Jeles napok

Szeptember – Szent Mihály – Őszelő – Földanya hava

Jeles napok

Szűz Mária Szent Neve

Mária nevenapja (festum nominis Beatae Mariae Virginis) külön helyi ünnepként az újkorban bukkan föl, de csak Bécs fölmentése (1683. szeptember 12.) után, Szent XI. Ince pápa intézkedésére válik egyetemessé az Egyházban. Mint ismeretes, a győzelmet hamarosan követte hazánk felszabadítása is, amelyet a barokk Regnum Marianum szintén Mária közbenjárásnak tulajdonított.
A kultuszt Közép-Európában főleg a passaui Mariahilf-kegykép tisztelete hatalmas erővel ihleti. Erre itt csak röviden, a legszükségesebb tudnivalókra emlékeztetve utalunk, bővebb tárgyalásra, kifejtésre a búcsújárásról tervezett munkánkban kerül sor. Tudjuk, hogy Bécs ostroma alatt Lipót és udvara Passauba menekült, és itt könyörgött a kapucinus Mariahilf-kolostor kegyképe előtt a szabadulásért. Amikor ez bekövetkezett, a kegykép a győzelem napjának is szakrális szimbólumává lett és villámgyorsan elterjedt. A XVIII. században hazánkba települő németek, de a magyar kamarai telepítések is szívesen választják az új templomok, kápolnák titulusául Mária nevét, és legtöbbször éppen a Mariahilf-kegykép másolatát, művészi átköltéseit helyezik oltárukra. A század pestisjárványai alatt is jelesnek, foganatosnak érzik a segítségét.
A jámbor kordivatból természetesen a törzsökös magyarság sem marad ki, és – nyilván főpásztori sugallatra is – újjáépült, vagy egészen új templomaink szép számmal helyezik magukat Mária nevének oltalmába. A kultusz azonban német, illetőleg németes jellegét máig megőrizte. A gyakorlat különben tükrözi a Tridentinum után bontakozó barokk jámborság dinasztikus vonásait: a Regnum Marianum hazai és a Mariahilf birodalmi képzetköre egymást mintegy kiegészíti.
Hercegfalva (újabban Mezőfalva) német eredetű faluban élt még századunk első évtizedeiben is egy pasztorációs célzatú szokás, amelyet valamelyik cisztercita plébános kezdeményezhetett.

Bálint Sándor: Ünnepi kalendárium (részlet)

Platz Ferenc Bonifác születésnapja – 1848

PLATZ FERENC BONIFÁC (Székesfehérvár, 1848. szeptember 12. – Székesfehérvár, 1919. október 17.) ciszterci szerzetes, biológus Székesfehérváron született 1848-ban. 1864-ben lett a zirci rendház novíciusa. A pesti tudományegyetemen szerzett hittudományi doktori oklevelet. Érdeklődése korán a természettudományok felé fordult, főként a földtan, az őslénytan irányába. A történeti antropológia, az ősemberre vonatkozó kutatások, a néprajz állt érdeklődése középpontjában. Zircen írta meg hatalmas, ötkötetes művét a világ népeiről német nyelven (Die Völker der Erde, 1889-1893). Sokat foglalkozott a természettudomány és a hittételek kapcsolatával; 1910-ben megjelent könyvében (Természettudomány és igazság) élesen támadja a darwinisták mechanista szemléletét, kiemelve, hogy a származástan tételei nem bizonyíthatóak. Egyiptológiával és egyházi kérdésekkel foglalkozó műveket is írt. Ő szervezte meg a budapesti ciszterci tanárképző intézetet, amelynek első igazgatója lett.
Platz Ferenc Bonifác Székesfehérváron halt meg 1919 október 17-én.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Magyar Életrajzi Lexikon, Évfordulóink a műszaki és természettudományokban 1998.)

Sztrókay Pál születésnapja – 1899

SZTRÓKAY PÁL gépészmérnök, feltaláló, a műszaki tudományok doktora (Budapest, 1899. szeptember 12. – Budapest, 1964. december 31.). A Műegyetem Gépészmérnöki Karán 1922-ben mérnöki oklevelet szerzett Sztrókay Pál Kandó Kálmán közvetlen munkatársaként vett részt a fázisváltós mozdonyok kapcsolóberendezéseinek a kialakításában. 1926-tól élete végéig a Ganz Villamossági Gyárban dolgozott, ahol a háború után előbb a Kandó-féle fázisváltós mozdonyokból továbbfejlesztett fázis- és periódusváltós mozdonyok, majd később a Ward-Leonard mozdonytípus tervezését és próbáit irányította. Az ő nevéhez fűződik a dízelvillamos járművek korszerű szabályozási rendszerének a kidolgozása, amelyeknek, illetve a korszerű szilíciumegyenirányítós villamos mozdonyoknak a hazai gyártását is ő készítette elő.
Kiemelkedő jelentőségű fejlesztői, szakirodalmi és oktatói munkásságát Zipernowsky-, majd Pattantyús Ábrahám-díjjal, halála után pedig posztumusz Állami-díjjal ismerték el.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Magyar Életrajzi Lexikon Bödők Zsigmond: Magyar feltalálók a hajózás és a vasút történetében. 117. p.)

