Jeles napok

Október – Mindszent hava – őszhó – magvető hava

Jeles napok

Szent Dénes

Dénes, Páris vértanú püspöke (III. század), a Merovingok, majd Karolingok védőszentje. Emlékezetét a sírja fölött emelt Saint-Denis-apátság, a francia királyi család temetkezési helye ápolta és terjesztette. A jámbor legenda szerint lefejeztetése után fejével a kezében ment sírjába. Sokszor így is ábrázolják. A Tizennégy Segítőszent egyike, fejfájósok szokták magukat oltalmába ajánlani. 

[…] Dénest és ünnepét középkori liturgiánk számontartja. Régóta kedvelt keresztnév, de ismeretes családnévi változatokban is: Dénes, Dénös, Dienes, Gyenös, Gyenis, Gyenizse, Gyenes, Szeged középkorából Gyengyüs, XVIII. századából Jenes.

Bálint Sándor: Ünnepi kalendárium (részlet)

Postai világnap

1874. október 9-én alapították az Általános Postaegyesületet, melyet később Egyetemes Postaegyesületnek neveztek. Erre az eseményre emlékezünk a POSTAI VILÁGNAPpal. A 22 alapító ország között volt Magyarország is. Az egyesület célja, hogy összehangolja a nemzetközi postaszolgálat tevékenységét és továbbfejlessze a szolgáltatásokat. Az egyesület 1948-tól az ENSZ szakosított intézménye, jelenleg több mint 160 ország a tagja.

Csaba László születésnapja – 1924

CSABA LÁSZLÓ (Budapest, 1924. október 9. – Budapest, 1995. január 18.): a II. világháború utáni magyar modern templomépítészet legjelentősebb alkotója. A budapesti műegyetemen 1967-ben szerzett építészmérnöki diplomát. A háború után indított MÉSZ Mesteriskola tagja lett (1953–55), majd a műegyetem oktatója volt. 1970-80 között a Típustervező Intézet műszaki igazgatóhelyetteseként dolgozott. A korszerű templomépítészet elveit képviselő alkotásai számos hazai és nemzetközi elismerést kaptak (1959, 1988 Ybl-díj; 1961 August Perret-díj). Alkotásaival találkozhatunk Cserépváralján, Hollóházán, Nyírderzsen vagy Békásmegyeren is.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink 1999. MTESZ)

Éber Ernő születésnapja – 1874

ÉBER ERNŐ (Budapest, 1874. október 9. – Budapest, 1968. szeptember 7.): állattenyésztő, agrárpolitikus, gazdaságtörténész. Az iskolatej-akció első megvalósítója. 1895-ben szerzett diplomát a magyaróvári Gazdasági Akadémián. Ezt követően Berekegyházán lett gazdasági segédtiszt, majd az 1897-ben megjelent cikkére felfigyelve, a szövetkezetügy hazai apostola, Károlyi Sándor meghívta a fóti birtokra titkárnak. 1899-ben az Erdélyi Gazdasági Egylet segédtitkára lett Kolozsváron, ahol a Tudományegyetemen jogi diplomát is szerzett. 1907-ben a Sopron megyei Gazdasági Egylet titkára, 1917-ben ügyvezető igazgatója lett. Sopron főjegyzőjévé is megválasztották. Nevéhez fűződik a Soproni Tejszövetkezet és a csermajori földművesiskola alapítása. Az I. világháború után Budapestre költözött, ahol 1924-ben megindította és 1939-ig szerkesztette az Állattenyésztők Lapját, 1932-től pedig az Állattenyésztők Naptárát. Emellett 1927-38 között a Földművelésügyi Minisztérium megbízásából a tej és tejtermékek tápláló értékének kutatásával, továbbá az ezekhez kapcsolódó propagandatevékenységgel foglalkozott. Lényegében nevéhez fűződik az iskolatej-akció. Ezekben az években több nemzetközi kongresszuson is részt vett. 1938-ban a Magyar–Olasz Bank Rt. gazdasági tanácsosa lett. 1940-ben lefordította magyarra Adam Smith híres kétkötetes művét (Vizsgálódás a nemzetek jólétének természetéről és okairól), 1946-ban pedig G. Marshall amerikai vezérkari főnök 1943 és 1945 közötti jelentéseit fordította le, amelyet négy kiadásban is közreadtak. Mint gazdaságtörténész, 1942-ben a Széchenyi család birtokairól adott közre egy gazdaságtörténeti kötetet, majd 1950-ben az MTA a magyar állattenyésztés múltjának története megírásával bízta meg, amely munkája 1961-ben jelent meg. 1952-től a Magyar Mezőgazdasági Múzeum tudományos munkatársa volt, s 1957-től nyugdíjasként a múzeum egyik agrártörténeti szakértője.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink 1991. MTESZ; Magyar életrajzi lexikon; MEK)

Ez az oldal a Magyar Szabadalmi Hivatallal együttműködésben készült.

