Jeles napok

Augusztus – Kisasszony hava – Nyárutó – Új kenyér hava

Jeles napok

Száva Nándor születésnapja – 1921

SZÁVA NÁNDOR (Budapest, 1921. augusztus 25. – Budapest, 1969. február 13.): vegyész, olajipari szakember, a kenőolaj-gyártási technológiák szakértője. Oklevelet a budapesti műegyetemen szerzett (1943). 1943–44-ben egyetemi tanársegédként, majd 1944-től a Shell Kőolaj Részvénytársaság csepeli finomítójában dolgozott, 1947-től a kenőolajgyártás vezetőjeként. 1949-től az Ásványolajipari Központban tevékenykedett. 1957-től az Országos Kőolaj- és Gázipari Tröszt feldolgozási főosztályán a műszaki és technológiai osztály vezetője, 1963-tól főosztályvezető volt. 1964-ben műszaki doktorrá avatták. A Szovjetunióban (1951, 1955) tanulmányozta a kenőolaj-gyártási technológiát, illetve a kenőolaj-adalékok gyártását. 10 éven át titkára volt a Magyar Kémikusok Egyesülete Ásványolaj Szakosztályának. Elsősorban a hazai kenőolajgyártás, a kenőolaj-feldolgozó ipar fejlesztése és romaskinói olaj feldolgozásának kérdéseivel foglalkozott. Számos előadást tartott, több publikációja jelent meg.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink 1996. MTESZ; Magyar életrajzi lexikon; MEK)

Fenichel Sámuel születésnapja – 1868

Új-Guinea etnográfus kutatója, FENICHEL SÁMUEL (Nagyenyed, 1868. augusztus 25. – Stephansort (Új-Guinea), 1893. március 12.) a nagyenyedi főiskolán tanult, majd Bukarestben két év alatt rendbehozta a múzeum állattárát. Ezután különböző ásatásokon vett részt és megismerkedett Albert Grubauer német ornitológussal, aki ausztráliai madárgyűjtő expedícióra hívta meg. Fenichel 1891 augusztusában indult el Hamburgból, 1892. novemberében ért Német Új-Guineába, ahol a következő évben már egyedül folytatta a munkát: madarakat és néprajzi tárgyakat gyűjtött. 1893 nyaráig mintegy 10 000 etnográfiai tárgyat és madártani preparátumot küldött el a Nemzeti Múzeum számára; kalandjairól leveleket, beszámolókat írt. Sárgalázban halt meg, még 25. születésnapja előtt. Sírját Bíró Lajos kutatta fel, majd Balogh János gondoskodott rendbehozataláról.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink a műszaki és természettudományokban 1993)

Kalazanci Szent József

KALAZANCI SZENT JÓZSEF (1556. március 11. – 1648. augusztus 25.), a spanyol Aragóniai Királyságban született. A valenciai, majd az alcálai egyetemen tanult teológiát, 1583-ban szentelték pappá. Fényes egyházi pálya várt rá, azonban ő a szegények és betegek közvetlen segítését érezte hivatásának, így 1592-ben lemondott tisztségéről, vagyonát szétosztotta a szegények között, és Rómába ment. Ott, Colonna bíboros unokaöccseinek tanítójaként élt kezdetben, és látva a korabeli Róma szegényeinek sorsát, naponta felkereste a hét főtemplomot, segíteni rajtuk. Megfigyelte, hogy a városban rengeteg az elhagyatott, az utcákon nyomorgó gyermek, akikről gondoskodni kell. Megszervezte vasár-és ünnepnaponkénti hitoktatásukat, de hamar megértette, hogy ez nem elegendő. 1597-ben Róma szegénynegyedében, a Szent Dorottya templom mellett a plébános és még két oktató segítségével megnyitotta a Szegény Gyermekek Ingyenes Iskoláját, a Schola Pia-t. Hamarosan száz, majd két éven belül hétszáz, 1611-ben több ezer gyermeket tanított több társával együtt. Időközben az iskola jó hírnévre tett szert, és már jómódú gyermekeket is ide járattak, a városban több helyen tanítottak. József atya és tanító társai közösséget alkottak, amelyet Kegyes Iskolák Kongregációjának hívtak. Ez a közösség szilárdult szerzetesrenddé Kalazanci Szent József vezetésével, aki a Clericorum Regularium Pauperum Matris Dei Scholarum Piarum –  Kegyes Iskolák Isten Anyjáról nevezett Szegény Szabályozott Papjainak Rendje, a piaristák első rendfőnöke volt. A szokásos három szerzetesi fogadalom mellett ők egy negyediket is tettek: lelki és testi képességeiket mindenféle javadalmazás nélkül a gyermekek ingyenes oktatására fordítják. József eredményeit, azt, hogy a pápa is támogatta törekvéseit, többen irigyelték és rágalmakat terjesztettek róluk. Ezeket sikeresen megcáfolták, mindaddig, amíg Mario Sozzi, egy hataloméhes, befolyásos pap felvételt nem nyert a rendbe. Letaszította Józsefet generálisi tisztségéből, akit nyolcvanhat évesen meghurcoltak, és a rend is méltatlan körülmények közé került. József atya úgy halt meg, hogy egész életének munkája megsemmisülni látszott, de ő belenyugodott Isten akaratába, abban a hitében bizonyosan, hogy a piaristák rendje fennmarad. Halálos ágyához rengetegen elzarándokoltak, áldását kérve. 1748-ban boldoggá, 1767-ben szentté avatták.

