Jeles napok

December – Karácsony hava – Télelő – Álom hava

Jeles napok

A magyar kártya napja

December 29. a magyar kártya napja. A közhiedelemmel ellentétben, a magyar kártyának nevezett paklinak nem sok köze van a svájciakhoz, arrafelé jórészt nem is ismerik a felénk játszott játékokat. A magyar kártya csakugyan magyar találmány, első példányai 1835-36 táján készültek el Pesten Schneider József és Chwalowszky Ödön kártyakészítő mesterek műhelyeiben. A budapesti Kazinczy utcában (egykor Kiskereszt utca) járva az 55. számú ház falán olvashatjuk a mindmáig legnépszerűbb magyar találmányra emlékező sorokat. Az emléktáblát 1996-ban állította a Magyar Talon Alapítvány (a Magyar Kártyamúzeum megalapításának szándékával működő szervezet) és a Pató Pál Asztaltársaság (a magyar kártya kultikus tisztelete okán), és december 29-ét a magyar kártya napjává nevezték ki. Kártyanapot ünnepelnek más országok is, például december 28-án.
A Magyarországon, Ausztriában, Erdélyben, Szlovéniában, Csehországban, Horvátországban, Szlovákiában és Dél-Tirolban is használatos 32 vagy 36 lapos kártyacsomagot a magyarság körében magyar kártyának nevezik. Másik elnevezése a Tell-kártya. Noha svájci alakok a szereplői a magyar kártyának, Svájcban szinte ismeretlen. Német nyelvterületen Doppelduetsche Schnapskarten elnevezéssel forgalmazta a bécsi Piatnik cég, német felirattal.

Szent Dávid király

„Az Úr felkent Pásztora"

December 29-e Dávid király emléknapja. Dávid Izráel dinasztiaalapító második királya volt, a Biblia szerint a betlehemi Isai (Jesse) legkisebb fia, akit az Úr nevében a juhok mellől szólított el Sámuel próféta, és kent föl királlyá. A messiási eszmét hirdető próféták azt tanították, hogy az ő leszármazottja lesz az a személy – az Úr Felkentje, azaz a Messiás –, aki megszabadítja a zsidó népet elnyomóitól, és helyreállítja Isten békés és boldog királyságát, a dávidi birodalmat: „És származik egy vesszőszál Isai törzsökéből, s gyökereiből egy virágszál nevelkedik” (Ézs 11,1.); „Imé, a szűz fogan méhében, és szül fiat” (Ézs 7,14); „Te, Efratának Bethleheme, bár kicsiny vagy a Juda ezrei között: belőled származik nékem, a ki uralkodó az Izráelen; a kinek származása eleitől fogva, öröktől fogva van” (Mik 5,2; 1. még Zak 6,12). E prófétai könyvekből származó idézeteket szokták a keresztény szerzők leggyakrabban Jézusra vonatkoztatni, nem egy közülük már az evangéliumok szerzőinél is szerepel.

Jankovics Marcell: Jelkép-kalendárium (részlet)

(Canterburyi) Becket Szent Tamás

Tamás, ismert nevén Becket Tamás (1118–1170), II. Henrik angol király lordkancellárja és bizalmasa, majd Canterbury érseke. A világfi lordkancellár egyházi méltóságában megváltoztatta életét: szőrimögnek szünetlen való viselésével és böjtőkkel gyötri vala magát... de kívül egyebeknek módjok szerént jár vala. A pápa és a király között kitört viszályban az Egyház jogainak törhetetlen harcosa. A király tudtával négy nemesúr Canterbury székesegyházában az oltár előtt rátámadott és levágta a fejét. A pápa már három év múlva szentté avatta. Henrik megalázkodva volt kénytelen a sírjához zarándokolni, amely a középkor egyik híres angol búcsújáró helye lett.

Bálint Sándor Ünnepi kalendárium (részlet)

Diószegi Sámuel születésnapja – 1760

A híres botanikus, DIÓSZEGI SÁMUEL (Debrecen, 1760. december 29. – Debrecen, 1813. augusztus. 2.) a debreceni teológia elvégzése után két évet töltött Göttingenben. Itt ismerkedett meg Linné rendszerével és elhatározta ennek magyar nyelvre való átültetését. Visszatérve Hajdúnánáson és Hajdúböszörményben volt lelkész (1789-1789), majd debreceni esperes lett. Barátja – és mellesleg sógora – volt a költő Fazekas Mihály, együtt írták meg a Magyar Füvészkönyvet. Az 1807-ben megjelent mű nagyrészt Diószegi munkája. A gyakorlati részt, az Orvosi Füvészkönyvet már önállóan írta és adta ki 1813-ban. A könyv értékes része a függelék, amely az első magyar szinonímaszótár több, mint 1400 régi magyar növénynévvel.
A Diószegi-Fazekas féle füvészkönyv, mint a Linné-rendszer alapján készült első magyar növényhatározó, közel egy évszázadon át volt használatban. A növénynevek mellett az egyéb növénytani terminológia, a magyar alaktani kifejezések miatt is fontos mű; utóbbiak jelentős részét ma is használjuk.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Magyar Tudománytörténeti Intézet, Magyar Tudóslexikon A-tól Zs-ig)

