Jeles napok

Szeptember – Szent Mihály – Őszelő – Földanya hava

Jeles napok

A Szentkereszt fölmagasztalásának ünnepe

A Szentkereszt fölmagasztalása

Jézus keresztjének középkori legendájával naptári ízeire tördelve eddig két részletben ismerkedhetett meg az olvasó (vízkereszt, a Szentkereszt megtalálása). Íme a történet harmadik, egyben befejező része.
A VII. században II. Hoszrou szászánida perzsa uralkodó serege elözönlötte a kelet-római birodalomnak övével határos részeit, és a Szent Ilona által megtalált kereszt Jeruzsálemben lévő darabját magával vitte. Herakliosz császár azonban győzelmet aratott a betolakodók felett, és visszaszerezte a legszentebb ereklyét. A legenda elmeséli, hogy jeruzsálemi győzelmes bevonulásakor egy angyal állította meg Heraklioszt, és felszólította, hogy alázkodjék meg. A császár levetette díszeit, és maga vitte gyalog a relikviát a városba (más változat szerint csupán az történt, hogy paripájáról szamárra ült át). A keresztet oltárra helyeztette, illetve – a drámaibb változatban – a Golgotán állíttatta fel. (A valóságtól elrugaszkodott legendaszerző Herakliosszal a fogságba esett Hoszrout mintegy rituális emberáldozatképpen ki is végeztette.)
Ezt az eseményt ünnepelte az egyház a Szentkereszt felmagasztalása (Exaltatio S. Crucis) néven szeptember 14-én. A régi katolikus naptár tehát három Szentkereszt-ünnepet tartott számon: január 6-án, május 3-án és szeptember 14-én. E három ünnepnap szinte hajszálra harmadolja az évet. Az ünneprend kialakulását tekintve a január 6-i Szentkereszt (vízkereszt) volt az első (III. század). A Szentkereszt megtalálásának ünnepi hagyománya a következő évszázad első harmadában alapozódott meg, ekkor még ezt ünnepelték szeptember 14-én (a legenda szerint Ilona császárnő a keresztet ezen a napon találta meg), és csak a VII. század fordulóján – még Herakliosz uralkodása előtt – helyezte át az ünnepet I. (Nagy Szent) Gergely pápa május 3-ára. Amikor Herakliosz néhány évtized múltán „felmagasztalja” a keresztet, érthetően esett választása a már meglévő korábbi ünnepre, szeptember 14-re. Az ünneprend hármasságában mutatkozó szabályszerűséget azonban már Gergely pápa (köre) is fölismerhette, s kiaknázva a január 6-i és a és a szeptember 14-i dátumból adódó lehetőséget, a harmadik ünnepnap közbeiktatásával az ünnepeknek további szimbolikus súlyt adott.

Jankovics Marcell: Jelkép-kalendárium (részlet)

Notburga tiroli szolgálólány

Notburga tiroli szolgálólány († 1313), akit fáradhatatlan munkakedvéért, hűségéért, embertársainak szeretetéért, egyszerű, de mélységes jámborságáért Tirol népe évszázadokon át szentként tisztelt. A népi hagyomány előtt meghajolva, hivatalosan az Egyház is oltárra emelte (1862). Ő a szolgálólányok osztrák védőszentje. A tiroli parasztok szülés és jószágbetegség idején kérik az ő közbenjárását. Egyik kezében fölemelt sarlóval, a másikban korsóval, felfogott kötőjében pedig a föld termésével, hazájának népviseletében szokták ábrázolni.
A legenda szerint Notburga egy gazdánál aratott, de az egyességnél kikötötte, hogy esti harangszó után nem dolgozik tovább, mert akkor nem lesz az imádságra kellő ideje. Egy alkalommal azonban a gazda mégsem engedte el. Erre Notburga tanúságtételül sarlóját emelte föl, amely lebegve maradt a levegőben. A legenda azt is tudja, hogy a sajtárban, korsóban tejet szokott vinni a szegényeknek. Gyanakvó gazdája megszégyenült, mert ő lúgot talált benne.
Notburgát hazánkban – tudomásunk szerint – csak a somogyi Bőszénfa választotta egyházának (1782, új templom, 1902) védőszentjéül. A titulust nyilvánvalóan az egykori kegyúr Festetics-családnak a bécsi udvarral, illetőleg az osztrák barokkal való kapcsolatai magyarázzák. Megjegyezzük még, hogy magyar lakosságának egy része német eredetű. Notburga helyi kultusza már teljesen elenyészett.
A kecskeméti piarista templom a barokk ikonográfiának egyik alföldi kincsesháza. A Szentcsalád oltárának egykori neve altare opilionum, vagyis pásztorok oltára (1741), mert az ő áldozatukat dicséri. Oromzati szoborcsoportján a Jópásztornak, a pásztorok pásztarának Notburga és Vendel, a délnémet parasztság két híres védőszentje hódol.
Notburga tisztelete hazánkban nem eresztett mélyebb népi gyökereket. Tudomásunk szerint nálunk nem vált paraszti keresztnévvé sem.

