Jeles napok

Augusztus – Kisasszony hava – Nyárutó – Új kenyér hava

Jeles napok

Szent Lőrinc

Tüzes rostélyon
Szent Lőrinc a legendája szerint II. (Szent) Sixtus pápa diakónusa (szerpapja) volt. A vértanú pápa elfogatásakor őrá bízta az egyház kincseit azzal, hogy ossza föl a szegények között. A pápa egyben azt is megjósolta, hogy három nap múlva ő is mártíromságra jut. Lőrinc Sixtus végakarata szerint cselekedett. Amikor őt is letartóztatták, és az egyház értékeit rajta követelték, a szegényeket vezette a bíró elé, mondván: Íme, az egyház vagyona! Kegyetlen halált szenvedett (258. augusztus 10.), rostélyon sütötték meg. Helyzetéhez mérten meghökkentő humorérzékről tett tanúságot. Amikor már sült a roston egy ideje, így szólt hóhérához: „Az egyik oldalam már megsült, fordíts a másik oldalamra!” A pápája szomszédságában ünnepelt Lőrinc a IV. század óta az egyik legnépszerűbb szentje a kereszténységnek. Fiatalemberként ábrázolják, diakónusi dalmatikában. Attribútuma a boronára emlékeztető rostély. Mártíriuma a pecsenyévé pirító augusztusi forróság jelképe. A fentiek okán a tűzoltók, a tűzzel foglalatoskodók (cukrászok, pékek) hívták segítségül, s elsősorban égési sebek gyógyulásáért fordultak hozzá. Ünnepe a földműves nép körében határnapnak számított, amit országszerte ismert szólás is jelez: „belepisilt Lőrinc a dinnyébe”, azaz a Lőrinc-nap után szedett dinnye már ízetlen. Hasonló szentenciák: Lőrinc-nap után a fa már nem fejlődik tovább. Lőrinc-naptól nem tanácsos már a folyókban fürödni. (E mondások inkább a másik, kevésbé ismert szeptember 5-i Lőrinc napra illenek, a tapasztalat is ezt igazolja.) Egy érdekesség: az angol néphagyomány az augusztusi meteorhullást „Szent Lőrinc könnyeinek” hívta.

Jankovics Marcell: Jelkép-kalendárium (részlet)

Banovits Kajetán születésnapja – 1841

BANOVITS KAJETÁN, (Mátyóc, 1841. augusztus 10. – Budapest, 1915. december 7.): mérnök, a Közlekedési Múzeum megalapításának kezdeményezője. Gyakorlati működését a Kassa–Oderbergi Vasútnál kezdte, majd a MÁV szolgálatába lépett. 1872-től a vasútépítési felügyelőség helyettes vezetője volt, 1884-től a MÁV építési és gépészeti főosztály helyettes igazgatója, 1890-től az önállósított gépészeti főosztály igazgatója, utóbb első műszaki múzeumunk, a Közlekedési Múzeum megszervezője és igazgatója volt. A vasúti jelzőberendezésekkel és a vasútvilágítással kapcsolatban több újítás fűződik a nevéhez. A közlekedésügy fejlesztése terén szerzett érdemeiért nemességet nyert és számos kitüntetésben részesült.

A Magyar Szabadalmi Hivatal PIPACS adatbázisában 1 szabadalmi bejelentése szerepel (lajstromszám, cím):
HU17954 - Javított elreteszelő berendezés önműködő vasúti kocsikapcsolásokhoz

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink 1991. MTESZ; Magyar életrajzi lexikon; MEK)

Id. Bodola Lajos születésnapja – 1825

Az európai utazó és vízépítő mérnök, ID. BODOLA LAJOS (Kézdimarkosfalva, 1825. augusztus 10. – Kézdimarkosfalva, 1897. április 2.) az 1848-49-es szabadságharcban Gábor Áron munkatársa, majd a székely tüzérség egyik vezetője volt. A világosi fegyverletétel után emigrációba kényszerült; előbb török szolgálatban állt, majd Kossuth megbízásából Olaszországban, Svájcban és Franciaországban járt. 1853-tól különböző olasz városokban mérnökként út-, vasút-, híd- és vízépítési munkákban vett részt. 1879-ben hazatért és tapasztalatait a délmagyarországi vízgazdálkodási munkálatoknál, valamint a mezőgazdaság fejlesztésében, például a rizstermesztés bevezetésénél hasznosította. Utazásairól több cikke jelent meg a hazai sajtóban.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Évfordulóink a műszaki és természettudományokban 2000, Magyar Életrajzi Lexikon)

Hajnóczy Péter születésnapja – 1942 – A Digitális Irodalmi Akadémia tagja

Hajnóczy Péter (Porcsalma, 1942. augusztus 10. – Budapest, 1981. augusztus 7. vagy 8.) író, a Digitális Irodalmi Akadémia tagja.

