Létrejött a szakmai segítség, a fiatalember pedig a jó szereplést követő évben már a PTE MIK-en tanult mérnökinformatikusként. Időközben megkereste a kart a középiskolai verseny szervezője, az a Detre Örs Hunor, aki a James Webb-űrtávcső fejlesztésén és a NASA-nál is dolgozott, hogy az egyetem lenne-e mentora a versenyen induló régiós csapatoknak. A válasz ezúttal is igen volt, ennek köszönhetően szeptember óta zajlik a karon egy mentorkurzus, amelyen a versenyre nevező középiskolások a projekthez kapcsolódó ismereteket sajátíthatnak el, valamint elkészíthetik a pályázati eszközüket.
Ez a felkészítés adta az ötletet a kar hallgatói számára egy önálló projekt megvalósítására. „Egy szakkollégiumi csapat elhatározta, hogy megépítenek egy tíz centiméter élhosszúságú egyetemi műholdat, a CubeSatet, amely alkalmas lehet az űrbe való kilövésre, és képes adatokat eljuttatni a létrehozói számára. Egy szerencsés egybeesés folytán megkeresett bennünket dr. Facskó Gábor, a PTE Természettudományi Karának (PTE TTK) tudományos főmunkatársa, űrfizikus egy CubeSat létrehozásának ötletével. Ez indította el a Pannon Űrlabor megszervezését” – teszi hozzá dr. Várady Géza, a PTE MIK tudományos dékánhelyettese.
A PTE hallgatói is csatlakoznak a Külgazdasági és Külügyminisztérium megbízásából indított kezdeményezéshez, amelyben egyetemi hallgatók és tehetséges középiskolások bevonásával egy közös, nyílt forráskódú oktatási műholdplatformot hoznak létre a következő években hazánkban. Ez több egyetem összefogásában, nemzetközi partnerek együttműködésével megalapozza Magyarország első műhold-konstellációját. A közelmúltban Pécsett tartott toborzón mintegy 20 egyetemi hallgató nyilvánította ki a gyakorlati űrkutatási és fejlesztési tapasztalatot nyújtó, nemzetközi együttműködési modellekre építő program iránti elköteleződését.
Az utóbbi években több fórumon is elhangzott: csakúgy, mint az EU többi államában, Magyarországon is valószínűleg egyre több cég fog űrkutatással kapcsolatos témákkal foglalkozni, és felmerült egy szatellitgyár létesítésének gondolata is. Növekszik az érdeklődés a Föld légköréből érkező adatok iránt, hiszen a belőlük kinyert információk olyan összefüggéseket tárhatnak fel, amelyek akár jelentős gazdasági előnyökkel is járhatnak. Már ma is számos vállalkozás tevékenységének része ez, és várható, hogy a jövőben több olyan szakemberre lesz szükség, aki ismeri ezeket a technológiákat.