Jeles napok

Január – Boldogasszony hava – Télhó – Fergeteg hava

Jeles napok

Molnár Ferenc születésnapja – 1878

MOLNÁR FERENC (Bp., 1878. január 12. – New York, 1952. április 2.): drámaíró, író, publicista.
Jómódú orvos fia. 1896-ban jogot hallgatott Genfben, 1897-től hírlapíró lett Budapesten, megjelent első novelláskötete. 1902-ben bemutatták első színdarabját, A doktor urat. Gyors írói sikereit prózában A Pál utcai fiúk (1907), színpadon A testőr (1910) tetőzte be. Az I. világháborúban haditudósító volt. 1939-ben a fasizmus elől Svájcba, majd az USA-ba költözött. Első felesége Vészi Margit, a második Fedák Sári, a harmadik Darvas Lili volt.
Tiszta szerkezetű, villogó stílusú korai írásaira hamar felfigyeltek az olvasók. Naturalizmussal és némi költőiséggel keverte a kritikai realizmust. A társadalom valamennyi rétegéről volt mondandója, mégis érezhető, hogy inkább a siker, a hatásosság, mint a maradandó teljesítmény vonzotta.
A századfordulón újra felfedezett gyermeklélek, a gyermekmotívum indította A Pál utcai fiúk megírására: a világirodalom egyik legszebb (többször megfilmesített) ifjúsági regényét alkotta meg, az esendőbbek győzelméről az erőszak képviselői fölött. Különféle műfajú prózai kötetei (Egy haditudósító emlékei, 1916; Az aruvimi erdő titka, 1916; Andor, 1918) mindig újra igazolták emberismeretét, humanizmusát.
Csattanókra kihegyezett stílusa eleven, életteli; de jellegzetes színházi ember, akinek a színpad deszkái valóban a világot jelentik, darabjai mindinkább fölébe nőttek epikájának. A doktor úr eredetileg a Nemzeti Színháznak készült, ám a Vígszínház lett az otthona, mint még oly sok színművének: e társulat sajátos stílusának kialakításához nagyban hozzájárult. Franciás vígjátéktechnikája magyar színpadon is tökéletesen bevált. 1907-ben Az ördög sikere átütő, gondolatait áthatja a freudi lélektan, az I. világháború előtti esztendők izgatottsága, a századelő modernsége, de vigyáz arra, hogy semmiben se legyen radikálisabb a fricskázásnál. Legjelentékenyebb és legproblematikusabb színműve a Liliom (1909), amely először keveseknek tetszett, és premierjének hűvös fogadtatásával óvatosságra intette Molnár Ferencet. A „kültelki” történet hemzseg a szándékolt magyartalanságoktól, a szöveg báját és érzelmi telítettségét azonban épp a jassznyelv tarkálló virágainak köszönheti. Molnár Ferenc kritikusai sem vitatják el, hogy a helyenként már-már giccsesnek tetsző darab megragadó értékekkel, az emberábrázolás finomságaival és társadalomkritikai felhangokkal is kitűnik. Későbbi darabjai közül a legértékesebbek: Az üvegcipő (1924), melyben közvetve Fedák Sárival való házastársi csetepatéit írja meg; a Játék a kastélyban (1926), mely kitárulkozón önmagát és közönségét bírálja; s az Olympia (1928), mely ismét a pazar darabépítés mesterének mutatja Molnár Ferencet. A magyar irodalom külföldön is széles körben ismert kevés íróinak egyike.

(Tarján Tamás szócikke alapján: Új Magyar Irodalmi Lexikon, CD-ROM, 2000)

Fáy Dávid Alajos születésnapja – 1721

FÁY DÁVID (Fáj, 1721. január 12.(?) – Sao Juliano de Barra, 1767. január-február(?)): jezsuita hittérítő, dél-amerikai magyar utazó, néprajzi gyűjtő.
Nagyszombatban és Bécsben tanult, Sopronban és Győrben tanított. 1752-ben hittérítőként a dél-amerikai portugál gyarmatokra indult. Ottani működése az észak-brazíliai Sao Marcos öbölbe torkolló folyók mellékére terjedt ki, ahonnan érdekes földrajzi és néprajzi adatokat tartalmazó leveleit küldte Magyarországra. Másfél évszázaddal később nyomtatásba került, fennmaradt levelei értékes tudósítások az ÉK-brazíliai indián törzsekről: (Földrajzi Közlemények, 1910; Földgömb, 1938/2–4. sz.)
Több ízben ellentétbe került a helyi hatóságokkal, ami végül életének tragikus végéhez vezetett: a gyarmati hatóságok letartóztatták, és 1762-ben Portugáliába szállíttatták.  A hírhedt Sao Juliano börtönben hunyt el, hosszú szenvedés után.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink 1996. MTESZ;)