Augusztus 10-én történt

1519-ben Ferdinand Magellán portugál tengerész a Földet először körülhajózó expedíció vezetőjeként ezen a napon indult el felfedező útjára Sevillából. Az expedíció egy hajója – Afrikát megkerülve – 1522. szeptember 6-án visszatért Spanyolországba. Ekkor vált véglegesen bizonyossá a Föld gömbölyű alakja és az egységes világtenger léte. A képen Magellán hajójának mása.

955 Az Augsburg melletti Lech-mezőn zajlott le a magyar kalandozások történetének egyik legjelentősebb ütközete, amelyben I. Ottó német király csapatai legyőzték a Bulcsú, Lehel és Súr vezette magyarokat. Vereségükkel véget értek a magyarok nyugati portyázásai.
1675 II. Károly király London dél-keleti külvárosában lerakta a greenwich-i királyi csillagvizsgáló alapkövét, amely 1998. október 31-ig működött.
1792 A Nagy Francia Forradalom eseményeként a párizsi nép ostrom alá vette a királyi palota, a Tuileriák épületeit. A küzdelem során szinte az utolsó emberig lemészárolták az épületet őrző svájci gárdát.

Az 1835-ben Széchenyi kezdeményezésére megalapított hajógyárban 1844. augusztus 10-én bocsátották vízre a Széchenyi nevű gőzöst.

1897 Felix Hoffmann német kémikus írta le az acetilszalicilsav (ASS) receptúráját, a későbbi aszpirin gyógyszer összetételét.
1913 Az észak-olaszországi Verona ókori arénájában tartották az első operaelőadást, Tullio Serafin vezényletével Verdi Aidáját.

Az 1835-ben Széchenyi kezdeményezésére megalapított hajógyárban 1844. augusztus 10-én bocsátották vízre a Széchenyi nevű gőzöst. Ezen az ünnepi alkalmon csendült fel először az Erkel Ferenc által komponált Himnusz közönség előtt. (Erről szóló cikkünk itt olvasható.)
1934 Augusztus 10–11-én zajlott Londonban a kizárólag nők számára megrendezett világméretű sportverseny, az ún. női olimpia.
1986 Mogyoródon rendezték meg az első magyarországi Forma-1-es autós gyorsasági világbajnoki futamot.

Augusztus 10-én született:

1868 Hugo Eckener német léghajó-pilóta, -tervező, a léghajózás német úttörője
1873 Petrovics Elek művészettörténész, akadémikus, író
1878 Grossmann Gusztáv gépészmérnök, röntgenfizikus; kutatásai alapján készült az első gyakorlatilag alkalmazható, rétegfelvételre alkalmas tomográf
1878 Alfred Döblin német író, az expresszionizmus kiemelkedő képviselője
1913 Wolfgang Paul Nobel-díjas német fizikus
1923 Fenyvesi Mária Aranytoll díjas újságíró, Magyarország örökös gyorsíró bajnoka
1948 Lányi András író, filozófus, filmrendező
1957 Básti Juli Kossuth- és Jászai Mari-díjas, Prima Primissima díjas színésznő
1978 Kolodko Mihály bronz miniszobrairól ismert szobrászművész

Augusztus 10-én halt meg:

1969 Kodolányi János posztumusz Kossuth-díjas író
1996 Hajnóczi Gyula Kossuth- és Ybl Miklós-díjas építészettörténész, akadémikus
2003 Jacques Deray francia filmrendező és forgatókönyvíró
2003 Bors István Munkácsy Mihály-díjas szobrászművész
2008 Gulás Zsuzsa Munkácsy Mihály-díjas textiltervező, aki leginkább festett pannókat, faliképeket készített
2009 Kálmán Erika Széchenyi-díjas vegyészmérnök, aki környezetbarát korrózióvédelmi technológiákat fejlesztett ki
2015 Czeizel Endre Semmelweis-díjas orvos-genetikus

A képen Magellán hajójának mása. Fotó: Cristina Quicler / AFP