Idén július 15. és 18. között rendezik meg az Art Baselt, a világ egyik legnagyobb hatású művészeti vásárát, amelyen idén az acb Galéria standján Ladik Katalin alkotásaival is találkozhatnak a látogatók.

Az Art Basel története 1970-ben indult, amikor három galériatulajdonos, Ernst Beyeler, Trudl Bruckner és Balz Hilt megalapította a vásárt. Már az első évben 16 ezer látogatót vonzott, az évtizedek alatt a rendezést átvette az MCH Group, az Art Basel márkanévvé és hálózattá vált, filiáléi lettek Miamiban, Hongkongban, Párizsban. Idén a Messe Baselben és a város területén túl a régióra is kiterjedően megrendezendő eseményre az öt kontinens mintegy kétszáz magasan jegyzett galériáját és négyezernél több művészét várják. A vásár hetéhez kapcsolódik a Volta Art Fair Basel és a Photo Basel is.

Az idei vásáron 11, kurátorok által válogatott szekcióban lehet elmerülni a kortárs képzőművészet egyes területeinek érdekességeiben.

A legnagyobb szektorban a galériák képviseltetik magukat, de van szekció, amely nagyméretű alkotásokat vonultat fel, egy másikban 20. és 21. századi képzőművészek önálló kiállításai láthatók, van rész, amely a feltörekvő tehetségekre fókuszál. A Messeplatzon egy marokkói származású, Svájcban élő művész, Latifa Echakhch helyspecifikus alkotásai láthatók, de a baseli óvárosban szintén ilyen munkák készülnek a vásár ideje alatt. Filipa Ramos és Marian Masone volt a filmes szekció kurátora, emellett külön helyszínt kaptak a beszélgetések – a kortárs képzőművészeti szcéna több mint ötven inspiráló alkotója kapott meghívást 12 tematikus panelbe –, valamint a képzőművészeti magazinok és kiadványok standjai.


64898e97cb2cb0a2a9d0d221.jpg
Adel Abdessemed algériai-francia művész Jam Proximus Ardet, az utolsó videó című alkotása a bázeli Art Basel kortárs művészeti vásáron. Fotó: Fabrice Coffrini / AFP

Ahogyan korábban hírt adtunk róla, az acb Galéria Ladik Katalin korai műveinek kiállításával lesz jelen az Art Basel Features szekciójában, ahol a galéria Test mint hang, kép mint hangzás Ladik Katalin alkotói gyakorlatában címmel „a műfaji kölcsönhatásokra összpontosít, hangsúlyt fektetve a korai kollázsokra, partitúrákra és fotóperformanszokra, amelyek kiemelik a hang és a hangzás relevanciáját a késő 1960-as évektől az 1970-es éveken keresztül”.

Ladik Katalin költő, performer, színésznő, aki a költészetet minden érzékszervével körüljárta. Hang- és vizuális költészet egyaránt kö(l)tődik a nevéhez. Igazi nagybetűs művésznő. 2016-ban Yoko Ono neki ítélte a LennonOno Grant For Peace díjat. Idővitorla című kötete nemrég jelent meg a Forum Könyvkiadónál. Ennek kapcsán, de nem csupán a kötetről beszélgettünk vele. A művész munkásságának szentelt előadás, a Ladik Katalin egy idegösszeomlást követően felmondja banktisztviselői állását és konceptuális művésznek áll Zlatko Paković rendezésében volt a szabadkai Kosztolányi Dezső Színház évadzáró bemutatója.

A nagyméretű művekre fókuszáló Unlimited szekcióban pedig a Bosznia-Hercegovinában született, New Yorkban élő Selma Selman festményinstallációját mutatja be, aki „a volt Jugoszlávia területén működő kritikai és politikai performanszművészet gazdag hagyományának egyik legfiatalabb és legizgalmasabb zászlóvivője, aki elsősorban a festészet, performansz, rajz, videó és fotó műfajaiban alkot”.

Nyitókép: Jesus Rafael Soto venezuelai művész Sárga gömb című alkotása a bázeli Art Basel kortárs művészeti vásáron. Fotó: Fabrice Coffrini / AFP