A fekete hangú fehér tini, akiben testet öltött a lázadás: Elvis 90

Popkult

Ő volt az első globális rock and roll sztár, az amerikai tinédzser, aki a fekete bluest a fehér countryval, a fehér countryt pedig fekete-fehér gospellel elegyítette, kialakítva ezzel a kezdetben rockabillynek, később rock and rollnak nevezett stílust. Ösztönös tehetség volt, aki dalait természetes szexualitással adta elő, és alkalmas lett arra, hogy az ötvenes évek Amerikájában egyrészt az új ideálokat kereső nemzedék lázadást megtestesítő bálványa legyen, másrészt fellépésével az addigi zenei és egyetemes kultúrának is új irányt szabjon. Elvis Presley ma lenne 90 éves.

Elvis Presley *** Local Caption *** 0, Presley, Elvis, Legenden - Elvis Presley,Image: 145107339, License: Rights-managed, Restrictions: Nur redaktionelle Nutzung im Zusammenhang mit dem Film. Editorial usage only and only related to the movie. Im Falle anderer Verwendungen, kontaktieren Sie uns bitte. For other uses, please contact us., Model Release: no, Pictured: ..., Credit line: IFA Film / United Archives / Profimedia
Fotó: IFA Film / United Archives / Profimedia

A tavaly a hetvenedik születésnapját ünneplő rock and roll társadalmi és zenei gyökereiről, előképeiről, meghatározó előadóiról itt írtunk részletesebben, kellően kitérve benne Elvis Presley jelentőségére. Merthogy ahhoz, hogy a rock and roll az ötvenes évek derekán az Egyesült Államokból elindulhasson világhódító útjára, kellett egy gyújtópont, egy vezéralak, egy univerzális ideál, akit nem kellett megosztani a felnőttek társadalmával. Szükség volt valakire, akiben testet öltött a lázadás, aki jóképű volt és fiatal.

Az úttörők közül Bill Haley – a maga harminc évével – már túlkorosnak számított, nem beszélve Fats Dominóról vagy Chuck Berryről, akik ráadásul feketék is voltak. De 1955-ben felbukkant a színen a fekete hangú fehér tini, az eksztatikus mozgású, szexuálisan vonzó, minden porcikájában különleges és szokatlan új előadó, aki már megjelenésével, hajviseletével, öltözködésével, előadói stílusával is csupa olyat ígért, amire a fiatalok régóta vágytak.

Úgy hívták: Elvis Presley.

Jelenet az 1994-es Forrest Gump című filmből

A Mississippi államhoz tartozó Tupelóban egyszerű, vidéki emberek nászából született. Anyja félanalfabéta asszony volt, apja előbb alkalmi munkákból élt, majd teherautó-sofőrként próbálta eltartani a családját. Elvis ikertestvére a szülés közben meghalt, ezért anyja egész életében vádolta magát, megmaradt fiát pedig szinte beteges aggódással, féltékenységgel nevelte.

Elvis a First Assembly Of God templom kórusában szerezte első zenei élményeit, mivel a család egy vallási közösségben próbált vigaszt találni a feketékkel csaknem azonos szintű nyomorára. Zenei tehetsége már ekkor megmutatkozott, s bár gyakran ennivalóra sem jutott, az édesanyja gitárt vett neki hetedik születésnapjára. A fiú a gospeleken kívül mindenekelőtt a Dél tradicionális, hillbilly zenéjével ismerkedett meg. A család 1948-ban a jobb megélhetés reményében az onnan 180 kilométerre lévő Memphisbe költözött, ahol Elvis a sporttal (rögbi) is próbálkozott, de figyelmét és energiáit mindinkább a zene kötötte le. Az egyik moziban jegyszedőként keresett néhány dollárt, a Beale Streeten pedig a klubok környékén csavargott, ahol fekete és fehér zenészeket egyaránt megismert.

Elvis 1953 nyarán határozta el, hogy komolyabban teszteli az énektudását. Haját zselézte és felfésülte, megjelenésével, öltözködésével a korabeli divatos tiniket utánozta. Július 18-án két próbafelvételt (My Happiness / That’ s When Your Heartaches Begin) készített a Memphis Recording Service stúdióban, ahová a tulajdonos Sam Phillips később visszahívta, és ahol 1954. július 5-én felvette első kislemezét (That’s All Right Mama / Blue Moon Of Kentucky). Az elkövetkező másfél évben Phillips kiadója, a Sun Records további korongokat jelentetett meg tőle (közte a Mystery Traint), de egyikkel sem sikerült felkerülni az országos toplistára. A kiadó ezért 1955 novemberében felfedezettje eladása mellett döntött.

Elvis Presley – Mystery Train (1955)

Elvis időközben megismerkedett Tom Parker „ezredessel”, akivel menedzserszerződést kötött, és akinek közvetítésével az RCA Victor hanglemezkiadó november 20-án kivásárolta az énekest és addig készült felvételeit. Az RCA-nál készült bemutatkozó kislemeze (Heartbreak Hotel / I Was the One) 1956. január 27-én jelent meg, és ezzel egy példátlan sikersorozat, a rock történetében pedig egy új korszak vette kezdetét. 

Elvis többek között újravette Big Mama Thornton 1953-as sikerdalát (jellemző adatok a korszakra: a fekete Thornton esetében mindez ötszázezer darabot jelentett – az ő változatából több mint tízmillió példány talált gazdára).