Arenstein József születésnapja – 1816

ARENSTEIN JÓZSEF (Pest, 1816. január 12. – Stuppach–Gloggnitz, 1892. február 23.): matematikus, reformkori oktató, tanár a műszaki tudományokból.
Egyetemi tanulmányait Pesten, majd a bécsi tudományegyetemen és műegyetemen végezte. 1846. júniusától a József Ipartanoda mennyiségtan és erőműtan tanszékének tanára volt. Ugyanebben az évben Mik a képzetes mennyiségek és mi azoknak mértani értelme? című pályaművét az MTA első jutalommal tüntette ki.
Az 1850-es évek elejétől 1865-ig bécsi főreáliskolai tanár volt. Irodalmi működése a matematika, mechanika, meteorológia, hidrológia és mezőgazdaságtan területére terjedt ki.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink 1991. MTESZ; Magyar életrajzi lexikon; MEK)

Újhelyi Imre születésnapja – 1866

ÚJHELYI IMRE (Dunapataj, 1866. január 12. – Magyaróvár, 1923. március 21.): mezőgazdász, állatorvos, a szarvasmarha-gümőkór elleni, nemzetközileg elismert Bang-Újhelyi-eljárás egyik kidolgozója; nevéhez fűződik továbbá az óvári és az illmici csemege sajt előállítása.

 A magyaróvári gazdasági akadémia és a budapesti állatorvosi főiskola elvégzése után a magyaróvári akadémia tanársegédje majd tanára lett az állatgyógyászat tanszéken. Állategészségtant és tejgazdaságtant adott elő. 1909-től az akadémia igazgatójaként dolgozott. 1896-ban megalapította és haláláig irányította a Magyaróvári Szarvasmarhatenyésztő Egyesületet. 1903-ban megalapította és több évig vezette a Tejkísérleti Állomást is. Külföldön tanulmányozta a szarvasmarha-tenyésztést, a tejszövetkezeteket. 1893-ban Magyaróváron állategészségügyi állomást állított fel.

Újhelyi Imre a korszerű szarvasmarha-tenyésztés egyik elméleti és gyakorlati megalapozója Magyarországon. Egyik első kezdeményezője volt a szarvasmarha-gümőkór elleni korszerű védekezésnek. A betegség megállapítására a tuberkulinoltások alapján kidolgozott Bang-Újhelyi-eljárás nevét nemzetközileg is ismertté tette

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink 1991. MTESZ; Magyar életrajzi lexikon; MEK)

Január 12-én történt

A második világháború alatt, 1943. január 12-én a Don-kanyarnál, mínusz 30–35 fokos hidegben offenzívát indított a szovjet Vörös Hadsereg. A fontszakaszt védő, rosszul felszerelt 2. magyar hadsereg két hét alatt megsemmisült – ez volt a magyar hadtörténet egyik legsúlyosabb katasztrófája.

Január 12-én történt

1528 Megkoronázták I. (Vasa) Gusztáv svéd királyt, a modern Svédország első uralkodóját.
1616 A portugál Francisco Caldeira Castelo Branco az Amazonas deltájában megalapította a brazíliai Belém városát.
1848 A szicíliai Palermóban felkelés kezdődött a nápolyi Bourbonok uralma ellen.
1872 Pesten megtartotta alakuló ülését a Magyar Földrajzi Társaság.
1904 Német Délnyugat-Afrikában (a mai Namíbiában) a herero és nama törzs fellázadt a gyarmatosítók ellen, a felkelés leverését 1908-ig tartó népirtás követte, amelynek százezernél több áldozata volt.
1926 Budapesten megalakult a Magyar Telefonhírmondó és Rádió Rt.
1932 Első alkalommal választottak be nőt az amerikai szenátusba Hattie Caraway személyében.
1943 A második világháború alatt a Don-kanyarnál, mínusz 30–35 fokos hidegben offenzívát indított a szovjet Vörös Hadsereg. A fontszakaszt védő, rosszul felszerelt 2. magyar hadsereg két hét alatt megsemmisült, ez volt a magyar hadtörténet egyik legsúlyosabb katasztrófája.
1990 A romániai Nemzeti Megmentés Frontjának Tanácsa törvényen kívül helyezte a Román Kommunista Pártot.
2004 A dél-angliai Southamptonból elindult első útjára a Queen Mary 2, az addig épített legnagyobb és legdrágább utasszállító hajó.
2010 Hetes erősségű földrengés rázta meg Haitit, a katasztrófának csaknem 200 ezer halálos áldozata volt.

