Jeles napok

December – Karácsony hava – Télelő – Álom hava

Jeles napok

Az emigránsok nemzetközi napja

A kivándorlók napján az emberiség sokszínűségét ünneplik. A XXI. században egyre többen hagyják el szülőföldjüket, hogy aztán más országokban éljenek. A Föld lakosságának 2 százaléka, több mint 150 millió ember él szülőföldjétől távol. AZ EMIGRÁNSOK NEMZETKÖZI NAPJA december 18., ugyanis 1990-ben ezen a napon fogadta el az ENSZ a bevándorlók jogairól szóló határozatot. Első alkalommal 2000-ben ünnepelték ezt az eseményt.

A nemzetiségek napja Magyarországon

1995-ben a magyar kormány a kisebbségbarát társadalmi légkör kialakítása és fenntartása érdekében az ENSZ Nemzeti vagy Etnikai, Vallási és Nyelvi Kisebbséghez tartozó Személyek Jogairól szóló Nyilatkozata elfogadásának napját – december 18-át – a kisebbségek napjává nyilvánította. 2012-ben az Országgyűlés e napot átnevezte a nemzetiségek napjává. Az eseményhez kötődően az ország számos helyén szerveznek ünnepségeket. A nemzetiségek napján adják át a Nemzetiségekért díjat, amelyet a nemzetiségek érdekében a közéletben, az oktatásban, a kultúrában, az egyházi életben, a tudományban, a tömegtájékoztatásban, a gazdasági önszerveződésben kiemelkedő tevékenységet végző magyarországi és határon túli személyek és szervezetek kaphatnak meg.

Bogdánfy Ödön születésnapja – 1863

BOGDÁNFY ÖDÖN (Torda, 1863. december 18. – Budapest, 1944. március 13.) hidrológus, vízépítő mérnök, a Műegyetem hallgatója majd magántanára volt. A hidrometeorológia terén végzett úttörő tevékenysége során ő készítette el hazánk első hidrológiai és csapadéktérképét 1896-ban. Megalapította a Hidrológiai Közlönyt. Szakirodalmi tevékenysége szerteágazó volt; tanulmányt írt a természetes vízfolyások hidraulikájáról, a vízierőről, az Alföld hidrológiájáról és vízi munkálatairól. Figyelemre méltó szakcikk kivonatgyűjteményt állított össze száz év francia nyelvű vízügyi szakirodalmából. A Tanácsköztársaság alatt kidolgozta az ország vízügyi programját; a Tanácskormányban vállalt szerepéért nyugdíjazták, pályája kettétört és ezután csak a Természettudományi Közlönyben folytathatott publikációs tevékenységet.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Évfordulóink a műszaki és természettudományokban 1988, Magyar Tudóslexikon A-tól Zs-ig)

Stühmer Frigyes születésnapja – 1843

A magyarországi cukorka- és csokoládéipari termelés megteremtőjének, STÜHMER FRIGYESNEK (Mecklenburg, 1843. december 18. – Budapest, 1890. május 11.) a neve méltán vált fogalommá. A német születésű cukrászmestert a kiegyezés után felpezsdülő gazdasági élet, a vállalkozók hirtelen megsokasodó lehetőségei csábították Budapestre a hamburgi majd prágai tanulóévek után, amelyek során nem csak a cukorka- és süteménykészítés mesterfogásait sajátította el, hanem a könyvvitelt is.
Stühmer 1868-ban érkezett Pestre és az Ősz (ma: Szentkirályi) utcában először bérbe vett, majd megvásárolt egy műhelyt, ahol eleinte kézműves módszerekkel készítette a cukorkákat. Tömegárut gyártott, de olyan szakmai igényességgel, hogy termékei hamarosan az egész országban keresetté váltak. 1882-ben emeletes gyárépületet emeltetett, csokoládégyártó gépeket vásárolt. Megnyitotta első édességboltját a Kecskeméti utcában. Elsőnek kezdi meg az országban a kakaóbab feldolgozását, tehát saját maga készíti a csokoládétermékek alapanyagát is. Ötletesen oldja meg a hiányzó technikai feltételek megteremtését is; hűtőgép hiányában a gyár északi fekvésű alagsorában, márványasztalokon hűti, fagyasztja a kényes, romlandó árut. 1887-ben már 3000 tonnára nő a cukorkatermelés és az ezen nyert haszonból fejleszti tovább a csokoládégyártást.
A túlhajszolt életmód, a túlfeszített munka következtében Stühmer fiatalon, 47 éves korában halt meg. A gyárat özvegye, majd fia vezette tovább és a magánvállalkozásból nőtt ki később a Budapesti Csokoládégyár.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Évfordulóink a műszaki és természettudományokban 1993 illetve 1990 [Borsódy Mihály])