Tersánszky Józsi Jenő születésnapja – 1888 – A Digitális Irodalmi Akadémia tagja

Tersánszky Józsi Jenő (Nagybánya, 1888. szeptember 12. – Budapest, 1969. június 12.)

Kossuth-díjas író. A Digitális Irodalmi Akadémia 1999-ben posztumusz tagjává választotta.

*

Nagybányán született (ma Baia Mare) 1888. szeptember 12-én, kiegyensúlyozott életet élő, egzisztenciájában időnként mégis meg-megingó polgári családban. 1906-ban szülővárosában érettségizett.

Kamaszkorától kacérkodott a bohém élettel. A helybeli művésztelep hatására festőművésznek készült. A szülői akaratra hallgatva 1906–07-ben jegyzőgyakornok Szapáryfalván, egy évvel később joggyakornok Nagybányán. 1908-tól előbb Eperjesen a jogakadémiával, majd Budapesten a jogi egyetemmel próbálkozott, de (tandíját elmulatva) szinte semmit sem végzett.

1910-ben a Nyugat közölte Firona című novelláját, 1911-ben megjelent első novelláskötete. 1914 és 1918 között katona, 1918 szeptemberétől hadifogoly; 1919 augusztusában tért haza. Ekkor már, főleg 1916-os, Viszontlátásra, drága… című regényének köszönhetően, elismert író. Nélkülözései miatt 1921. június 16-án a Dunába ugorva öngyilkosságot kísérelt meg. Szerencsés megmenekülésének újsághírét olvasva kezdett vele levelezni a literátus ambíciójú Molnár Sári, akit 1921. szeptember 8-án feleségül vett. Ebben az évben megjelent fő műve, a Kakuk Marci első kötete. 1922 nyarától a Nyugat főmunkatársa. 1923-ban mutatkozott be színházi szerzőként. 1927-ben három évvel korábban írt A céda és a szűz című kisregényének „szeméremsértő” voltáért két hónap börtönbüntetésre ítélték, ennek egy részét le is töltötte. 1930 táján saját regös együttesével lépett föl, 1932-ben megalakította sajátságos „színházát”, a Képeskönyv Kabaré társulatát, majd fellépett zenehumoristaként is.

1940-től a Híd című hetilap munkatársa. Budapest ostroma alatt tevékenyen bújtatta és mentette az üldözötteket. 1947-ben felújította kabaréját, bárokban szórakoztatta a közönséget, a Magyar Rádió Gyermekújság rovatának dolgozott – még ekkor, idősödvén sem tett le arról, hogy artistaként, hangszervirtuózként vagy feltalálóként lesz világhírű (technikai újításai nem váltak be, zenetörténeti elképzelései értetlenségbe ütköztek). 1948-tól állami évjáradékban részesült, ekkor már egy nagy élményt jelentő (1947-es) párizsi út is mögötte volt.

Egyéni, kópés, szabados témakezelése és hangvétele, számos legendaszerű történetben is megörökített örökfiatal, szoknyabolond, a kocsmai és piaci társaságot kedvelő egyénisége 1950-től esztendőkig kiszorította az irodalmi életből, ekkor főleg báb- és mesejátékokat írt. 1955 után ismét megjelenhettek könyvei. 1960-ban elvesztette sokáig betegeskedő, példás odaadással általa ápolt feleségét. 1965 nyarán nősült újra, második felesége Szántó Margit. Utolsó éveire az edzett, inas test erői elfogytak, a betegségtől az író szelleme is eltompult. Bár semmiképp sem akarta elhagyni Avar utcai, évtizedek óta lakott, nevezetessé lett kis otthonát, a János Kórházban érte a halál 1969. június 12-én.

Tarján Tamás: Tersánszky Józsi Jenő életrajza (részlet)

Szeptember 12-én történt

Aligha van természetesebb hangú és kedélyű írónk, mint az 1888-ban ezen a napon született Tersánszky Józsi Jenő. Vallotta, az irodalom ne keveredjen a politikába, hagyja azt az újságra, de minden írása arról tanúskodik, hogy az elesettek és megnyomorítottak sorsa érdekelte, az ő pártjukon állt.