A Nyugati főcsatorna üzembe helyezése – 1965

1965. december 30-án üzembe helyezték a Nyugati Főcsatornát. Az építési munkát 1963-ban kezdték el. A főcsatorna hossza ekkor 43 km volt (jelenleg 70 km). A tiszavasvári hajózsilipnél ágazott ki a Keleti Főcsatornából és Újszentmargitánál csatlakozott az 19216-ban épült Halastói Tápcsatornához, amely addig a tiszakeszi szivattyútelep gépein keresztül kapta a vizet. Az új főcsatorna 8 700 hektár halastó gravitációs vízellátását és több mint 25 000 hektár szántó öntözését tette lehetővé, továbbá számos település belvizeinek elvezetése vált könnyebbé.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink a műszaki és természettudományokban 1990)

Dancza János születésnapja – 1899

DANCZA JÁNOS (1899. december 29. – 1985. október 16.) a Magyar Nemzeti Múzeum Régészeti Adatbázisában muzeológus, vezető régész titulussal szerepel, azonban rendkívül kacskaringós út vezetett számára idáig. Egerben született, és Egerben, a városi múzeumért, múzeumban dolgozott élete több szakaszában. Élettörténete, pályája nem kevésbé kalandos, mint a mesék szegény legényéé. Hat elemit végzett, majd lakatosinas lett. 1927-ben belépett a Természetbarátok Turista Egyesületébe, ennek 1930–1949 között elnöke volt. 1929-ben, munkát keresve ismerkedett meg a Magyar Földtani Intézet főgeológusával, Kadič Ottokárral, akivel állítólag a Bükkben találkozott, ahol a professzor a barlangokban végzett ásatásokat. Hamar megegyeztek, hogy Dancza egy, a turistacsoportban megismert munkanélküli társaiból álló csapattal segíti a kutatásokat. A jól összeszokott, a professzor mellett fontos ismereteket megszerzett csapatot Kadič, – neki más elfoglaltsága lévén – megbízta többek között a cserépfalui Suba-lyuk feltárásával. Dancza János különösen sokat tanult, mivel nagyon érdekelte a geológus munkája, és csatlakozott azokhoz az egri polgárokhoz is, akik szerettek volna a városban múzeumot létrehozni. Amikor megtaláltak egy emberi állkapocs-csontot, Dancza a társaival megragasztotta, és felismerte, hogy ősi, emberi maradvány, ezt jelentette Kadič-nak. Ekkor még nem tudták, hogy a lelet világraszóló felfedezés, a szakemberek azonban megállapították, hogy 60-70 ezer évvel ezelőtt élt neandervölgyi ember maradványaira bukkantak 1932-ben. Dancza 1933-tól 1942-ig az egri városi múzeumban dolgozott. Ezt követően volt  másod-levéltáros, idegenforgalmi hivatal-vezető, barlangigazgató, műszaki előadó, lemezárugyár-igazgató, sőt, nyugdíjba vonulása előtt a BM Heves Megyei Főkapitányságára kirendelt panasziroda-vezető is. A felfedezéssel, és további munkáival kapcsolatosan számos írása jelent meg szakfolyóiratokban (Természetbarát, Búvár stb.). 1960-tól, immár nyugdíjasként Egerben, a Dobó István Vármúzeumban dolgozott 1981-ig, félállásban, muzeológusként, közreműködve a legújabb kori gyűjtemény kialakításában is.

December 29-én történt

Ma ünnepli születésnapját Jude Law BAFTA-díjas angol színész, producer, aki néhány héttel ezelőtt kapta meg a Hollywoodi hírességek sétányán a nevét viselő csillagot.

Los Angeles, 2024. december 12.
Jude Law angol színész a nevét viselő csillag avatási ünnepségén a Hollywoodi hírességek sétányán, Los Angelesben 2024. december 12-én.
MTI/AP/Invision/Jordan Strauss
Jude Law a nevét viselő csillag avatási ünnepségén a hollywoodi Hírességek sétányán, Los Angelesben 2024. december 12-én. Fotó: MTI/AP/Invision/Jordan Strauss

Ünnep:

Becket Szent Tamás ünnepe – angol katolikus püspök, Canterbury érseke, Anglia prímása, vértanú.

