Jeles napok

December – Karácsony hava – Télelő – Álom hava

Jeles napok

Szűz Mária szeplőtelen fogantatása

Szeplőtelen Fogantatás

Latinul Immaculata Conceptio, régi nevén „Asszonyunk Máriának foganata”. Ez az ünnep nem Mária szűzi anyaságáról emlékezik meg, mint sokan hiszik. Az elnevezés arra utal, hogy Mária már Anna méhében való fogantatásától ment volt az egész emberiséget terhelő eredendő bűntől. Az ünnep értelme felől időpontja (december 8.) is egyértelműen eligazít. December 8-ától szeptember 8-áig, Mária születésnapjáig (Kisasszony napja) kerek 9 hónap telik el.
A középkor derekán már teljes virágában pompázó doktrína értelmében, mely dogmatikus hittétellé azonban csak meglehetősen későn, 1854-ben vált IX. Pius intézkedése nyomán, Mária az idők kezdetén kiválasztatott arra, hogy Krisztus megtestesülésének edénye legyen, s éppen ezért szeplőtelennek kellett lennie, az eredendő bűntől szabadnak, amit a tan terjesztői úgy racionalizáltak, hogy Mária nem érzéki vágyban fogant. (Említésre érdemes, hogy nyugati hagyományok szerint az ünnep szerzője egy magyar királyi vérből származó pap lett volna.)

Jankovics Marcell: Jelkép-kalendárium (részlet)

Pekár Imre születésnapja – 1838

PEKÁR IMRE (Rozsnyó, 1838. december 8. – Budapest, 1923. július 12.) gépészmérnök, feltaláló, malomtechnológus a bécsi politechnikumban tanult, majd Karlsruhéban szerzett gépészmérnöki oklevelet. 1859-től 1863-ig Angliában és Párizsban dolgozott. Hazatérte után először a debreceni István-malomban hasznosította tapasztalatait, majd önállósította magát. 1876-ban adta be „a lisztnemek megvizsgálására és összehasonlítására” vonatkozó szabadalmát. Ennek az a lényege, hogy a lisztféleségek néhány grammját egymás mellé fatáblácskákra helyezik és alkalmas szerszámmal lesimítják. A színkülönbség alapján lehet elvégezni a minősítést; még szembetűnőbb a különbség, ha a mintákat vízbe mártják. Ezt a műveletet máig pekározás néven ismerik – külföldön is – a szakemberek és napjainkban is használják; a molnár ezzel a rendkívül egyszerű, gyors és olcsó eljárással tájékozódhat az őrlés eredményéről, a liszt tisztaságáról. Pekár a szabadalmával szerzett hírnévnek köszönhette, hogy 1878-ban a párizsi világkiállítás zsűrijének tagjai közé választották. Az itt beszerzett minták segítségével, a világ búzáinak elemzése alapján írta meg 1881-ben kiadott művét Földünk búzája és lisztje a tudomány, a fogyasztó, a molnár és a termelő szempontjából címmel. Ebben világméretű áttekintést ad a búzafajtákról és lisztekről, a mezőgazdasági állapotokról és az őrlési módszerekről. A könyv napjainkban is haszonnal forgatható.
A magyar állam megbízásából 1881-ben amerikai tanulmányutat tett. Az itt szerzett tapasztalatok alapján egyszerű, gazdaságosan létrehozható gabonatárolók építését javasolta. Az ő tanácsai alapján épült meg Fiuméban 1890-ben az első amerikai rendszerű elevátor. 1882 és 1919 között irányította a közraktár hálózat kiépítését. Nagy része volt a Magyar Folyam- és Tengerhajózási Rt létrehozásában is.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Magyar Tudóslexikon A-tól Zs-ig, Évfordulóink a műszaki és természettudományokban 1988, Magyar Tudománytörténeti Intézet)