 

Balla Antal születésnapja – 1739

BALLA ANTAL ((Nagykőrös, 1739. december 18. – Nyáregyháza, 1815. szeptember 6.): földmérő és vízépítő mérnök, a 18. sz. második felének legkiválóbb magyar térképésze, a Duna–Tisza-csatorna első tervének készítője. Tanulmányait Nagyszombatban és a szempci Collegium Oeconomicumban végezte. Előbb Nógrád, 1777-től 1812-ig Pest vármegye mérnöke. Nemzetközi viszonylatban is figyelemre méltó színvonalú közigazgatási vízrajzi és hajózási térképei közül a legjelentősebbek: a Tisza–Berettyó völgyének vízrajzi térképe (1777–78), a pesti Duna-szakasz hajózási térképe (1784), a Duna–Tisza-csatorna terve (1791), valamint Pest vármegye nyomtatásban is megjelent térképe (1793). A Pest-Szolnok közt létesítendő Duna–Tisza-csatorna tervét a vármegye megbízásából készítette el, több változatban. Felvetette az állandó pesti Duna-híd tervét is. 1781-ben javaslatot tett a Tisza átvágásokkal való szabályozására, 1785-től a Hajózási Igazgatóság külső munkatársaként részt vett a vízi utak előzetes felmérésének munkájában. Akusztikai és zeneelméleti kérdésekkel foglalkozó, kéziratban maradt művét magyarul írta: A hangról és annak természetéről (1774).

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Magyar Tudománytörténeti Intézet MATI; Évfordulóink 1989. MTESZ; Magyar életrajzi lexikon; MEK)

Szabady Jenő születésnapja – 1891

SZABADY JENŐ (Somogyszentpál, 1891. december 18. – Budapest, 1972. április 23.): gépészmérnök, elektrotechnikai szakember, a hazai szigetelőanyag-szabványok egyik kialakítója. Tanulmányait katonai szolgálata miatt megszakításokkal a budapesti József Műegyetemen végezte (1919). 1920-tól a Ganz Villamossági Gyár alkalmazottja volt. 1921-ben bevezette a préselt szigetelő alkatrészek gyártását, több félkész gyártmány (pabit, pabitex, mikrovolton) alkalmazását kezdeményezte, 1928-ban gyáregységvezető főmérnök, 1933-ban műhelyfőnök lett. Az ez idő tájt bevezetett Bedeaux bérezési rendszert ellenezte, hátrányait ellensúlyozni igyekezett. 1935-től igazgató-helyettes, 1942-től igazgató volt. 1944-ben fellépett a gyár kitelepítése ellen. 1945 után a Ganz Készülékgyárnak műszaki vezetője, ennek különválása után a Nagyfeszültségi Kapcsológyár vezetője (1955–59), a Ganz Villamossági Gyárnak előbb főmérnöke, majd műszaki igazgatója volt; 1950-től a Villamosipari Központi Kutató Laboratóriumban működött. Jelentős része volt a hazai szigetelőanyag-szabványok kialakításában.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink 1991. MTESZ; Magyar életrajzi lexikon; MEK)

Zelk Zoltán születésnapja – 1906 – A Digitális Irodalmi Akadémia tagja

Zelk Zoltán (Érmihályfalva, 1906. december 18. – Budapest, 1981. április 23.)

Kossuth- és József Attila-díjas költő, prózaíró. A Digitális Irodalmi Akadémia 2015-ben posztumusz tagjává választotta.

