77 évesen elhunyt André Watts, a 20. század század egyik legkiemelkedőbb zongoristája az Indiana állambeli Bloomingtonban. Watts pályáját meghatározta magyar származású, szintén zongorista édesanyja, aki által gyerekkorában megismerte későbbi példaképe, Liszt Ferenc munkásságát.

André Watts a németországi Nürnbergben született 1946. június 20-án Maria Alexandra Gusmits magyar származású zongoraművész és Herman Watts, az amerikai hadsereg afroamerikai tiszthelyettesének gyermekeként. A család később Philadelphiába költözött. Először hegedülni tanult, nyolcévesen kezdett el a zongorázni, első zongoraleckéit édesanyjától vette. Sok gyerekhez hasonlóan Watts sem szerette a gyakorlást, anyja ezért bátorításképpen történeteket mesélt Liszt Ferencről, világossá téve, hogy Liszt szorgalmasan gyakorolt.

Watts Lisztben talált ihletet, átvéve színpompás játékstílusát. Az anyai biztatás és a Liszt Ferencről hallott történetek segítették abban, hogy zongoristává válhasson. Kilencévesen indult első versenyére, a Philadelphia Orchestra szervezte gyermekkoncertekre való fellépés lehetőségéért. Watts nyerte meg a versenyt 40 résztvevő közül, Joseph Haydn versenyművét játszotta.

Philadelphiában beiratkozott a University of the Arts művészeti akadémiára, 16 évesen debütált a Carnegie Hallban, a televízióban is közvetített koncerttel vette kezdetét fél évszázados nemzetközi karrierje. A zenéjétől elragadtatott Leonard Bernstein 1963-ban felkérte, hogy töltse be a beteg Glenn Gould helyét a New York-i Filharmonikusok szokásos előfizetéses koncertjének szólistájaként. Watts Liszt I. Esz-dúr zongoraversenyét játszotta. Amikor megszólaltatta az utolsó kadenciát, az egész zenekar tapssal csatlakozott a közönséghez.

Az 1970-es évek közepére Watts évadonként 150 koncertet, fellépést és kamaraelőadást adott. 2002 novemberében szubdurális hematómában szenvedett, és sürgős műtéten esett át. 2004-ben ismét műtötték egy porckorongszakadás miatt, amely a bal keze használatát is befolyásolta, de a műtéteket követő felépülése után is rendszeresen koncertezett. Ravel Concerto Left Hand című művét úgy tanulta meg, hogy jobb kézzel elő tudja adni.

Felvételeket készített az EMI és a Telarc számára, sokféle repertoárt készített, elsősorban a romantikus korszak zeneszerzőire. Több ízben is járt Magyarországon, a Zeneakadémia Nagytermében adott koncerteket. Ötször jelölték Grammy-díjra, egy alkalommal el is nyerte a rangos zenei díjat, Barack Obama amerikai elnöktől pedig 2011-ben megkapta a National Medal of Arts és a National Humanities Medal magas állami kitüntéseket.

Nyitókép forrása: YouTube