Barabási Albert-László vásznai megmutatják, amit nem szabad megmutatni

Képző

A világhírű hálózatkutató és elméleti fizikus az elmúlt másfél hónapban a könyvbetiltás témáját körüljárva kísérletezett azzal, hogy a dataista tartalmait hogyan tudja lefordítani a képzőművészet nyelvére. Az óriási vásznakon az Amerikában leggyakrabban betiltott tíz könyv címei jelennek meg, a vizuális játékok azonban kérdésessé teszik az olvashatóságukat. A videóban beszélgettünk a projektről, majd azt is megmutatta, hogyan készülnek ezek a kompozíciók.

A képek izgalmát adja, hogy bennük egyszerre jelenik meg a tudományos gondolkodás és az intuitív alkotói energia, a káosz és a rend, az egyik pillanatban nézőként képesek vagyunk meglátni bennük az adatokat, előtűnnek a betűk és a címek, míg máskor a vadul felvitt gesztusokra, a festői részletekre, az anyag finomságaira terelődik a fókusz. 

Barabási Albert-László elmondta, hogy az elmúlt másfél hónapban rengeteget kísérletezett, így jött létre több sorozat is, amelyek olykor a rétegzettséggel, máskor a színekkel, esetenként pedig a térbeliséggel játszanak. És bár az elmúlt időszakban egyfajta fejlődési ívet bejárt ez a projekt, egy biztos: minden egyes elkészült mű befogadása zsigeri, miközben az agyunkat is megmozgatja.