Jeles napok

Január – Boldogasszony hava – Télhó – Fergeteg hava

Jeles napok

Vízkereszt

Vízkereszt
Vízkereszt, korábban Szentkereszt a latin egyház Epiphania Domini, „az Úr megjelenése” elnevezésű, január 6-án tartott ünnepének magyar neve.
Vízkereszt a „karácsonyi tizenketted” (12 napos ünnep) zárónapja. (Innen az ünnep angol neve: Twelfthday, Tizenkettedik nap”) A 354 napos holdév és a napév közt kereken 11 nap a különbség, s az évkezdéskor beiktatott pótnapok – a naptár más pontjain is találkozhatunk ilyenekkel – a különbséget voltak hivatottak eltüntetni Európa luniszoláris parasztnaptáraiban. A nép később e 12 nap („számos napok, csonka hét, regölő hét”) időjárásából jósolt az újév időjárására nézve. Epiphania görög szó, azt jelenti: „megnyilvánulás”. A pogány görög kultuszokban az istenség megjelenését, és annak évenkénti megünneplését jelentette. Az őskeresztény egyház szinkretista hajlandóságából arra következtethetünk, hogy időpontja a pogány korban is az év elejére esett, a visszatérő napfényt köszöntő téli ünnepkör része volt.
Epiphania ünnepe először a III. században tűnt fel a keleti egyházban, mint Krisztus születése napja. Száz évvel később azonban Róma úgy látta jónak, hogy Krisztus születését a „Legyőzhetetlen Nap” (Sol Invictus) pogány ünnepével, a népszerű Mithras napisten születésnapjával (december 25.) egyeztesse, ezért Epiphania hamarosan új jelentést kapott. Nyugaton a háromkirályok imádásának, keleten pedig Krisztus Jordán folyóban való megkeresztelkedésének az ünnepe lett. Az utóbbi gondolatot később a római egyház is átvette, sőt hozzácsatolták Jézus első csodájáról (a víz borrá változtatásáról a kánai menyegzőn) való megemlékezést, azt tanítván, hogy e három evangéliumi esemény Jézus istenségének első „megnyilvánulásai”, epiphánéi. A Születés csodája vagy a kánai menyegzőé e tekintetben nem szorulnak külön magyarázatra. Jézus megkeresztelése viszont talán igen, mivel nem maga az esemény vagy Keresztelő Szent János szavai nyilvánítják ki Jézus istenségét keresztény felfogás szerint, hanem a Szentlélek megjelenése és az égi hang, mely „ezt mondja vala: Ez amaz én szerelmes fiam, a kiben én gyönyörködöm.” (Mt 3,11–17.)

Jankovics Marcell: Jelkép-kalendárium (részlet)

A Szent Korona hazaérkezése

1945 elején Szálasi Ferenc nyilas vezetőnek menekülnie kellett, a Koronát magával vitte, mivel az volt a véleménye, hogy „a Szent Korona és az államfő elválaszthatatlanok egymástól”. A koronaőrség teherautója, Szálasival és főembereivel együtt a 8. amerikai hadsereg fogságába került. Az amerikaiak megszerezték a koronázási ládát, majd a Szálasi szárnysegédjénél lévő kulcsot is. A láda azonban üres volt. Végül az egyik koronaőr elárulta, hogy a Koronát Szálasi rendeletére Mattsee mellett, egy mocsárban elásták. A Szent Korona az Amerikai Egyesült Államok őrizetébe került, előbb Európában, azután Amerikában. Visszaadását a magyar kormány nemzetközi fórumokon többször is szóvá tette, eredménytelenül. Végül a Szent Korona – a magyar állam önállóságának és függetlenségének jelképe – több mint három évtized után tért haza. Cyrus Vance, az USA külügyminisztere a Budapestre érkezett magyar Szent Koronát és a koronázási ékszereket 1978. január 6-án adta át Apró Antalnak, az Országgyűlés akkori elnökének a Parlamentben. Azóta e napon ünnepeljük A SZENT KORONA HAZAÉRKEZÉSÉt.