Január 12-én született

1729 Edmund Burke ír politikus, író, szónok, esztéta
1729 Lazzaro Spallanzani olasz természettudós
1746 Johann Heinrich Pestalozzi svájci pedagógus, a neveléstörténet egyik legnagyobb alakja
1876 Jack London amerikai író
1878 Molnár Ferenc író, újságíró, a legsikeresebb magyar drámaíró, A Pál utcai fiúk című regény szerzője
1879 Ray Harroun amerikai autóversenyző, az első Indy 500 verseny győztese
1893 Hermann Göring, a náci Harmadik Birodalom háborús bűnökért halálra ítélt egyik vezetője
1899 Paul Hermann Müller Nobel-díjas svájci vegyész, a DDT rovarirtó feltalálója
1904 Kraszna-Krausz Andor magyar-angol fotóművész, operatőr, fotóművészeti szakíró
1906 Szabó T. Attila nyelvész, irodalom- és művelődéstörténész, etnográfus, az erdélyi magyar tudományosság kiemelkedő képviselője
1909 Méliusz József romániai magyar író, költő, műfordító
1929 Márta Ferenc állami díjas kémikus, akadémikus
1944 Joe Frazier amerikai profi nehézsúlyú ökölvívó világbajnok
1949 Murakami Haruki japán író, műfordító
1951 Kristie Alley amerikai filmszínésznő
1954 Jurecskó László Németh Lajos-díjas művészettörténész, galéria-tulajdonos
1959 Per Gessle svéd zenész, a Roxette duó tagja
1964 Jeff Bezos amerikai üzletember, az amazon.com alapítója, a világ egyik leggazdagabb embere
1974 Melanie C (Melanie Chisholm) angol énekesnő, a Spice Girls egykori tagja
1979 Varga Judit Erkel Ferenc-díjas zongoraművész, zeneszerző

 Január 12-én halt meg

1519 I. Miksa német-római császár, a Habsburgok magyar trónigényének megalapozója
1665 Pierre de Fermat francia ügyvéd, matematikus, a tudományág legnehezebb problémájának tartott és csak 358 év után bebizonyított nagy Fermat-sejtés megfogalmazója
1829 Friedrich Schlegel német író, esztéta, filozófus
1856 Ludovit Stur szlovák költő, szerkesztő, politikus, az egységes szlovák irodalmi nyelv megteremtője
1899 Szilágyi Sándor történész, akadémikus
1961 Hatvany Lajos Kossuth-díjas író, kritikus, irodalomszervező, akadémikus
1964 Pávai Vajna Ferenc geológus
1969 Erdélyi Elek Kossuth-díjas gépészmérnök
1976 Agatha Christie angol írónő, a krimi műfajának koronázatlan királynője
1999 Burgert Róbert állami díjas mezőgazdász, 30 éven át a Bábolnai Állami Gazdaság igazgatója
1999 Donhoffer Szilárd Kossuth-díjas belgyógyász, akadémikus
2001 Csermák József olimpiai bajnok kalapácsvető
2002 Cyrus Vance amerikai külügyminiszter
2009 Arne Naess norvég filozófus, író
2014 Plesz Antal Széchenyi- és Ybl Miklós-díjas építész
2014 Török Gyula olimpiai bajnok ökölvívó
2020 Sir Roger Scruton angol filozófus, író
2023 Lisa Marie Presley amerikai énekesnő, Elvis Presley egyetlen gyermeke

A képen Magyar katonák Voronyezsnél. Forrás: Fortepan / id. Konok Tamás adománya.

#eztörténtma