Várakozásokon felül teljesített a világ első MI-művészeti aukciója

Művészet

A tiltakozások ellenére megtartott árverés összesen több mint hétszázezer dollárt és rengeteg új vásárlót hozott a Christie’s aukciósháznak.

(FILES) A person walks past AI artwork created by Grimes, Mac Boucher, Mary Jacobo and Eurypheus called ‘Marie Antoinette After the Singularity #1 and Marie Antoinette After the Singularity #2’ at a press preview for ‘Augmented Intelligence’ at Christie’s on February 20, 2025 in New York City. Christie's first auction of art made by artificial intelligence (AI) ended March 5, 2025, with mixed results, providing scant clues as to the future of the new and controversial medium. Fourteen of the 34 lots put on the block during the 14-day online auction either received no qualifying bids or were sold for less than the minimum Christie's had estimated.
ANGELA WEISS / AFP
Mesterséges intelligenciával tervezett alkotások a Christie's aukcióján. Fotó: Angela Weiss / AFP

A Christie’s 2025. február 20. március 5. között zajló aukciója az első olyan képzőművészeti vásár volt, amelyet kizárólag a mesterséges intelligenciával készült műalkotásoknak szenteltek. Eredménye meghaladta a várakozásokat, pedig sokan tiltakoztak ellene: egy online petíció több mint 6500 aláírást gyűjtött össze, amelyben a mesterséges intelligencia használatát kifogásolták, mivel az MI-modellek jogtalanul dolgoznak fel szerzői jogvédelem alatt álló műveket.

Ennek ellenére az aukció nem maradt el, és a 34 műtárgy közül 28 vevőre is talált, összesen 728 784 dollárt hozva (kezelési költségekkel együtt) a Christie’snek. A legmagasabb árat Refik Anadol Machine Hallucinations – ISS Dreams – A című, 2021-ben készült műve érte el, melyet 277 200 dollárért vásároltak meg. Kiemelkedő eredményt ért még el Holly Herndon és Mat Dryhurst Embedding Study 1 & 2 (94 500 dollár) és Charles Csuri Bspline Men című műve (50 400 dollár). A legkorábbi munka Harold Cohen Untitled című alkotása volt, amely 11 340 dollárért kelt el és amelyet a művész még 1987-ben készített saját fejlesztésű, AARON nevű mesterséges intelligencia programjával. 

Bár hat műtárgy nem kelt el, a Christie’s aukciója új vásárlókat vonzott, 37 százalékuk először regisztrált a háznál, és a licitálók közel fele (48 százaléka) a millenálok és a Z generációsok közül került ki.

Ez is mutatja, hogy a mesterséges intelligenciával készült művészet iránti érdeklődés folyamatosan nő, és a jövőben valószínűleg egyre nagyobb szerepet kapnak az ilyen alkotások a képzőművészeti piacon. 

A cikk forrása itt olvasható.