Jeles napok

Október – Mindszent hava – őszhó – magvető hava

Jeles napok

Szent Wolfgang

Wolfgang, magyar megfelelője Farkas bencés, Regensburg püspöke, 971 táján misszionáriusként hazánkban is járt. Boldog Gizellát, Szent István feleségét ő nevelte. Kultusza főleg a XV. század folyamán a felső-ausztriai Sankt Wolfgang bencés apátságból ágazott ki, amely sírja révén búcsújáró hely is volt. Tisztelete az egész német–római birodalmat, de hazánkat is meghódította.

Bálint Sándor: Ünnepi kalendárium (részlet)

A reformáció emléknapja

Luther Márton (Martin Luther) a szász választófejedelemség bibliamagyarázó professzora, német ágostonrendi szerzetes 1517. október 31-én függesztette ki a wittenbergi vártemplom kapujára 95 pontba foglalt téziseit, amelyeket a katolikus egyház megreformálása érdekében tett közzé. Luther téziseiben elutasította a búcsúcédulák árusítását, elítélte a búcsú gyakorlatát, illetve a búcsúval való visszaéléseket, bírálta a bűnök pénzzel való megváltását. Luthert a pápa kiátkozta és kiközösítette. Ezt követően Luther III. (Bölcs) Frigyes szász választófejedelem védelme alatt élt Wartburgban, ahol 1522-ben lefordította németre az Újszövetséget. Nézetei hosszas harcok árán utat törtek és az általa vezetett új irányzat lett az evangélikus, míg a nála is radikálisabb, Kálvin János (Jean Calvin), genfi reformátor vezette irányzat a református vallás alapja. A történelemi protestáns felekezetek A REFORMÁCIÓ EMLÉKNAPJÁN emlékeznek meg az ellenreformáció áldozatairól, köztük a gályarabnak eladott prédikátorokról.

Polgári demokratikus forradalom magyarországon – Őszirózsás forradalom

A polgári demokratikus forradalom előzménye az elhúzódó I. világháború miatt érzett elégedetlenség a munkások, a katonák, a radikális és liberális polgárság és az értelmiség jelentős csoportjaiban. 1918. október 25-én, amikor már a Monarchia széthullása küszöbön állt, a Magyar Szociáldemokrata Párt, a Függetlenségi és 48-as Párt és a Polgári Radikális Párt megalakította a Magyar Nemzeti Tanácsot. A Károlyi Mihály elnökletével létrejött testület 12 pontos kiáltványa követelte a háború azonnali befejezését, az ország teljes függetlenségének megteremtését, mélyreható demokratikus reformok bevezetését, valamint a nemzetiségekkel való megbékélést az ország területi integritásának sérelme nélkül. A tüntetők azonosultak a Nemzeti Tanács céljaival, és Károlyi miniszterelnökké történő kinevezését követelték. IV. Károly – ellentétben az általános várakozással – nem Károlyi Mihály grófot nevezte ki miniszterelnöknek: Megalakult a Hadik-kormány. Válaszként tüntetés kezdődött Budapesten, amely az éjszaka folyamán felkelésbe csapott át. A Nemzeti Tanácsot támogató felfegyverzett munkás- és katonatömegek elfoglalták a középületeket és elfogták a főváros katonai parancsnokát, követelték az önálló magyar köztársaság kikiáltását, megakadályozták egy menetszázad frontra indítását, kiszabadították a politikai foglyokat. 1918. október 31-én reggel győzött az „őszirózsás forradalom”, hatalmas tömeg ünnepelt az utcákon. A katonák a letépett K. U. K. sapkajelvények helyére, a civilek kabátjuk gomblyukába őszirózsát tűztek, így teremtették meg a forradalom szimbólumát.Az uralkodó és a homo régiusként Budapesten tartózkodó Habsburg József főherceg október 31-én Károlyi Mihályt nevezte ki miniszterelnöknek. Károlyi a Nemzeti Tanács három pártjának képviselőiből megalakította kormányát. Ugyanezen a napon halt meg Tisza István, akit a felkelő katonák egy csoportja lőtt agyon otthonában. Károlyi kinevezésének hírére aznap és november első napjaiban a vidéki településeken is sorra alakultak meg a nemzeti tanácsok, amelyek támogatásukról biztosították a polgári demokratikus átalakulás és a nemzeti függetlenség kormányát. A polgári demokratikus forradalom eredményeképpen 1918. november 16-án a kormány proklamálta a köztársaságot.

