadik alkalommal készít közösségi színházi előadást Állampolgári Színház néven. A lakhatás, majd a klímatehetetlenség témája után idén a magyar iskolarendszer kapcsán készül előadás civilek bevonásával.

A Káva Állampolgári Színház a projektjének harmadik etapját A mi iskolánk címmel 2021 szeptemberében indította el, melynek célja, hogy pedagógusok részvételével közösségi színházi előadás jöjjön létre. A színház a februári előadással ismét a szélesebb társadalmat invitálja párbeszédre, ezúttal a közoktatás aktuális állapotáról.

Az előadás alapanyagául a pedagógusok mai magyar iskoláról szóló személyes történetei szolgálnak, reflektálva az utóbbi évek közoktatásban zajló folyamataira, a mai magyar iskola mindennapos kihívásaira. A létrejövő előadás a Káva reményei szerint hozzájárul a pedagógusok hangjának felerősítéséhez, mely által problémáik nagyobb nyilvánosságot kaphatnak társadalmunkban.

Az Aziskoláját! című előadásban tizenkét olyan pedagógus szerepel, akik a Káva nyílt felhívására küldték be történeteiket: „Ők mesélnek arról, hogy milyen ma Magyarországon pedagógusnak lenni. Egyáltalán: miért választották ezt a hivatást? Melyek azok a pillanatok, amelyekért érdemes csinálni? Mikor érzik azt, hogy falakba ütköznek? Személyes történeteikből a kollektív alkotás során közösségi történet születik, a megtörtént események láncolata fikcióvá válik. Olykor szívszorító, máskor keserédes vagy épp groteszk humorú előadásunkat ajánljuk mindenkinek, aki valaha járt iskolába!”

A részvételiséget középpontba helyező Káva munkája sok szállal kapcsolódik
a különböző drámapedagógiai módszerekhez, az interaktív elemeket használó
színházi hagyományokhoz és a közösségi színházcsináláshoz. Problémafelvető előadásaik
a párbeszéd, a cselekvésen alapuló közös gondolkodás fókuszba helyezésével
lehetővé teszik a résztvevőknek, hogy jobban megismerjék önmagukat és
környezetüket.