Jeles napok

Szeptember – Szent Mihály – Őszelő – Földanya hava

Jeles napok

Szent Prothus és Jácint

Prothus és Jácint Eugeniának, az előkelő római Philippus leányának apródjai és a filozófiai tanulmányokban társai voltak. Ez a Philippus a szenátustól az alexandriai helytartóságot kapta meg, ahová magával vitte hitvesét, Claudiát, fiait, Avitust és Sergiust, és leányát, Eugeniát. Eugenia a későbbiekben minden szabad művészetben és tudományban tökéletességre vitte. Prothus és Jácint is vele együtt folytatták tanulmányaikat, és eljutottak az összes tudomány tökéletes ismeretére.
Eugeniát tizenöt éves korában feleségül kérte Aquilinus, Aquilinus consul fia. Ezt válaszolta neki: „Nem származás, hanem erkölcs alapján kell megválasztanunk férjünket is.” Eszerint kezébe került már Pál tanítása, és lelkében kezdett keresztény lenni.
Abban az időben megengedték a keresztényeknek, hogy Alexandria környékén lakjanak. Eugenia, mintegy vigaszt keresve indult el arrafelé, és egy faluhoz érve, meghallotta a keresztények énekét: „A pogányoknak minden istenei csak ördögök, az Úr teremtette pedig az egeket” (Zsolt 95,5). Ekkor ezt mondja szolgáinak, Prothusnak és Jácintnak, akik vele tanultak: „A filozófusok szillogizmusait aggályos alapossággal végigtanulmányoztuk, Aristoteles érveit és Platon ideáit is, Socrates figyelmeztetéseit; és mindazt, amit csak költő dalol, amin szónok és filozófus gondolkozhat, ez egyetlen mondat semmivé teszi. Úrnőtökké a hatalom birtoklása tett engem, nővéretekké pedig a bölcsesség. Legyünk tehát szerzetes testvérek, és kövessük Krisztust!”
Tetszett a terv. Férfiruhát öltve ahhoz a kolostorhoz mentek, amelynek élén Helenus, az Isten embere állt, aki nőt nem engedett magához. Ez a Helenus egy alkalommal egy eretnekkel vitatkozott, és amikor már nem tudott több érvet felhozni, egy nagy tüzet rakatott, hogy az bizonyuljon igazhitűnek, aki nem ég meg. Úgy is lett. Elsőként ő lépett a tűzbe, és sértetlenül jött ki onnan. Az eretneket pedig, mert nem akart a tűzbe lépni, elkergették.
Elébe járult hát Eugenia, és férfinak mondta magát. Helenus így szólt: „Helyesen mondod férfinak magadat, mert noha nő vagy, férfi módra viselkedsz.” Isten ugyanis fölfedte előtte állapotát. Így Eugenia Prothusszal és Jácinttal együtt megkapta tőle a szerzetesi ruhát, és mindenkivel Eugenius testvérnek szólíttatta magát.
Apja és anyja pedig, mikor látták, hogy Eugenia kocsija üresen jött haza, kétségbeesve mindenütt kerestették leányukat, de nem akadtak a nyomára. Megkérdezték a jósokat, hogy mi történt leányukkal. Azt felelték, hogy az istenek a csillagok közé ragadták őt. Ezért atyja elkészíttette leányának képmását, és elrendelte, hogy mindenki imádkozzék hozzá. Eugenia pedig társaival együtt megmaradt az istenfélelemben, és az elöljáró halála után őt választották a helyére.

Jacobus de Voragine: Legenda Aurea (részlet)

Tellyesniczky János születésnapja – 1864

TELLYESNICZKY JÁNOS (Élesd, 1864. szeptember 11. – Budapest, 1938. augusztus 10.): mérnök. Oklevelét a budapesti műegyetemen nyerte 1887-ben. Pályáját a földművelésügyi minisztérium vízügyi osztályán kezdte, majd különböző folyammérnöki hivataloknál működött. 1908-tól a Morva-szabályozási kirendeltség vezető főmérnöke. 1919-ben a tiszai ügyosztály élére került. 1924-ben szerepe volt a magyar-román állandó műszaki bizottság megalakításában és a magyar-csehszlovák műszaki szervekkel való együttműködés kialakításában. Részt vett a vízi beruházási törvény előkészítésében. 1926–27-ben az Országos Vízépítési Igazgatóság vezetője volt.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Magyar életrajzi lexikon MEK; Évfordulóink 1989. MTESZ)

Szeptember 11-én történt

1989. szeptember 10-én este jelentette be Horn Gyula, hogy Magyarország megnyitja határait a nyugatra távozni szándékozó NDK- állampolgárok előtt. Az intézkedés szeptember 11-én 0 órakor lépett hatályba. Három nap alatt 12 ezer ember távozott az országon keresztül az NSZK-ba.