Augusztus 25-én történt

1960-ban ezen a napon megkezdődött Rómában a XVII. nyári olimpia, amelyen a magyar sportolók 6 arany-, 8 ezüst- és 7 bronzérmet nyertek. Képünkön baloldalt a magyar női tornászválogatott látható a római olimpiai játékokon Caracalla fürdőjében.

Ünnepek:

Kalazanci Szent József ünnepe – a 16–17. században élt spanyol katolikus pap, rendfőnök, a piarista rend alapítója.
Szent IX. Lajos ünnepe – francia király, a francia monarchia, a francia katonák, a gomböntők, a harmadrendi ferencesek, a kőfaragók és szobrászok védőszentje, továbbá – egyházi építkezéseinek emlékére – a márványcsiszolóké.

Augusztus 25-én történt:

1620 A besztercebányai országgyűlésen kimondták a Habsburg-ház trónfosztását, és Bethlen Gábor erdélyi fejedelmet magyar királlyá választották.
1825 Uruguay kikiáltotta függetlenségét Brazíliától, ez a nap a latin-amerikai ország nemzeti ünnepe.
1842 Megnyílt a Pesti Vigadóban az első magyar iparműkiállítás.
1938 Megjelent a Pethő Sándor alapította Magyar Nemzet című napilap első száma.
1944 A második világháborúban Párizs felszabadult a német megszállás alól.
1945 Ünnepélyes keretek között megnyitották az újjáépített margitszigeti Nemzeti Sportuszodát.
1960 Megkezdődött Rómában a XVII. nyári olimpia, amelyen a magyar sportolók 6 arany-, 8 ezüst- és 7 bronzérmet nyertek.
1989 Az Elnöki Tanács törvényerejű rendeletet hozott az 1950-ben betiltott, illetve tevékenységükben korlátozott szerzetesrendek működésének engedélyezéséről.
2005 A Katrina nevű hurrikán elérte az Egyesült Államok déli partvidékét; négy nappal később zinte teljesen lerombolta New Orleans városát.
2012 Elhagyta a Naprendszert a Voyager-1 amerikai űrszonda, ezzel először lépett ki a csillagközi térbe emberi űreszköz.

Augusztus 25-én született:

1778 Vitkovics Mihály költő, író, a nyelvújítás híve
1793 Aulich Lajos honvédtábornok, aradi vértanú
1858 Haraszti Gyula irodalomtörténész, műfordító, akadémikus
1868 Fenichel Sámuel utazó, etnográfus
1903 Élő Árpád magyar származású amerikai fizikus, csillagász, sakkozó, sportvezető, a játékerőt értékelő, róla elnevezett sakkozói pontrendszer kidolgozója
1918 Leonard Bernstein amerikai zongoraművész, zeneszerző és karmester
1923 Álvaro Mutis kolumbiai író, költő
1923 Reima Pietilä finn építész
1924 Körmöczy Zsuzsa teniszező, edző, sportvezető, 1958-ban egyéniben Roland Garros-győztes
1928 Herbert Kroemer Nobel-díjas német származású amerikai fizikus
1930 Enyedi György Széchenyi-díjas földrajztudós, geográfus, közgazdász, akadémikus
1933 Gaál István Kossuth- és Balázs Béla-díjas filmrendező, operatőr, a magyar mozgókép mestere, érdemes művész
1933 Wayne Shorter többszörös Grammy-díjas amerikai jazz-zenész, szaxofonos
1938 Frederick Forsyth angol író, újságíró
1940 Vári Éva Kossuth- és Jászai Mari-díjas színésznő, érdemes és kiváló művész
1940 Benkó Sándor Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas klarinétos, a Benkó Dixieland Band alapítója
1943 Kiss György Munkácsy Mihály-díjas szobrász, festő
1943 Simonffy Márta Ferenczy Noémi-díjas textilművész, érdemes művész
1958 Balikó Tamás színész, rendező, színházigazgató

Augusztus 25-én halt meg:

1908 Henri Antoine Becquerel Nobel-díjas francia fizikus, a radioaktivitás jelenségének felfedezője
1940 Pethő Sándor publicista, szerkesztő, történész, a Magyar Nemzet című napilap alapítója
1963 Petri Lajos szobrász
1973 Lotz János magyar származású amerikai nyelvész, az MTA tiszteleti tagja
2007 Gyurkó László Kossuth- és József Attila-díjas író, szerkesztő, színigazgató
2008 Josef Tal Wolf-díjas izraeli zeneszerző, az elektronikus zene kiemelkedő alakja
2015 Fejes Endre Kossuth- és Prima Primissima díjas író
2016 Sonia Rykiel francia divattervező, „a kötés királynője”
2020 Arnold Spielberg amerikai elektronikai mérnök, a személyi számítógép egyik úttörője, Steven Spielberg Oscar-díjas filmrendező apja

Nyitóképen Caracalla fürdője 1960-ban a római olimpiai játékokon. Baloldalt a magyar női tornászválogatott látható (balról jobbra): Förstner Klára, Ducza Anikó, Lemhényiné Tass Olga, Kovácsné Mák Gyöngyi, Füle Judit. Fotó: Fortepan

#eztörténtma