 

Petzval József születésnapja – 1807

Az első nagy fényerejű fényképezőgép-objektív feltalálója, PETZVAL JÓZSEF (Szepesbéla, 1807. január 6. – Bécs, 1897. szeptember 17) szepességi német család gyermekeként született, de mindig magyarnak vallotta magát. Pesten az Institutum Geometricum tanulója volt, itt szerzett mérnöki oklevelet, majd tanított felsőbb matematikát. 1837-ben Bécsben egyetemi tanárrá nevezték ki és a tudományos akadémiának is tagja lett. Kutatásai az elméleti és gyakorlati fénytan, főként a fényképezés terén jelentősek. Hosszas kísérletezés és számítás után kidolgozott két achromatikus (színérzékeny) lencserendszert. Ezek az újfajta lencsék már a kettős objektívekhez voltak sorolhatók. Az egyik arcképlencse volt, ami a portréfényképezést tette lehetővé, a másik pedig tájképlencse. A Petzval-féle objektív gömbi és színi eltérése igen kicsi és különösen alkalmas vetítésre. Petzval maga is nagy ügyességgel csiszolt lencséket. Emellett továbbfejlesztette a lencserendszerek elméletét. Tőle származik a képmező-elhajlásra vonatkozó általános összefüggés, melyet 1843-ban publikált. Sajnos, találmányait nem szabadalmaztatta, ebből később kellemetlen viták származtak. Érdekelte a ballisztika és a hangtan is, ezekben a tárgykörökben is írt tanulmányokat. Felállította és tudományosan igazolta azt a tételt, amely szerint a szilárd, izzó testek nagyobb fényerejűek, mint a lánggal égő gázok. Saját szerkesztésű gépével fotogrammetriai méréseket is végzett.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Dr Vajda Pál: Nagy magyar feltalálók, Magyar Tudóslexikon A-tól Zs-ig, Magyar Tudománytörténeti Intézet)

Endresz György születésnapja – 1893

Az óceánrepülés világrekordere, Endresz György (Perjámos, 1893. január 6. – Littoria, 1932. május 21.) az I. világháborúban tábori pilóta volt, majd a Magyar Aero Express, később a német Junkers Művek pilótája. 1931. július 16-án indulva Magyar Sándor navigátor társaságában egy Lockheed Sirius típusú, „Justice for Hungary” (Igazságot Magyarországnak) elnevezésű repülőgéppel 25 óra 40 perc alatt Harbour Grace-ből (Új-Fundland/Kanada) az Atlanti-óceánon át, leszállás nélkül Bicskéig repült. Ezzel rekordot döntöttek: a korábbi óceánrepülőknél nagyobb távolságot, több mint 5000 km-t repültek és mindenkinél gyorsabban. Az utat műszakilag Bánhidi Antal gépészmérnök, pilóta készítette elő, aki ezért és életművéért (több repülőgép, köztük a „Gerle” tervezéséért) 1992-ben Széchenyi-díjat kapott. Endresz György 1932-ben Bitai Gyula navigátorral az óceánrepülők római kongresszusára repülve a littoriai repülőtéren lezuhant.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Évfordulóink a műszaki és természettudományokban 1993, Magyar Tudománytörténeti Intézet)

Január 6-án történt

Vízkereszt ünnepe, avagy Háromkirályok napja van ma, a karácsonyi ünnepek vége, a farsang kezdete. Ezen a napon utoljára gyújtják meg a gyertyákat a karácsonyfán. E napon született Bacsó Péter filmrendező és Rowan Atkinson brit színész, komikus, Mr. Bean figurájának megszemélyesítője (képünkön) is.

