A brit David Alan Chipperfieldnek ítélték idén az építészet legrangosabb elismerésének számító, százezer dollárral járó Pritzker-díjat – jelentette be a kitüntetést odaítélő bizottság kedden Chicagóban.

Chipperfield négy évtized alatt több mint száz projekttel foglalkozott, egyebek között a kulturális, civil és tudományos élet színtereinek felépítésével és megújításával, például a híres berlini Múzeum-sziget legutóbbi kiegészítésével.

Az indoklás szerint Chipperfield „termékeny, visszafogottságában radikális építész”, aki tiszteli a történelmet és a kultúrát, illetve a már meglévő épített és természeti környezetet. Az építész „időtlenül modern tervezése választ ad az éghajlati kihívásokra, átalakítja a társadalmi kapcsolatokat és új életet lehel a városokba”.

Tom Pritzker, a díjat odaítélő Hyatt Foundation elnöke hangsúlyozta: Chipperfield munkássága „magabiztos, de nem önhitt, következetesen kerüli a trendiséget, hogy összevesse és megőrizze a kapcsolatot hagyomány és újítás között, szolgálva a történelmet és az emberiséget”. Chipperfield köszönetképpen kiemelte: az építészeknek nemcsak egy szebb, hanem egy igazságosabb és fenntarthatóbb világ létrehozásában is fontos és aktív szerepet kell játszaniuk.

Chipperfield az 1970-es években kezdte pályafutását, dolgozott Norman Foster és Richard Rogers irodájában is. 1984-ben saját vállalkozásba kezdett. Azzal tett szert nemzetközi ismertségre, hogy üzletet tervezett Issey Miyake japán divattervező számára.

Az építész cégének székhelye Londonban van, de négy másik országban is rendelkezik irodákkal. Chipperfield Ázsiában, Európában, valamint az amerikai Davenportban és Anchorage-ben is dolgozott, és számos díjat nyert.

Korábban többek között Zaha Hadidot, Rem Koolhaast, Norman Fostert és Peter Zumthort is kitüntették Pritzker-díjjal. Tavaly az elismerést a Burkina Fasó-i Francis Kéré kapta, aki az afrikai kontinens első díjazottja volt.

Az idei díjátadót májusban tartják Athénban.

Fot: Christoph Soeder / DPA