*

1906. december 18-án született (a mai Románia területén fekvő) Érmihályfalván Zelkovits Ármin zsidó kántor és Herskovits Mária gyermekeként, Zelkovits Zoltán néven. Nem sokkal születését követően a család először Szilágysomlyóra, majd Miskolcra költözött. Zelk korán felhagyott tanulmányaival, dolgozni kezdett, majd 1921-ben, tizenöt évesen Szatmárnémetibe költözött. Itt boltosinasi munkát vállalt, beköltözött a helyi munkásszállóba, és belépett az ifjúmunkás mozgalomba. Ekkor kezdett szépirodalmat olvasni, verseket írni. Később megismerkedett egy szatmárnémeti nyomdásszal, akinek egy ismerőse ekkortájt Bécsben élt, és kapcsolatban állt Kassák Lajossal. A nyomdász elküldte Zelk (Kassák által inspirált) verseit Bécsbe, Kassák pedig a 365 című folyóiratában közölte is az egyik írást. Zelk rögtön ezután, 1925-ben Budapestre költözött.

Budapestre érve belépett a Magyar Szocialista Munkáspártba, kávéházakba járt, irodalmárokkal ismerkedett. Alkalmi munkákból tartotta fent magát, eleinte „ágyrajáró” volt, nem sokkal érkezése után hajléktalanná vált. Mozgalmi kötődései miatt 1927-ben letartóztatták, és kitoloncolták Magyarországról. Egy évvel később visszaszökött Budapestre, és egy ideig álnéven élt. A Nyugat először 1928-ban közölt tőle verset, első kötete pedig 1930-ban, szerzői kiadásban jelent meg. Tárcákat, tudósításokat, kritikákat kezdett publikálni, újságírói karrierje is elindult. 1933-ban ismerte meg első feleségét, Bátori Irént, akivel Zuglóba költöztek. Zugló Zelk otthonává vált, és bár nem egyszer váltott lakást, ettől fogva (a munkaszolgálatot és a börtönéveket leszámítva) élete végéig a kerületben élt.

1942-ben munkaszolgálatra küldték Ukrajnába. 1944-ben visszatért Budapestre, majd két héttel később újra behívták. A recski ércbányában dolgozott 1944 nyarán, aztán Almásfüzitőre vezényelték, ahonnét visszaszökött Budapestre. A háború végéig bujkálni kényszerült. Zuglóban érte a felszabadulás.

A háborút követően Zelk (nem kis részben a Szovjetuniót és a kommunista átalakulást éltető szövegeinek, politikai elkötelezettségének köszönhetően) hamar elismert és ünnepelt szerzővé vált. 1947-ben Baumgarten-díjjal, 1949-ben és 1954-ben Kossuth-díjjal, 1951-ben József Attila-díjjal tüntették ki. Az 1945-ben alapított Szabadság című napilap belső munkatársa, állandó színikritikusa lett. 1952-ben gyermeklapot indított Kisdobos címmel, amelynek 1956-ig volt a felelős szerkesztője.

Csete Soma: Zelk Zoltán életrajza (részlet)

Gyurkovics Tibor születésnapja – 1931 – A Digitális Irodalmi Akadémia tagja

Gyurkovics Tibor (Budapest, 1931. december 18. – Budapest, 2008. november 16.)

Kossuth- és József Attila-díjas költő, író. 1998-tól haláláig a Digitális Irodalmi Akadémia alapító tagja.

*

Budapest–Rákosfalván született, 1931. december 18-án. Költő, író. Édesapja, Gyurkovics Henrik jogot végzett, 1938 és 1945 között a Százados Úti Székesfővárosi Községi Kenyérgyár igazgatója, három évig hadifogoly, majd segédmunkás. Édesanyja Riedel Gizella, egy jómódú tejkereskedő lánya.

Gyurkovics Tibor 1942 és 1948 között a budapesti piarista gimnáziumba járt, az iskolák államosítása után ez az intézmény Ady Endre Gimnázium néven működött tovább. Itt érettségizett 1950-ben. Származása miatt nem vették fel sem az orvosi, sem a jogi egyetemre, és a színiakadémia sem fogadta.