Bálint Sándor: Ünnepi kalendárium (részlet)

A keresztény egység napja

A KERESZTÉNY EGYSÉG NAPJÁt 1996 szeptemberében rendezték meg először az ezeréves fennállását ünneplő Pannonhalmi Főapátságban. Az első eseményen képviseltette magát a grúz, a román, a szerb, az orosz, a magyar ortodox egyház, jelen voltak a magyar katolikus, református és evangélikus egyház vezetői. A különböző országokból érkezett, különböző felekezetek hívőiből álló zarándokok, hívők, papok és püspökök ökumenikus istentiszteleten vettek részt. 

Szeptember 14-én történt

Ma ünnepli születésnapját Czakó Gábor Kossuth- és József Attila-díjas író, kritikus, a nemzet művésze. 30 éve nyílt meg a nagytétényi Szoborpark Múzeum, amely a kommunista kultúrpolitika időszakából származó, a politikai rendszerváltás után Budapest utcáiról eltávolított szobrokat őrzi (képünkön).

Szeptember 14-én történt:

1526 A mohácsi győzelem után az oszmán csapatok a szultán parancsára felgyújtották Budát és Pestet.
1867 Hamburgban megjelent Karl Marx német filozófus és közgazdász fő műve, A tőke első kötete.
1872 Magyarországon kitört az utolsó nagy kolerajárvány, amely közel két éven át pusztított, és több mint 250 ezer ember életét követelte.
1888 A cégbíróság bejegyezte a budapesti gyárak listájára a Herz Ármin és Fiai Szalámigyárat.
1939 Először emelkedett a levegőbe a mai konstrukciójú helikopter, az amerikai Vough-Sikorsky gyár által épített száz lóerős, kétszemélyes VS-300.
1993 Megnyílt a nagytétényi Szoborpark Múzeum, a világon egyedülálló gyűjtemény, amely a kommunista kultúrpolitika időszakából származó, a politikai rendszerváltás után Budapest utcáiról eltávolított szobrokat őrzi.
2015 Elkészült a magyar-szerb zöldhatárt lezáró, mintegy 170 kilométer hosszú ideiglenes műszaki határzár, amelynek megépítését a tömeges migráció miatt határozta el a magyar kormány.
2015 Az amerikai LIGO (lézer interferométeres gravitációshullám-vizsgáló obszervatórium) tudósainak két fekete lyuk összeolvadása révén sikerült közvetlenül megfigyelniük a gravitációs hullámokat egy Földtől 1,3 milliárd fényévnyire lévő galaxisban.

Szeptember 14-én született:

1817 István nádor Habsburg főherceg, akadémikus, az utolsó magyar nádor
1882 William S. Darling magyar származású Oscar-díjas amerikai látványtervező, művészeti rendező, festő
1883 Richard Gerstl osztrák festő
1919 Ranódy László, a Pacsirta és a Légy jó mindhalálig filmváltozatának rendezője
1928 Alberto Korda (Alberto Díaz Gutiérrez) kubai fényképész, ő készítette a híres feketesapkás-csillagos fotót Ernesto „Che” Guevaráról
1937 Renzo Piano Pritzker-díjas olasz építész, a párizsi Pompidou Központ tervezője
1942 Czakó Gábor Kossuth- és József Attila-díjas író, kritikus, a nemzet művésze
1947 Jerzy Popiełuszko lengyel katolikus pap, vértanú, a kommunista rendszer áldozata, 2010-ben boldoggá avatták (ünnepe: október 19.)
1968 Mascher Róbert Ferenczy Noémi-díjas formatervező iparművész
1969 Dzsun Ho Bong Oscar-díjas dél-koreai filmrendező, az első, nem angol nyelvű Oscar-díjas film (Élősködők) alkotója a legjobb film kategóriában
1970 Térey János író, költő, drámaíró, műfordító
1978 Barta Gergely Erkel Ferenc-díjas zeneszerző, egyházzenész
1983 Amy Winehouse hatszoros Grammy-díjas, angol soul-, jazz- és rhythm and blues-énekesnő és dalszövegíró

Szeptember 14-én halt meg:

1321 Dante Alighieri olasz költő, az Isteni színjáték szerzője
1523 VI. Adorján, a 218. római pápa, felvilágosult reformok kezdeményezője
1712 Giovanni Domenico Cassini olasz születésű francia csillagász
1852 Wellington herceg angol hadvezér, 1815-ben a waterlooi csata hőse, 1828–30-ban brit miniszterelnök
1927 Isadora Duncan ír származású amerikai táncosnő, a koreográfia és a balettművészet megújítója
1982 Grace Kelly Oscar-díjas amerikai színésznő, később monacói hercegné
1984 Janet Gaynor az első Oscar-díjas amerikai filmszínésznő
1988 Fiala Ferenc újságíró, kardvívó, szerkesztő
1993 Bólya Péter író, publicista, orvos
1999 Bozay Attila Kossuth- és Erkel Ferenc-díjas zeneszerző, érdemes művész
2009 Patrick Swayze amerikai színész, táncos, énekes és dalíró
2017 Mőcsényi Mihály Széchenyi- és Kossuth-díjas kertészmérnök, tájépítész
2017 Ata Kandó magyar születésű holland fotóművész, a dél-amerikai indiánok világhírű fotósa

Nyitóképen Kun Béla emlékműve. Varga Imre szobrászművész 1986-ban készült alkotása, amely az I. kerületi Vérmező parkban volt felállítva, ma a Memento Parkban, más néven Szoborpark Múzeumban található. Fotó: MTVA / MTI / Faludi Imre

#eztörténtma