Szeptember 12-én történt:

1683 Bécs ostrománál az európai hadak visszaverték a törökök támadását.
1705 Szécsényben megkezdődött a Rákóczi-szabadságharc első országgyűlése, amely október 3-ig tartott.
1849 Napvilágot látott Kossuth Lajos nagy vihart kavaró vidini levele „Szegény, szerencsétlen hazánk elesett” , amelyben igaztalanul árulással vádolja Görgeyt, őt téve felelőssé a szabadságharc bukásáért.
1857 Dél-Karolina partjai közelében egy hurrikán miatt elsüllyedt az amerikai Aranyhajó néven ismert SS Central America gőzhajó. A szerencsétlenségben 425 ember vesztette életét, 153 embert tudtak megmenteni.
1920 Véget ért Antwerpenben a több részben megrendezett VII. nyári olimpia; a játékokból kizárták az I. világháborúban vesztes országokat, így Magyarországot is.
1932 Megindult a menetrendszerű villamos vasúti vontatás Kandó Kálmán gépészmérnök fázisváltó rendszerű mozdonyaival Budapest és Komárom között.
1974 Etiópiában katonai puccsal megdöntötték Hailé Szelasszié császár 40 éves uralmát.
1987 A magyar Szent Jupát vitorlás, fedélzetén Fa Nándorral és Gál Józseffel körbehajózta a Földet. Ez volt az első magyar Föld-kerülő vitorlásút, amely 1985. szeptember 26-án indult.
1990 Moszkvában Mihail Gorbacsov akkori szovjet államfő jelenlétében aláírták a német újraegyesítési szerződést.
2005 Az utolsó izraeli katona is elhagyta a Gázai övezetet, ezzel a területen befejeződött a 38 éves izraeli katonai kormányzás, megkezdődött a palesztin önigazgatás.
2017 Az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülése megszavazta, hogy ingyenes wifi (vezeték nélküli internet) hozzáférési pontokat létesítsenek Európa-szerte.

Szeptember 12-én született:

1818 Richard Gatling amerikai mechanikus, az első működőképes gépfegyver feltalálója
1831 Manuel António Álvares de Azevedo brazil költő, a második brazil romantikus költőnemzedék jelentős alakja
1888 Tersánszky Józsi Jenő Kossuth-díjas író
1888 Maurice Chevalier francia színész és sanzonénekes
1894 Friedrich Ebert német szociáldemokrata, majd kommunista vezető
1897 Iréne Joliot-Curie Nobel-díjas francia atomfizikus, fiziko-kémikus
1913 Jesse Owens négyszeres olimpiai bajnok amerikai atléta
1913 Tojoda Eidzsi, a japán Toyota vállalat egykori emblematikus vezetője, az alapító család tagja
1938 Báger Gusztáv József Attila-díjas költő, közgazdász
1938 Tatiana Troyanos görög származású amerikai énekesnő, mezzoszoprán
1940 Joachim Frank kémiai Nobel-díjas német-amerikai biofizikus
1943 Michael Ondaatje Man Booker-díjas kanadai író
1945 Richard H. Thaler Nobel-díjas amerikai közgazdász, a viselkedési közgazdaságtan professzora
1949 Molnár György Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas rockzenész, gitáros, zeneszerző, az Omega együttes tagja
1949 Irina Rodnyina háromszoros olimpiai- és sokszoros világ- és Európa-bajnok orosz műkorcsolyázónő, edző
1958 Balogh Erika Jászai Mari-díjas színész
1964 Gyulay Zsolt kétszeres olimpiai bajnok kajakozó, sportvezető, a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) elnöke 2022-től
1981 Jennifer Hudson Oscar- és Grammy-díjas amerikai énekes-színésznő

Szeptember 12-én halt meg:

1362 VI. Ince, a 199. római pápa, az ötödik avignoni pápa
1877 Marschalkó János szobrász, ismert műve a Lánchíd négy oroszlánszobra
1979 Josef Müller német politikus, a Keresztényszociális Unió (CSU) alapítója és első elnöke
1981 Eugenio Montale Nobel-díjas olasz költő, író
1983 Nádasy László író, filmrendező, esztéta
1993 Raymond Burr kanadai születésű amerikai filmszínész
1998 Bajnok Zsolt újságíró, szerkesztő, 198990-ben kormányszóvivő
2003 Johnny Cash amerikai countryénekes, zeneszerző
2008 Hantai Simon magyar származású francia festőművész, az absztrakt művészet jelentős alakja
2009 Norman Borlaug Nobel-békedíjas amerikai agronómus, a „zöld forradalom” mozgalmának atyja
2013 Ray Dolby Oscar- és Grammy-díjas amerikai feltaláló, a Dolby-hangrendszer kifejlesztője
2014 Ian Paisley észak-ír protestáns politikus és lelkész, 20072008-ban észak-ír miniszterelnök
2016 Csoóri Sándor Kossuth Nagydíjas, Kossuth-, kétszeres József Attila- és Herder-díjas költő, író, esszéista, a nemzet művésze
2018 Rachid Taha algériai származású francia zenész, fontos alakja volt a francia rock- és világzenei életnek

Nyitókép: Tersánszky Józsi Jenő. Fotó: Fortepan / Hunyady József

#eztörténtma