Csorba Lóci: Életemben először tudok egy szereplő bőrébe bújva a saját hangomon szólni

Színpad

Csorba Lóci és Vecsei H. Miklós a világirodalom egyik leghíresebb regényét, A kis herceget viszi színpadra a Poket és a Petőfi Kulturális Ügynökség közös eseményén. A produkcióról Lócit faggattuk, aki nemcsak zenészként, de a Róka szerepében is feltűnik majd.

Általában gyerekként találkozunk Antoine de Saint-Exupéry A kis hercegével, kötelező olvasmányként. Mi volt a legnagyobb tanulság, amit magaddal vittél belőle?

„Jól csak a szívével lát az ember, ami igazán lényeges, az a szemnek láthatatlan.” Ez szerintem egy olyan, gyerekfejjel is átérezhető és érthető mondat, amit ma már talán közhelyszerűen „lecoelhóznánk”, de én emlékszem, hogy sokat jelentett számomra.

A szereposztás igencsak rendhagyónak mondható az előadásotokban: Vecsei H. Miklóssal állsz színpadra, aki a Rókán kívül a történet minden szereplőjét egyedül személyesíti meg. A Róka viszont te leszel. Hogyan alakult ez így, miért épp őt játszod? Felfedeztél hasonló vonásokat a Róka és közted?

A Róka karaktere méltán pályázhatna a legjobb mellékszereplő örökös díjára, hiszen mindenki ismeri, aki találkozott A kis herceggel élete során. Ő mondja ki a legfontosabb tanulságokat is, és ő talán a legegyértelműbb azonosulási felület is az olvasónak. A mi Rókánk végül egy kicsit kelekótya, dalolászó, szuperlelkes figura lett, aki tényleg jól illik a Lóci játszik-univerzumba. Így adta magát, hogy a könyv leghíresebb dialógusát tényleg párbeszédként adjuk elő Hasival.

Bár a színház világa már nem idegen számodra, hiszen a Lóci játszikkal már részt vettél zenés előadás színpadra állításában, viszont – ha jól tudom – egy karakter megformálójaként még nem mutatkoztál közönség előtt. Mennyiben jelent ez kihívást számodra?

A 80 nap alatt a Föld körül című darabban valóban inkább zenész vagyok, mint színész, de azért ott is Verne szerepébe bújok, és többször megakasztom, visszajátszom, újraindítom a színészekkel a történetmesélést. Sőt, ott én kezdem el az egész darabot is. Nem könnyű feladat. A kis herceg ehhez képest inkább az atmoszféra megteremtéséről szól, hogy miként sikerül belehelyezni 30–50–100 embert egy „esti mese” hangulatba, hogy odafigyelve, kifelé és befelé is nyitottan tudja végighallgatni a történetet. 

Hogyan áll össze a te részed zenészként a produkcióban, milyen dalok hangzanak majd el?

Minimális eszközökkel dolgozunk: egy keverővel élőben manipuláljuk a hangunkat, hogy több karaktert meg tudjunk jeleníteni, és hangszeresen is csak egy ukulelével kísérem végig a darabot. A vetítésben pedig kizárólag az eredeti illusztrációkat használjuk. 12 dalt írtam A kis herceg-előadáshoz, amelynek nagy része a szöveghez fűzött kommentár, érzékértelmezés. A Róka pedig… A Róka meg majd, meglátjátok, egy kicsit mást csinál. De hát végül is én vagyok, én leszek: életemben először tudok egy szereplő bőrébe bújva a saját hangomon szólni.

A Poket hatodik születésnapját egész napos programsorozattal ünnepli. A jubileumra a Petőfi Kulturális Ügynökséggel közös szervezésben költészet napi programkavalkáddal készülnek április 21-én az Akváriumban. Részletek itt.

Fotók: Hartyányi Norbert / Kultúra.hu