Hild József születésnapja – 1789

HILD JÓZSEF, (Pest, 1789. december 8. – Pest, 1867. március 6.): építőmester, a reformkori Pest legjelentősebb építésze. Apja, Hild János mellett tanult, majd Charles Moreau tanítványa volt, valószínűleg Bécsben és Kismartonban is részt kapott mestere építkezéseiben. 1816-ban Itáliába utazott, s mintegy három évig Milánóban, Firenzében, Nápolyban és Rómában tartózkodott. Hazatérve a legtöbbet foglalkoztatott pesti építőmester lett. Pesten több mint 900 építkezése volt, ezek közül több száz épület ma is áll. Klasszicista stílusa nagymértékben hozzájárult a reformkori Pest egész arculatának kialakításához. Külön kiemelkedtek a mai Roosevelt téren emelt épületei, amelyek közül sajnos a Budapest 1944-45-ös ostromakor kiégett Lloyd-palotát és a pesti Kereskedők Házát helyreállítás helyett lebontották.
1860 körül stílusa a romantikus historizmus felé fordult. Vidéki kastélyai, hűvösvölgyi nyaralóvillái nemes ízlésű, művészi alkotások. Fő művei mégis a rá maradt vagy rá bízott nagyméretű egyházi építkezések voltak. Legjelentősebb ezek között a Páckh János által félbehagyott esztergomi főszékesegyház áttervezése és megépítése (1840-től). Legegyénibb műve az egri székesegyház (1830–1837). A ceglédi református templom szintén az ő alkotása volt, és tervei szerint kezdték építeni a budapesti Bazilikát is.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink 1989. MTESZ; Magyar életrajzi lexikon; MEK)

Tandori Dezső születésnapja – 1938 – A Digitális Irodalmi Akadémia tagja

Tandori Dezső (Budapest, 1938. december 8. – Budapest, 2019. február 13.)

A Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth- és József Attila-díjas költő, író, műfordító. 1998-tól haláláig a Digitális Irodalmi Akadémia alapító tagja.

*

1938. december 8-án született Budapesten, tisztviselőcsaládban. Gimnáziumi tanulmányait Budapesten végezte, 1957-ben érettségizett, a budapesti bölcsészkaron szerzett magyar–német szakos tanári oklevelet. Rövid ideig nevelőtanárként dolgozott, 1971-től szabadfoglalkozású íróként és műfordítóként működött.

Gyermekkorától ugyanabban a házban élt Budán, a Lánchíd közelében. Ifjúkorától fogva élt együtt feleségével, Tandori Ágnessel (ki maga is író s műfordító volt); néhány prózakötetet társszerzőként együttesen is írtak vagy adtak közre. Nagyon fiatalon bekerült gimnáziumi tanárának, Nemes Nagy Ágnesnek írói-baráti körébe (Mészöly Miklóssal, Ottlik Gézával, Mándy Ivánnal s másokkal volt szoros kapcsolatban), s e körnek irodalmi–művészeti–filozófiai tájékozódása, ízlése s erkölcsi tartása igen nagy hatással volt írói pályakezdésére s választásaira.

Versei a hatvanas évek közepétől fogva jelennek meg rendszeresen, első kötete 1968-ban jelent meg Töredék Hamletnek címmel. E kötet azonnal magára vonta az irodalmi közvélemény kitüntetett figyelmét, s általa (továbbá következő kötete, az 1973-ban megjelent Egy talált tárgy megtisztítása által) Tandori a korszak költészeti megújulásának központi szereplőjévé vált; költészetének mind metafizikai mélysége, mind filozofikus játékossága újszerűen és felszabadítóan hatott. A hetvenes évektől kezdődően Tandori folyamatosan és igen sokféle műfajban publikált: jelentős érdeklődést és visszhangot váltott ki mind állandóan, kötetenként megújuló, folyamatosan új poétikákat kipróbáló költészete, mind széles körű, filozofikus esszéírása (mellyel a magyar és világirodalom és képzőművészet igen sok kiemelkedő alakját és művét is érintette), mind sokoldalúan újító prózaírása (akár önéletrajzi jellegű esszéisztikus fikcióiban, akár a műfaj határait sokfelé nyitogató, saját nevének anagrammájából készített álnéven – Nat Roid – publikált krimisorozatában), mind pedig a minimal art vagy a concept art felé tájékozódó képzőművészeti, grafikai tevékenysége.