December 29-én történt:

1541 Fráter György váradi püspök kezdeményezésére megkötötték a török hódoltság következtében elkerülhetetlenné vált magyar-osztrák egyezséget Gyaluban. Ebben Izabella özvegy királyné az egész országot átengedte Habsburg Ferdinándnak.
1845 Az Egyesült Államok annektálta Texast, amely az unió 28. tagállama lett.
1973 Budapesten megindult a forgalom az újjáépített és meghosszabbított millenniumi földalatti vasút vonalán.
1988 A Minisztertanács határozatot hozott a munkanélküli-segély bevezetéséről.
1995 Debrecenben megalakult a Magyarok Ifjúsági Világszövetsége, amelynek célja a magyar kultúra és nyelv ápolása és egy világméretű magyar ifjúsági hálózat kiépítése.
2009 A szudáni parlament megszavazta a déli országrész elszakadásáról szóló referendumtörvényt.
2014 Mintegy harmincezer fiatal részvételével megkezdődött a taizéi ökumenikus vallási közösség 37. európai ifjúsági találkozója Csehország fővárosában, Prágában.
2017 Átadták a világ leghosszabb, csaknem fél kilométer hosszú üveghídját a kínai Hopej tartományban.
2020 Több erős földmozgás után 6,3-es erősségű földrengés rázta meg Horvátországot, a hét halottat követelő elemi csapás a legsúlyosabb károkat a Zágrábtól 46 kilométerre, a közép-horvátországi Petrinja és Sziszek térségében okozta.
2022 Törökországban eltörölték a nyugdíjkorhatárt, így kétmillió munkavállaló mehetett azonnal nyugdíjba.

December 29-én született:

1721 Madame Pompadour, XV. Lajos francia király szeretője, Pompadour márkinője
1760 Diószegi Sámuel botanikus, a magyar rendszeres növénytan megalapítója, református lelkész

A híres botanikus, Diószegi Sámuel (Debrecen, 1760. december 29. – Debrecen, 1813. augusztus. 2.) a debreceni teológia elvégzése után két évet töltött Göttingenben. Itt ismerkedett meg Linné rendszerével, és elhatározta ennek magyar nyelvre való átültetését. Visszatérve Hajdúnánáson és Hajdúböszörményben volt lelkész (1789–1789), majd debreceni esperes lett. Barátja – és mellesleg sógora – volt a költő Fazekas Mihály, együtt írták meg a Magyar Füvészkönyvet. Az 1807-ben megjelent mű nagyrészt Diószegi munkája. A gyakorlati részt, az Orvosi Füvészkönyvet már önállóan írta és adta ki 1813-ban. A könyv értékes része a függelék, amely az első magyar szinonimaszótár több mint 1400 régi magyar növénynévvel. A Diószegi–Fazekas-féle füvészkönyv, mint a Linné-rendszer alapján készült első magyar növényhatározó, közel egy évszázadon át volt használatban. A növénynevek mellett az egyéb növénytani terminológia, a magyar alaktani kifejezések miatt is fontos mű; utóbbiak jelentős részét ma is használjuk.
Forrás: Magyar Szabadalmi Hivatal / OSZK

1800 Charles Goodyear amerikai kémikus, elsőként állított elő keménygumit
1808 Andrew Johnson amerikai politikus, az Egyesült Államok 17. elnöke
1809 William Ewart Gladstone brit államférfi, négyszeres miniszterelnök
1828 Szendrey Júlia írónő, Petőfi özvegye, Andersen meséinek első hazai fordítója
1910 Ronald Coase Nobel-díjas brit közgazdász
1914 Billy Tipton amerikai zongorista, dzsesszzenész, zenekarvezető, aki férfinak adta ki magát, holott valójában nő volt
1923 Pécsi Márton Széchenyi-díjas földrajztudós, geográfus, akadémikus
1925 Szondy István olimpiai bajnok öttusázó, edző
1929 Hofer Tamás Széchenyi-díjas etnográfus, antropológus
1938 Jon Voight Oscar-díjas amerikai színész
1946 Onczay Csaba Kossuth-díjas gordonkaművész
1946 Marianne Faithfull angol énekesnő
1972 Jude Law angol színész
1988 Szávay Ágnes teniszező

December 29-én halt meg:

1380 Piast Erzsébet lengyel királyi hercegnő, Károly Róbert hitvese, Magyarország királynéja
1606 Bocskai István fejedelem, a Habsburgok elleni szabadságharc vezetője
1689 Thomas Sydenham angol orvos, a kórtörténetírás módszertanának kidolgozója
1703 II. Musztafa oszmán szultán, 1695–1703 között uralkodott
1834 Thomas Robert Malthus angol közgazdász, demográfus
1924 Carl Spitteler Nobel-díjas svájci költő
1924 Banda Marci zenész, hegedűművész, a legnagyobb magyar cigányprímások egyike
1964 Bernard von Brentano német író, költő, esszéista, a heidelbergi romantika jeles képviselője
1986 Andrej Tarkovszkij orosz filmrendező
1987 Száraz György Kossuth-díjas író, esszé- és színműíró
1999 Rabár Ferenc közgazdász, az Antall-kormány első pénzügyminisztere
2004 Julius Axelrod Nobel-díjas amerikai vegyész és farmakológus
2009 Lehotka Gábor Liszt Ferenc-díjas orgonaművész, zeneszerző
2020 Pierre Cardin francia divattervező, divatház-tulajdonos
2022 Ádám József Széchenyi-díjas geodéta, akadémikus
2022 Móricz-Sabján Simon fotóriporter
2022 Pelé háromszoros világbajnok brazil labdarúgó
2022 Varga János olimpiai bajnok birkózó, edző, a nemzet sportolója
2022 Vivienne Westwood angol divattervező