Elvis Presley – Hound Dog (1956)

Big Mama Thornton – Hound Dog (1953)

Parker „ezredes” ötlete volt, hogy – a tömegek megnyerése érdekében – mindenekelőtt televíziós népszerűséget kell szerezni, ezért Elvist előbb a Milton Berle, majd a Steve Allen, végül az országosan legnézettebb Ed Sullivan Show-ba ajánlotta be. Ahol Elvis 1956. szeptember 9-én, október 28-án és 1957. január 6-án lépett fel. Szintén jól mutatja a korszakot, hogy az amúgy progresszív szemléletű televíziós műsorban az első alkalommal csak deréktól felfelé lehetett látni, így a közönségből hisztériát kiváltó erotikus tánca csak a második adásban vált országosan láthatóvá (és csodálkozott rá közel 60 millió amerikai néző). 

Elvis Presley első fellépése az Ed Sullivan Show-ban – (Hound Dog, 1956. szeptember 9.)

1956 januárja és 1958 márciusa között Elvis csak úgy ontotta a slágereket, ebben az időszakban kiadott valamennyi kislemeze – többek között Heartbreak Hotel, Blue Suede Shoes, Hound Dog, Too Much, Love Me Tender, Don’t Be Cruel, All Shook Up, (Let Me Be Your) Teddy Bear, Jailhouse Rock, Don't – bearanyozódott.

Olyan volt, mint egy modern Midas király: bármihez kezdett, bármihez hozzáért, arany lett belőle.

E töretlen karriert 1958 márciusában a kötelező katonai behívó szakította meg, és kétéves európai szolgálat után, 1960. május 12-én, a Frank Sinatra vezetésével készült Welcome Home Elvis című tévéműsorban visszatérő sztárt már egy részben megváltozott Amerika fogadta.

Elvis Presley – (Let Me Be Your) Teddy Bear (Live, 1957)

A televízió mellett Parker Hollywood szerepét is erőltette. Úgy döntött, hogy – az éneklő westernhősök mintájára – védencéből éneklő rock and roll sztárt farag. Elvis Presley 1956 augusztusában kezdte első filmje, a Love Me Tender forgatását, és ettől kezdve közel három tucat moziban vett részt. A rock and roll korszak elmúltával karrierjét mindinkább Hollywoodban folytatta, és sikeres, de feledhető filmekre pazarolta a tehetségét.

Elvis Presley – Jailhouse Rock (1957)

Elvis Presley – That’s What I Say (Viva Las Vegas!, 1964)

Énekesi karrierjét csak 1968. december 3-án az NBC Elvis című műsorában folytatta (fekete bőrszerelésbe öltözött rock and roll sztárként), és nemcsak a slágerlistákon szerepelt (In the Ghetto, Suspicious Mind, Don’ t Cry Daddy, The Wonder Of You, US Male, Burning Love – utóbbi lett 1970 októberében az utolsó top 10 sikere), de visszatért a koncertszínpadokra is. Ekkor már az amerikai showbiznisz első számú szórakoztatója volt, akinek fellépéseiről két film (Elvis: That’s the Way It Is, 1970, Elvis OnTour, 1972) készült. 

Az 1968-as visszatérés... Medley: Heartbreak Hotel / Hound Dog / All Shook Up

... és amikor végigsmárolja a közönséget (Love Me Tender, Live, 1970)

Magánéletében azonban ezt követően jött a feketeleves: 1972. februárban felesége elköltözött tőle, 1973. január 8-án, a születésnapján pedig beadta a válást. A családi dráma a gyerekszerető, vallásos, a déli tradíciókat Királyként is valló sztárt lelkileg összeroppantotta, és a továbbiakban a drogok és a bulimia rabja lett.

Utolsó nagy, nyilvános fellépésére 1973 januárjában az Elvis: Aloha From Hawaii című tv-műsorban került sor, amely az első műholdas közvetítés volt a világon, így a külföldön sohasem turnézó énekest 40 országban becslések szerint több mint egymilliárdan láthatták. 

Elvis Presley – Johnny B. Goode (Live in Honolulu, 1973)

Elvis Presley – I'm So Lonesome I Could Cry (Live in Honolulu, 1973)

Ezt követően azonban Elvis egyre kevesebbet mozdult ki memphisi otthonából, ahol végül 1977. augusztus 16-án gyógyszer-túladagolás (kábítószer-mérgezés) következtében érte a halál. Temetése Kennedy elnök temetése óta a legnagyobb gyászesemény volt az Egyesült Államokban. Otthonát, a Villa Gracelandet 1982-ben múzeumnak rendezték be, ma is ez Memphis legnagyobb látványossága (2024-ben 600 ezer ember kereste fel).

Elvis tehát nemcsak egy roppant sikeres amerikai rock and roll előadó volt, hanem szimbólum, legenda, mítosz. Számos leget mondhat magáénak, többek között a Billboard százas sikerlistáján ő szerepelt a legtöbb dallal (149), ahol több hetet töltött az élen, mint bármely más előadó (80). Ő mondhatja magáénak a legtöbb egymást követő Nr1-sikert (10), a legtöbb platina- (55) és dupla platinalemezt (25). Csak a Beatles és Michael Jackson adott el nála több hanghordozót (500 millió példány), de kultúrtörténeti szerepe ennél sokkalta fontosabb: az ötvenes évek derekán ő volt az első fehér tizenéves, aki – némiképp leegyszerűsítve –

ezt az eredendően kisebbségi fekete zenét a fehér amerikai tinédzserek és rajtuk keresztül a többségi fehér társadalom számára is elfogadhatóvá tette.

És nagyban hozzájárult ahhoz, hogy a rock and roll világszerte akkora felfordulást és forradalmat okozott a populáris zene történetében.