1978-ban megkapta a József Attila-díjat. A hetvenes évek vége felé visszavonult az irodalmi élet nyilvánossága elől, s több mint tíz évig csak alkotásaival jelent meg a közönség előtt: életében ettől kezdve nagy szerepet töltöttek be madarai, verebei, kikkel együtt élt, kiknek ápolását és gondozását egyik legfontosabb feladatának tekintette, s kik ez időben keletkezett műveiben is rendkívül intenzív ihletőerővel hatottak.

A nyolcvanas-kilencvenes évek fordulójától kezdve ismét kilépett, személyében is, a nyilvánosság elé: sokat utazott (műveinek kiinduló témái közt ekkortájt jelennek meg a külföldi utazások, s az utazások céljaként a lóversenyek is), s gyakran fellépett irodalmi (nemegyszer performance-okra emlékeztető) rendezvényeken is, melyeken saját műveinek meglepő és izgalmas interpretátoraként is bemutatkozott. Az első kötete óta eltelt négy évtized alatt rendkívül sokat és sokfélét publikált: önálló köteteinek száma eléri a nyolcvanat, műfordításainak mennyisége oly hatalmas, hogy szinte beláthatatlan.

1994-ben a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia tagjai közé választotta. Hatvanadik születésnapján, 1998 decemberében, majd 2008-ban és 2013-ban, a hetvenedik és hetvenötödik születésnapon (távollétében) az irodalmi élet igen sok jeles képviselője köszöntötte benne a magyar irodalom megújulásának egyik legeredetibb és legnagyobb hatású képviselőjét.

Budapesten hunyt el 2019. február 13-án.

Margócsy István: Tandori Dezső életrajza (részlet)

December 8-án történt

1938-ban ezen a napon született Tandori Dezső (képünkön) író, költő, műfordító és grafikus, a verebek, a lóverseny, a medvék és a gombfoci megszállottja. Az övé volt az első magyarországi posztmodern verseskötet, Nat Roid álnéven krimit, Hc. G. S. Solenard néven pedig fantasztikus regényt írt.

December 8-án történt

1868 I. Ferenc József szentesítette a polgári perrendtartásról szóló törvényt.
1881 Az Osztrák-Magyar Monarchia legtragikusabb színháztüzében a bécsi Komische Operben 378 ember halt meg.
1911 Budapesten megnyílt a Népopera, a mai Erkel Színház.
1920 Szegeden létrejött az első népfőiskola.
1944 A nyilasok kivégezték a fegyveres ellenállást szervező Magyar Nemzeti Felkelés Felszabadító Bizottságának vezetőit, Kiss Jánost, Nagy Jenőt és Tartsay Vilmost.
1956 Salgótarjánban szovjet katonák és magyar karhatalmisták tüzet nyitottak a békésen tüntető tömegre. A sortűzben 46 (más források szerint 131) ember meghalt.
1956 Melbourne-ben véget ért a november 22-én kezdődött XVI. olimpia, amelyen a magyarok kilenc aranyérmet nyertek.
1965 Véget ért a katolikus egyház történetében új fejezetet nyitó második vatikáni zsinat, amely 1962. október 11-én kezdődött.
1980 New Yorkban az utcán az őrült Mark David Chapman lelőtte John Lennont, a Beatles egykori tagját.
1991 Bresztben aláírták az orosz-ukrán-belorusz államközösség létrehozását, és ezzel gyakorlatilag megszűnt a Szovjetunió.
1998 A Ferihegyi repülőtéren átadták a 2B terminált.
2004 A Baross téri megálló építésével megkezdődött a 4-es metró beruházása. Az új metróvonalat 2014 márciusában adták át.
2010 Végrehajtotta első tesztrepülését a világ első kereskedelmi célú űrhajója, a SpaceX magáncég által kifejlesztett Dragon.
2012 A katari Dohában a 18. ENSZ Klímaváltozási Konferencián résztvevők 2020-ig meghosszabbították az üvegházhatású gázok kibocsátásának mérsékléséről szóló Kiotói Jegyzőkönyvet.
2013 A nagy szépség című olasz-francia alkotás kapta a legjobb filmnek járó Európai Filmdíjat Berlinben.
2022 Megnyílt a budapesti Kopaszi-gáton épült Mol Campus Toronyház, amely 143 méteres magasságával a főváros legmagasabb épülete, egyben az ország legmagasabb irodaháza.