 

Jámbor Lajos születésnapja – 1869

JÁMBOR LAJOS (Pest, 1869. október 31. – Budapest, 1955. november 6.): építész, a magyar szecessziós építészet jeles alakja, Lechner Ödön építészeti formavilágának egyik továbbvivője. Tanulmányait a budapesti műegyetemen végezte. Eleinte Hauszmann Alajos irodájában működött, majd Alpár Ignác mellett a városligeti történelmi épületcsoportok művezetőjeként dolgozott. Később Lechner Ödön tervezőirodája alkalmazásába állt. 1897-ben Bálint Zoltánnal társulva építészeti irodát nyitott. Bálint Zoltánnal közösen alkotott főbb műveik: a párizsi világkiállítás magyar pavilonja, a debreceni megyeháza, a volt Legfőbb Állami Számvevőszék (ma Külügyminisztérium). Az 1902 tavaszán Lechner Ödön vezetésével megalakított Magyar Építőművészek Szövetségének 24 alapító tagja közé tartozik.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink 1994. MTESZ; Magyar életrajzi lexikon; MEK)

Kandó Kálmán fázisváltós próbamozdonyának első magyarországi próbafutása – 1923

A világ első villamos mozdonyát a berlini ipari kiállításon mutatták be 1879-ben, amely mindössze 3 lóerős volt. Az elektrotechnika akkori fejlettsége nem tette lehetővé, hogy a villamos vontatás a gőzmozdonyokkal felvegye a versenyt. Két nagy jelentőségű találmány nyitotta meg az utat a villanymozdonyok bevezetése előtt. Az egyik a Zipernowsky-Déri-Bláthy által 1885-ben feltalált transzformátor, a másik a Ferraris-motor. Ezek a találmányok szolgáltak alapul Kandó Kálmánnak a villamos vontatás terén végzett úttörő munkájához.

Kandó a Ganz gyárban kezdte kísérleteit, 1896-ban, egy egyméteres nyomtávú próbapályán. 30 éves korában, 1902-ben munkatársaival megoldotta a világ első nagy távolságú, nagy feszültségű, váltakozó áramú, fővonalú villamosítását az olasz Valtellina-vonalon. A pályát nagy emelkedők és számos alagút tette nehézzé, de a villamos mozdonyok könnyedén megbirkóztak a nehézségekkel. Sajnos, Magyarországon ekkor még nem ismerték fel a vasút villamosításában rejlő lehetőségeket, a Ganz gyár még az olasz sikerben rejlő lehetőségeket sem aknázta ki. Kandó viszont tovább folytatta kutatásait. A megoldandó probléma lényege az volt, hogy a vasút villamosítást olyan rendszerben kell végrehajtani, amelyben ugyanazt az áramot lehet felhasználni, amely az egyéb fogyasztás céljaira a közhasználatú erőművekben bárhol rendelkezésre áll.

Az 50-es periódusú, ipari váltakozó áram közvetlen felhasználását a Kandó által kidolgozott fázisváltós mozdony tette lehetővé. A rendszer lényege a mozdonyon elhelyezett forgó gép, amelyet az egyfázisú, 16 kV-os, munkavezetékről vett áram táplál és amely mint szellemesen egybeépített egyfázisú szinkron motor és háromfázisú generátor egyrészt a primér oldalon egységnyi teljesítmény tényezővel dolgozik, másrészt állandó maximális hatásfokkal háromfázisú áramot szolgáltat a hajtó indukciós motor számára.

A fázisváltós rendszer első, 2700 lóerős próbamozdonya 1923. október 31-én futott végig az e célra ideiglenes felszereléssel ellátott Budapest Nyugati pályaudvar és Alag közötti fővonalszakaszon. Az 1924. évi, Londonban tartott Első Energia Világkonferencián már a rendszer életképességét kétségtelenül igazoló eredményekről számolhatott be Verebély László, Kandó munkatársa. A szerény alagi próbaüzem egyszerre az érdeklődés középpontjába került. Szakértők, külföldi vasutak és gyárak képviselői keresték fel és tanulmányozták az új rendszert.

A próbamozdonyt további kísérletek alapján 1928-ban átalakították. Harminckét Kandó-féle fázisváltós mozdonnyal kezdték meg a menetrendszerű üzemet 1932 őszén az első magyar villamosított pályán: a Budapest-Hegyeshalom vonalon, 1934 októberében pedig a villamos vontatás vette át a hegyeshalmi vonal egész forgalmát. Ezen a téren Magyarország két évtizeddel előzte meg a hasonló külföldi törekvéseket.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Dr Vajda Pál: Nagy magyar feltalálók, Zrínyi, Budapest, 1958)

Október 31-én történt

Ma van a reformáció napja annak emlékére, hogy a hagyomány szerint 1517-ben ezen a napon függesztette ki Luther Márton a wittenbergi vártemplom ajtajára a bűnbocsátó levelek árusításával kapcsolatos 95 tételét. A képen Luther arcmása egy wittenbergi autón.