Ünnep:

Egyesült Államok Terrortámadás / Szolgálat és emlékezés napja 2001. szeptember 11-én az Egyesült Államok történetének legsúlyosabb terrormerénylet-sorozatát követték el, amely közel 3000 ember halálát okozta. 2009 óta a Szolgálat és emlékezés napján minden évben nemcsak a terrortámadás egykori helyszínein tartanak megemlékezéseket, hanem szerte az országban is.

Szeptember 11-én történt:

1526 A mohácsi csata után Szulejmán török szultán bevonult a védtelenül hagyott Budára.
1697 A Savoyai Jenő herceg vezette 60 ezer fős szövetséges keresztény sereg Zentánál súlyos vereséget mért a török csapatokra.
1848 Gróf Batthyány Lajos miniszterelnök bejelentette az első független, felelős magyar kormány lemondását.
1960 Véget ért Rómában az augusztus 25-én kezdődőtt XVII. nyári olimpia, amelyen a magyar sportolók 6 arany-, 8 ezüst- és 7 bronzérmet nyertek.
1972 Befejeződött Münchenben az augusztus 26-án megkezdett XX. nyári olimpia, amelyen a magyarok hat aranyérmet nyertek. Az olimpián szeptember 5-én terrortámadás érte az izraeli olimpiai csapatot; 17 ember köztük 11 izraeli sportoló vesztette életét a terrorakció során.
1973 Chilében az Augusto Pinochet tábornok vezette jobboldali katonai puccs megdöntötte Salvador Allende szocialista elnök hatalmát.
1989 Magyarország megnyitotta határait a nyugatra távozni szándékozó keletnémet állampolgárok előtt.
2001 Történetének legsúlyosabb terrortámadása érte az Egyesült Államokat: New Yorkban két eltérített utasszállító repülőgép csapódott a Világkereskedelmi Központ ikertornyaiba, amelyek egy órával később leomlottak. Egy harmadik eltérített gép Washingtonban az amerikai védelmi minisztériumra zuhant, egy negyedik pedig Pittsburgh közelében zuhant le. A merényleteknek csaknem háromezer halálos áldozatuk volt.
2008 Tűz ütött ki a Franciaországot és Nagy-Britanniát összekötő Csalagútban, a közlekedés teljesen csak fél év múlva állt helyre.
2012 Líbiai iszlám szélsőségesek megostromolták Bengáziban az amerikai konzulátust, a támadásban életét vesztette az amerikai nagykövet is.

Szeptember 11-én született:

1557 Kalazanci Szent József spanyol származású katolikus pap, rendfőnök, a piarista rend alapítója
1723 Pray György jezsuita szerzetes, történetíró, elsőként adta ki a legrégibb összefüggő magyar nyelvemléket, a Halotti beszédet
1798 Franz Ernst Neumann német fizikus, az elektrodinamika egyik úttörője
1853 Katharina Schratt bécsi színésznő, Ferenc József barátnője
1875 Gillemot Ferenc labdarúgó, edző, a futballválogatott első szövetségi kapitánya
1893 Pető András orvos, a konduktív mozgásterápiai képzés megalapozója
1903 Theodor Adorno német filozófus, szociológus, zeneesztéta
1913 Jacinto Convit venezuelai orvos és kutató, egy lepra elleni védőoltás kifejlesztője
1917 Ferdinand Edralin Marcos fülöp-szigeteki politikus, 19651986-ban államfő
1933 Hajnal Zoltán geofizikus, akadémikus
1933 Szűrös Mátyás diplomata, politikus, 19891990-ben ideiglenes államfő
1938 Tarjáni Ferenc kétszeres Liszt Ferenc-díjas kürtművész, kiváló művész
1945 Franz Beckenbauer világ- és Európa-bajnok, kétszeres aranylabdás német labdarúgó, az első, aki sportolóként és edzőként is világbajnok lett
1953 Kádasi Éva Ferenczy Noémi-díjas keramikus
1953 Kukely Júlia Liszt Ferenc-díjas operaénekes, szoprán
1978 Sidi Péter világ- és sokszoros Európa-bajnok sportlövő, számszeríjász

Szeptember 11-én halt meg:

1063 I. Béla Árpád-házi király, Vazul fia
1733 François Couperin francia orgonista, zeneszerző
1823 David Ricardo angol közgazdász
1893 Pantocsek Leó Valentin lengyel születésű orvos, pirokémikus, természettudós, feltaláló, a magyar fényképészet, majd az üvegművészet egyik úttörője
1958 Hans Grundig állami díjas német festő és grafikus
1973 Salvador Allende Gossens chilei orvos, politikus, államfő
1978 Mihályi József precíziós műszerész, több forradalmi jelentőségű fényképészeti műszaki újítás megalkotója
1978 Georgi Markov bolgár ellenzéki író
1993 Erich Leinsdorf bécsi születésű amerikai karmester
1998 Nemes György József Attila-díjas szerkesztő, író, közgazdász, sajtótörténész
2003 Xantus Judit Spanyolországban élt műfordító, újságíró

Nyitókép: NDK-állampolgárok a Hegyeshalomnál megnyitott határátkelőnél 1989-ben. Fotó: Fortepan / Urbán Tamás

#eztörténtma