December 8-án született

1538 Istvánffy Miklós humanista történetíró, alnádor
1542 Stuart Mária skót királynő, akit riválisa, I. Erzsébet angol királynő lefejeztetett
1708 Lotharingiai Ferenc német-római császár, Mária Terézia férje
1723 Paul Henri Dietrich Holbach német származású francia materialista filozófus
1813 Adolph Kolping német katolikus pap, a katolikus legényegyesületi mozgalom alapítója
1832 Björnstjerne Björnson Nobel-díjas norvég író
1861 Georges Mélies francia filmrendező, ő építette az első filmstúdiót Európában
1903 Székely Zoltán hegedűművész, zeneszerző
1913 Lisznyay Szabó Gábor zeneszerző, orgonaművész
1924 Hasznos István olimpiai bajnok vízilabdázó, hosszútávúszó, edző
1928 Jimmy Smith amerikai jazzmuzsikus, billentyűs, a Hammond-orgona királya
1930 Maximilian Schell Oscar-díjas osztrák származású svájci színész, rendező, forgatókönyvíró, producer
1933 Iványi László Ybl Miklós-díjas építész
1938 Tandori Dezső Kossuth- és Prima Primissima díjas író, költő, a nemzet művésze
1943 Jim Morrison amerikai rockénekes, szövegíró, a The Doors együttes frontembere
1947 Thomas R. Cech Nobel-díjas amerikai biokémikus
1948 Luis Caffarelli Abel-díjas argentin matematikus, az első dél-amerikai, aki a tudományág legrangosabb elismerésében részesült
1948 Molnár András Kossuth-díjas operaénekes
1953 Vándor Éva Jászai Mari-díjas színművész, szinkronszínész

December 8-án halt meg

1793 Jeanne du Barry, XV. Lajos francia király szeretője
1864 George Boole angol matematikus, a logikai algebra megalapozója
1903 Herbert Spencer angol filozófus, szociológus és pszichológus
1938 Aszlányi Károly író, újságíró
1977 Nagy Ernő olimpiai bajnok kardvívó, edző
1978 Golda Meir izraeli politikus, 1969-1974 között miniszterelnök
1980 John Lennon angol énekes, gitáros, szerző, a Beatles együttes tagja
2003 Ruben González kubai zongorista, a Buena Vista Social Club együttes tagja
2003 Susan Travers angol légionárius, az egyetlen nő, aki a Francia Idegenlégió tagja volt
2003 Kiss Tamás József Attila-díjas költő, esszéíró
2013 Szokolay Sándor Kossuth-díjas zeneszerző, a Corvin-lánc kitüntetettje
2013 Sir John Warcup Cornforth Nobel-díjas ausztrál biokémikus
2018 Ljudmila Alekszejeva orosz történész, emberi jogi aktivista, az emberi jogi küzdelem nagyasszonya
2019 Ormos Mária Széchenyi-díjas történész, akadémikus

A nyitóképen Tandori Dezső. MTI Fotó: Kovács Attila

#eztörténtma