Október 31-én történt:

1471 Hunyadi Mátyás elzálogosítja Sopron városát 10.400 aranyforintért III. Frigyes német-római császárnak.
1517 Luther Márton Wittenbergben kihirdeti a búcsúcédulával kapcsolatos visszaélésekkel szemben írott 95 tételét; ez a nap a reformáció napja.
1512 Michelangelo Buonarroti elkészült a vatikáni Sixtus-kápolna mennyezetfreskójának megfestésével.
1784 Kirobbant a század legnagyobb erdélyi parasztfelkelése, amely a két vezető, Ion Closca és Nicolae Horea 1785. február 28-án végrehajtott kivégzésével ért véget.
1854 A pesti Nemzeti Színházban volt Giuseppe Verdi A trubadúr című operájának ősbemutatója.
1883 Magyarországon a budapesti Kálvin téri Teológia épületében megalakult a Keresztyén Ifjúsági Egyesület (KIE).
1897 Megrendezték Budapesten az első nemzetközi labdarúgó mérkőzést.
1915 Megnyílt Budapest első mozipalotája, a Royal Apolló az Erzsébet körúton.
1918 Budapesti otthonában meggyilkolták gróf Tisza István volt miniszterelnököt, akit a közvélemény az első világháborús vereség felelősének tartott.
1923 A Kandó Kálmán gépészmérnök által kifejlesztett villanymozdony megtette első útját.
1956 Kiszabadították felsőpetényi fogságából Mindszenty József hercegprímást, esztergomi érseket.
1992 II. János Pál pápa a katolikus egyház nevében rehabilitálta Galileo Galilei olasz tudóst.
1999 A Vatikán és a Lutheránus Világszövetség a reformáció napján Augsburgban aláírta a megigazulásról szóló közös nyilatkozatot, amely elsimította a lutheránusok és katolikusok egyik központi, a nyugati egyházszakadáshoz nagymértékben hozzájáruló hitvitáját.
2011 Az ENSZ számításai szerint megszületett a Föld 7 milliárdodik polgárának tartott gyermek. Kilétéért Fülöp-szigeteki, orosz és indiai újszülött versenyzett.

Október 31-én született:

1632 Jan Vermeer Van Delft németalföldi festő, a flamand iskola kiemelkedő alkotója
1795 John Keats angol költő, az angol romantikus költészet kiemelkedő alakja
1888 Szentmihályiné Szabó Mária író, műfordító, a II. világháború alatti évek egyik legnépszerűbb írónője
1901 Dallos Sándor író
1903 Pásztory Ditta zongoraművésznő, érdemes művész
1912 Szentágothai János Kossuth- és állami díjas anatómus, akadémikus, neurobiológus, a magyar agykutatás egyik legnagyobb alakja
1927 Galsai Pongrác magyar író, szerkesztő
1929 Bud Spencer olasz színész, a Piedone-filmek sztárja
1948 Kerek Ferenc Liszt Ferenc-díjas zongoraművész, konzervatóriumi igazgató
1950 Zaha Hadid Pritzker-díjas iraki származású brit építész, a díj első női nyertese
1965 László Zsolt Jászai Mari-díjas magyar színész
1970 Szmercsányi Boldizsár Kossuth- és Munkácsy Mihály-díjas szobrászművész

Október 31-én halt meg:

1893 Akin Károly fizikus, akadémikus, a levelezőlap feltalálója
1918 Egon Schiele osztrák festő
1926 Harry Houdini magyarországi születésű amerikai bűvész, illuzionista, szabadulóművész
1968 Szentpál Olga táncpedagógus, érdemes művész
1983 George Halas amerikai amerikaifutball-játékos, a sportág történetének egyik úttörője és legsikeresebb alakja
1984 Indira Gandhi indiai politikus, 1966–77-ben, majd 1980–84-ben miniszterelnök
1993 Federico Fellini tiszteletbeli Oscar-díjas olasz filmrendező, forgatókönyvíró
2011 Albert Flórián, az egyetlen magyar aranylabdás labdarúgó, edző, a nemzet sportolója
2020 Sean Connery Oscar-díjas skót színész, James Bond első megszemélyesítője

Fotó: Peter Endig /dpa

#eztörténtma