Néhány hónapig a BESZKÁRT-nál volt normás, éjszakai műszakban, végül szeptemberben felvették a Gyógypedagógiai Főiskolára. Annak elvégzése után, 1953 és 1955 között pszichológusi oklevelet szerzett az ELTE BTK-n. Mindkét intézményben József Attiláról írta szakdolgozatát, kutatási témája a költő verseiben megnyilvánuló szinesztézia elemzése volt.

1955–1957-ig a Gyógypedagógiai Főiskola előadója, majd tanársegédje volt, közben a Főiskola Csalogány utcai gyakorlóiskolájában értelmi fogyatékosokkal foglalkozott. 1956-ban a forradalmi bizottság elnöke lett a Főiskolán, ezért később meghurcolták, elveszítette állását. Egy évig kisegítő iskolai tanárként működött Kőbányán, majd 1958 és 1960 között vezető pszichológus volt a József utcai központi gyermekgondozóban. 1960-tól 1968-ig az Országos Ideg- és Elmegyógyintézetben dolgozott pszichológusként a női zárt osztályon, majd a férfi ambulancián, később a munkaterápiás osztályon. Itteni tapasztalatai számos regényében és versében megjelentek (Ne szeress, ne szeress; Pótmajom, és a Lipóciában versciklus a Kenyértörés című kötetben).

1968-tól írásaiból élt, bár voltak más kötöttségei is. Így a Pest Megyei Bíróság igazságügyi szakértője 1966-tól 1970-ig, 1988 és 1992 között a veszprémi Petőfi Színház dramaturgja, 1989–1991-ig az Új Idő szerkesztő bizottsági tagja. 1991-től a Lyukasóra című tévéműsor állandó résztvevője, 1992-től az azonos című folyóirat alapítója és szerkesztő bizottsági tagja volt. 1991 és 1995 között a Magyar Írókamara társelnöke, 1992-től a Magyar Művészeti Akadémia alelnöke, 1994-ben a magyar labdarúgó-válogatott pszichológusa (fél évig), 1995-től a Magyar Írók Egyesületének elnöke.

Tasi József, Ézsiás Erzsébet: Gyurkovics Tibor életrajza (részlet)

December 18-án történt

„A celluloid a világ legdrágább kábítószere” – vallja Steven Spielberg. Az Oscar-díjas amerikai filmrendező, aki ma ünnepli születésnapját, többek között olyan filmeket tudhat a háta mögött, mint a Schindler listája, az E. T., a földönkívüli vagy a Ryan közlegény megmentése.

Ünnep

Migrációs világnap – Annak emlékére, hogy az ENSZ 1990. december 18-án fogadta el a vendégmunkások és családtagjaik jogainak védelméről szóló megállapodást, amely 2003. július 1-jén lépett hatályba.
A nemzetiségek napja Magyarországon – Annak emlékére, hogy az ENSZ 1992. december 18-án fogadta el a nemzeti vagy etnikai, vallási és nyelvi kisebbségekhez tartozó személyek jogairól szóló nyilatkozatot.

December 18-án történt

1848 A szabadságharc idején az Országos Honvédelmi Bizottmány rendeletet adott ki szabadcsapatok szervezésére.
1892 A szentpétervári Mariinszkij Színházban bemutatták Pjotr Iljics Csajkovszkij A diótörő című balettjét.
1894 Magyarországon kihirdették a polgári házasságról, a gyermekek vallásáról (a szülők megállapodása szerint) és az állami anyakönyvezésről szóló törvényt.
1923 Isztambulban aláírták a magyar–török barátsági szerződést.
1943 Átadták az Állami Alkalmazottak Horthy Miklós Gyógyintézetét, a budapesti Kútvölgyi úti kórházat (ma: Kútvölgyi Klinikai Tömb).
1958 Az addig Francia Nyugat-Afrikához tartozó területen kikiáltották a Nigeri Köztársaságot, amely 1960. augusztus 3-án nyerte el függetlenségét. Az ország nemzeti ünnepe.
1971 Az ENSZ Közgyűlése jóváhagyta a biológiai (bakteriológiai) és toxinfegyverek kifejlesztésének, gyártásának és tárolásának tilalmáról, valamint megsemmisítéséről szóló (rövid néven a biológiai- és toxinfegyver-tilalmi) egyezményt.
1973 Szent VI. Pál pápa üresnek nyilvánította az esztergomi érseki széket, Mindszenty József bíborost nyugállományba helyezte.
2013 A párizsi Georges Pompidou Kórházban elvégezték az első teljes műszívbeültetést.