Katona Mihály születésnapja – 1764

KATONA MIHÁLY (Szatmárnémeti, 1764. október 9. – Búcs, 1822. május 9.): református lelkész, nemzetközi elismertségű földrajztudós, a kort foglalkoztató csillagászati kérdések legjelentősebb magyar szakértője. A debreceni kollégiumban tanult, 1790-ben kollégiumi könyvtáros lett. 1793-tól a frankfurti egyetemen végzett tanulmányokat. Három év múlva tért haza, először Komáromban volt tanár, 1803-tól haláláig Búcson (Komárom megye) lelkész. A föld mathematikai leírása a világ alkotmányával együtt (Komárom, 1814) című műve a legszínvonalasabb és legtartalmasabb magyar természeti földrajz szerzője saját korában.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink 1989. MTESZ; Magyar életrajzi lexikon MEK)

Segner János András, a „turbina atyja” születésnapja – 1704

A „turbina atyja”-ként számon tartott tudós, feltaláló SEGNER JÁNOS ANDRÁS (Pozsony, 1704. október 9. – Halle, 1777. október 5.) tudományos érdeklődésének kialakulására olyan hírneves tudósok hatottak, mint Mikoviny Sámuel és Bél Mátyás. Segner ősei a protestánsok üldözése idején menekültek Magyarországra Stájerországból. A debreceni Református Kollégium jeles diákja a jénai egyetemen orvostudományt, matematikát és fizikát tanult. 1731-ben városi orvosnak szegődött Debrecenbe, majd a jénai, később göttingeni egyetem meghívására a fizika, matematika és kémia tanára lett. Közben foglalkozott csillagászattal is: megalapította a göttingeni egyetem obszervatóriumát. Emellett őt tekintik a matematikai meteorológia megalapítójának. 1755-től haláláig Halléban a fizika, matematika és csillagászat professzora volt.

Tudományos munkássága nagyon sokrétű volt. A fizikában a legjelentősebb eredményeket a folyadékok és a merev testek dinamikájában érte el. Az ő munkáira alapozva fogalmazta meg a folyadékok és a merev testek mechanikájának alaptörvényeit Euler a róla elnevezett egyenletekben. A ma is közismert Segner kerék elméleti és gyakorlati jelentőségű találmány. Alkotója a Programa quo theoriam machinae cuiusdam hydraulicae raemittit (Göttingen, 1740) című munkájában a következőképpen írja le: „A vízikerék lényege egy tetszés szerinti alakú és nagyságú tartály, ezt úgy kell felerősítenünk, hogy egy függőleges tengely körül könnyűszerrel foroghasson. A tartályból alul egy belül üres kar nyúlik ki, s ennek oldalán egy tetszés szerinti nagyságú lyukat fúrunk. Ha az ember a tartályba vizet önt és állandóan gondoskodik arról, hogy a lyukon kifolyó vizet pótolja, az edény a tengely körül forogni kezd, a kifolyó víz útjával ellentétes irányban. Ez a mozgás állandóan fokozódik egy bizonyos sebességig. Következésképp a víz kiömlése is erősbödik, így hát a víz pótlásáról is fokozott mértékben kell gondoskodnunk, ha a tartályban állandó szintet akarunk biztosítani”. Segner vízikerekét először egy Göttingenhez közeli falucskában, Nörtenben alkalmazták a gyakorlatban 1753-ban, egy olajütő malom meghajtására. A manapság a parkok öntözésére használt berendezések is a Segner kerék elvén működnek. Segner találmánya és kísérletei szolgáltak alapul Euler későbbi munkájának, amelyben kidolgozta a turbinák elméletét. Euler kétrészes: egy álló és egy forgó részből álló turbinája jelenti az átmenetet a Segner-kerék és a korszerű reakciós, vagyis a visszahatás elvén alapuló turbinák között. Segner sikeresen foglalkozott a pörgettyű fizikájával is. A matematika terén bizonyította a Descartes féle előjelszabályt, vizsgálta az egyenletek grafikus megoldásának lehetőségeit és kitűnő matematikai tankönyveket írt. A kémiának sok hasznos, gyakorlati alkalmazását tárta fel: írt a húsok pácolásáról és füstöléséről, a gabona vetőmagok fertőtlenítésére a kéndioxidos kezelést ajánlotta, a sovány földek trágyázására pedig a fahamut. Érdeklődése kiterjedt a cukor-, a szesz- és a puskapor gyártás technológiájára is. Segner jelentőségét már kortársai is felismerték; tagja volt a pétervári, londoni, berlini és göttingeni akadémiának, a porosz királytól több kitüntetést kapott. Magyarságát hosszú külföldi tartózkodása alatt is megőrizte, a hagyományok szerint megkülönböztetett figyelemmel foglalkozott a működései helyén tanuló magyar diákokkal. Nevét az Segner keréken kívül egy róla elnevezett Hold-kráter is őrzi.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Magyar Tudóslexikon A-tól Zs-ig, Magyar Tudománytörténeti Intézet, Magyar Életrajzi Lexikon, Dr Vajda Pál: Nagy magyar feltalálók)

Tornai József születésnapja – 1927 – A Digitális Irodalmi Akadémia tagja

Tornai József (Dunaharaszti, 1927. október 9.– Budapest, 2020. január 31.) a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth- és József Attila-díjas költő, író, műfordító. 2019-től a Digitális Irodalmi Akadémia tagja.