Január 6-án történt

1323 Károly Róbert király elrendelte az új, stabil pénz, a dénár verését.
1568 Megkezdődött a tordai országgyűlés, amely az Erdélyi Fejedelemség területén kimondta a négy vallás, a katolikus, az evangélikus, a református és az unitárius szabadságát és egyenjogúságát. Ez a világon az első rendelkezés a vallási toleranciáról.
1966 Bemutatták Jancsó Miklós Szegénylegények című filmjét.
1978 Cyrus Vance amerikai külügyminiszter Budapesten visszaadta a Szent Koronát és a koronázási jelvényeket Magyarországnak.
2000 Szent II. János Pál pápa a vatikáni Szent Péter bazilikában püspökké szentelte Erdő Pétert és Veres Andrást.
2009 Londonban végleg bezárt a 100 éve alapított, legpatinásabb brit áruházlánc, a 2008 novemberében csődbe ment Woolworths.
2016 Lezárult a 4-es metró utasforgalmi próbaüzeme, a járművezető nélküli, teljesen automata vonatvezérlésű metróvonal megkapta a végleges használatbavételi engedélyt a Nemzeti Közlekedési Hatóságtól.
2021 A választási vereségét elismerni nem hajlandó Donald Trump amerikai elnök feltüzelt hívei megrohanták a törvényhozás székházát, a Capitoliumot, ahol a Kongresszus együttes ülése a választási eredményt hitelesítette. A zavargásoknak öt halálos áldozatuk volt, az épületet ki kellett üríteni.

Január 6-án született

1819 Degré Alajos író, publicista
1822 Heinrich Schliemann német kereskedő, amatőr régész, Trója és Mükéné romjainak feltárója
1889 Géfin Gyula katolikus pap, egyháztörténész
1913 Loretta Young Oscar-díjas amerikai filmszínésznő
1919 Prokop Péter Rómában élt magyar festő, katolikus pap
1928 Bacsó Péter Kossuth-díjas filmrendező, a Magyar Mozgókép Mestere
1943 Marton László Kossuth- és Jászai Mari-díjas rendező, érdemes és kiváló művész, Prima Primissima díjas
1944 Rolf Zinkernagel Nobel-díjas svájci orvos, immunológus
1949 Joó Ferenc Széchenyi-díjas kémikus, akadémikus
1954 Bán Zoltán András József Attila-díjas kritikus, szerkesztő, író
1954 Anthony Minghella Oscar-díjas angol filmrendező, producer
1955 Rowan Atkinson brit színész, komikus, író, Mr. Bean figurájának megszemélyesítője
1960 Nigella Lawson brit televíziós személyiség, ételkritikus
1982 Eddie Redmayne Oscar-díjas angol színész
1975 Fesztbaum Béla Jászai Mari-díjas színész

Január 6-án halt meg

1829 Josef Dobrovský cseh író, nyelvtudós, a cseh felvilágosodás korának vezéregyénisége
1852 Louis Braille, a vakok írásának francia kidolgozója
1884 Gregor Mendel osztrák botanikus, szerzetes, a tudományos örökléstan megalapozója
1904 Friedrich Hefner-Alteneck német elektromérnök, a fényerősség mérésére szolgáló Hefner-gyertya megalkotója
1919 Theodore Roosevelt Nobel-békedíjas amerikai politikus, az Egyesült Államok 26. elnöke
1949 Victor Fleming Oscar-díjas amerikai rendező
1974 Slachta Margit szerzetesnő, feminista politikus, az első női országgyűlési képviselő
1974 David Alfaro Siqueiros mexikói festő
1984 Ernest Laszlo magyar születésű, Amerikában élt Oscar-díjas operatőr
1994 Sándor István bibliográfus, etnográfus, irodalomtörténész
1999 Michel Petrucciani francia jazz-zongorista, zeneszerző
1999 Tichy Lajos labdarúgó, edző
2009 Ilosfalvy Róbert Kossuth-díjas operaénekes, érdemes művész, a Magyar Állami Operaház tenorja, mesterművésze
2022 Sidney Poitier, az első fekete bőrű Oscar-díjas filmszínész a legjobb férfi főszereplő kategóriában
2023 Owen Roizman tiszteletbeli Oscar-díjas amerikai operatőr

Nyitóképen Rowan Atkinson 2007-ben. Fotó: John MacDougall / AFP

#eztörténtma