December 18-án született

1714 Esterházy Miklós József herceg, a fertődi kastély építtetője
1863 Ferenc Ferdinánd Habsburg főherceg, trónörökös, akinek meggyilkolása 1914-ben kirobbantotta az első világháborút
1864 Pethes Imre színész
1878 Joszif Visszarionovics Sztálin grúz születésű bolsevik forradalmár, a Szovjetunió Kommunista Pártjának főtitkára, diktátor
1890 Sergio Failoni olasz karmester, a Magyar Állami Operaház örökös tagja
1899 Hidas Antal Kossuth-díjas magyar író, költő, műfordító
1906 Zelk Zoltán kétszeres Kossuth-díjas költő
1909 Bényi László festőművész, művészeti szakíró
1913 Willy Brandt Nobel-békedíjas német szociáldemokrata politikus, az NSZK kancellárja
1913 Gyóni Mátyás történész, bizantinológus
1931 Gyurkovics Tibor Kossuth- és József Attila-díjas költő, író
1933 Harangozó Iván színész
1934 Kóka Ferenc Munkácsy Mihály-díjas magyar festőművész
1938 Chas Chandler angol basszusgitáros, az Animals tagja
1939 Falvay Klára Jászai Mari- és Aase-díjas magyar színésznő
1941 Simon Károly ipari formatervező, művészetpedagógus
1943 Keith Richards angol gitáros, a Rolling Stones tagja
1946 Steven Spielberg Oscar-díjas amerikai rendező, producer
1948 Búvár Géza Széchenyi-díjas agrármérnök
1951 Böszörményi Zoltán író, költő, szerkesztő, üzletember
1953 David Chipperfield Wolf- és Pritzker-díjas brit építész, a berlini Neues Museum helyreállítója a második világháború után
1953 Peter Sarnak Wolf-díjas dél-afrikai–amerikai matematikus
1963 Brad Pitt Oscar-díjas amerikai színész
1967 Bárány Attila lemezlovas, rádiós műsorvezető
1979 Bálint Éva színésznő
1987 Molnár Áron színész
2001 Billie Eilish Oscar-, Golden Globe- és hétszeres Grammy-díjas amerikai énekesnő, dalszerző

December 18-án halt meg

1737 Giacomo Antonio Stradivari cremonai hegedűkészítő
1779 Faludi Ferenc író, költő, műfordító
1803 Johann Gottfried Herder német költő, esztéta, történetfilozófus
1848 Bernhard Bolzano cseh matematikus, a halmazelmélet előfutára
1868 Majthényi István báró, honvéd tábornok
1943 Angyal Dávid történész, irodalomtörténész, akadémikus
1943 Tuzson János erdőmérnök, botanikus, akadémikus
1959 Ráth-Végh István művelődéstörténész, író
1964 Földessy Gyula Kossuth-díjas irodalomtörténész, akadémikus
1976 Bartalis János erdélyi magyar költő
1978 Ilosvai Varga István festőművész, kiváló művész
1981 Gál István Jászai Mari-díjas rendező, érdemes művész
1988 Boros Ottó kétszeres olimpiai bajnok vízilabdázó, edző
1994 Fejes Teri színésznő
1998 Mikó András Kossuth-díjas operarendező
2001 Gilbert Bécaud francia színész, sanzonénekes
2009 Nagy Béla festőművész, tanár
2011 Václav Havel cseh író, politikus, csehszlovák, majd cseh elnök
2012 Dörögdy Miklós magyar bábművész
2013 Ronnie Biggs, a „nagy vonatrabló”, az 1963-as nagy angliai vonatrablás legismertebb tettese
2016 Gábor Zsazsa Golden Globe-díjas magyar színésznő
2018 Grendel Lajos Kossuth-díjas szlovákiai magyar író
2021 Richard Rogers Pritzker-díjas brit építész

A képen Steven Spielberg. Fotó: MTI / dpa

#eztörténtma