Fontosabb díjak, elismerések

1975 – József Attila-díj
1983 – Alföld-díj
1997 – A Magyar Köztársasági Érdemrend kiskeresztje
1998 – Arany János-díj
2001 – Magyar Köztársaság Babérkoszorúja díj
2001 – Kortárs-díj
2006 – Tiszatáj-díj
2007 – MAOE nagydíj
2012 – A Magyar Érdemrend tisztikeresztje
2012 – Balassi Bálint-emlékkard
2012 – Prima Primissima-díj
2013 – Kossuth-díj
2014 – A Nemzet Művésze
2015 – A Magyar Művészeti Akadémia díja

Tornai József életrajza 
 

Október 9-én történt

Ma van a postai világnap annak emlékére, hogy 1874-ben ezen a napon alapították meg az Általános Postaegyesületet. 1940-ben ezen a napon született John Lennon angol zenész, a Beatles zenekar frontembere. Ma ünnepli születésnapját Szabó Kimmel Tamás színész (képünkön).

Ünnep:

Postai világnap annak emlékére, hogy 1874. október 9-én alapították az Általános Postaegyesületet.
Szent Dénes ünnepe itáliai születésű galliai keresztény vértanú, Párizs első püspöke, Párizs és Franciaország védőszentje, megvédi a hozzá fohászkodókat a megszállottságtól és a fejfájástól.

Október 9-én történt:

1542 Vereséggel végződött a keresztény seregek első kísérlete a török kézre került Buda visszafoglalására.
1789 Az egyesült osztrák-orosz seregek visszafoglalták Belgrádot a törököktől.
1944 Megkezdődött a második világháború egyik legnagyobb páncéloscsatája Debrecen térségében.
1981 Franciaországban eltörölték a halálbüntetést.
1986 Londonban bemutatták Andrew Lloyd Webber Az operaház fantomja című musicaljét.
2002 Az Európai Bizottság Brüsszelben elfogadta azt a jelentést, amely hivatalosan javasolta 2004-ben tíz tagjelölt ország köztük Magyarország felvételét a szervezetbe.
2012 Tálib szélsőségesek merényletet kíséreltek meg Malala Juszufzai 14 éves pakisztáni diáklány ellen, aki blogjában bemutatta és elítélte a tálibok rémtetteit, és kiállt a lányok oktatáshoz való jogáért.

Október 9-én született:

1859 Alfred Dreyfus francia katonatiszt, a történelem egyik leghíresebb jogi botrányának kulcsszereplője
1873 Flesch Károly hegedűművész és zenepedagógus
1888 Nyikolaj Ivanovics Buharin szovjet-orosz forradalmár, szociáldemokrata, majd kommunista politikus
1919 Sugár Rezső Kossuth-díjas zeneszerző, érdemes művész
1927 Tornai József Kossuth- és József Attila-díjas költő, író, a nemzet művésze
1940 John Lennon angol énekes, szövegíró, zeneszerző, a Beatles együttes tagja
1950 Szikora János Jászai Mari- és Nádasdy Kálmán-díjas rendező, színházigazgató, érdemes művész
1964 Guillermo del Toro Oscar-díjas mexikói filmrendező, producer és forgatókönyvíró
1970 Zakariás Éva magyar színésznő
1975 Sean Lennon angol zenész
1979 Brandon Routh amerikai színész
1981 Zachery Ty Bryan amerikai színész
1981 Rupert Friend amerikai színész
1983 Kálóczi Orsolya magyar színésznő
1984 Szabó Kimmel Tamás magyar színész
1986 Takács Dániel magyar színész, bábművész, zenész
1991 Dóra Béla magyar színész
1992 Orosz Csenge magyar színésznő

Október 9-én halt meg:

1967 Ernesto Che Guevara argentin származású forradalmár, gerillavezér
1990 Ottlik Géza Kossuth- és József Attila-díjas író, műfordító
2001 Simonyi Károly Kossuth- és állami díjas fizikus, mérnök, akadémikus
2009 Reimholz Péter Kossuth- és Ybl Miklós-díjas építészmérnök, belsőépítész
2011 Hermecz István Széchenyi-díjas vegyészmérnök, akadémikus
2013 Wilfried Martens belga politikus, 19791992 között miniszterelnök, az Európai Néppárt egyik alapítója
2016 Andrzej Wajda tiszteletbeli Oscar-díjas lengyel színházi és filmrendező
2018 Thomas Steitz Nobel-díjas amerikai kémikus, a riboszóma kutatója
2019 Dobozi Eszter József Attila-díjas író, költő, tanár, szerkesztő
2019 Vekerdy Tamás író, pszichológus, a Waldorf-féle iskolarendszer magyarországi meghonosítója
2020 dr. Rubovszky András magyar jogász, politikus, turisztikai szakértő

Nyitóképen Szabó Kimmel Tamás Koszta János szerepében Dés Mihály Pesti barokk című vígjátékának próbáján a budapesti Belvárosi Színházban 2016-ban. Fotó: Marjai János / MTI

#eztörténtma