Jeles napok

December – Karácsony hava – Télelő – Álom hava

Jeles napok

Téli napforduló; a csillagászati tél kezdete

„Befútta az utat a hó"

A csillagászati tél december 21-én kezdődik. Ez az év legrövidebb napja. A Nap – a mi földrajzi szélességünkön – délkeleten kél, délnyugaton nyugszik, és a Baktérítő magasságában tűz merőlegesen a földre. A Baktérítő a déli szélesség 23,5 fokán átmenő szélességi kör. Nevét onnan kapta, hogy a Nap a Bak jegybe érve ezen a körön hág a legmagasabbra, s onnét tér vissza az egyenlítő felé. A déli félgömbön ez a nap a nyár közepe. Mi a gyakorlatban december 1-jétől számítjuk a telet (meteorológiai tél), a kínaiak és a régi kelták – láttuk – november elejétől. Az ő naptárukban a téli napfordulat az évszak közepe.
A három téli hónapot három, hókristály köpenyeges, fekete ruhás öregember jelképezte, kezükben a Bak, Vízöntő, illetve a Halak jelével.
(…)
A téli napfordulót is öregedő férfi jelenítette meg, rajta prémmel szegett bőrruha, a derekán öv, azon 12 csillag, s csatként a Bak jele. Jobbjában kecske, baljában glóbusz, melyet csak egynegyed részben világít meg fény. Bokáin szárnyakat visel, egy fehéret és három feketét.
Az analógiás észjárás a télhez az észak égtájat és a napszakok közül az éjt kapcsolta. Az elemek közül többnyire a vizet, a színek közül rendszerint a feketét.

Jankovics Marcell: Jelkép-kalendárium (részlet)

Az ideiglenes nemzetgyűlés összeülésének napja; a demokratikus Magyarország ünnepe

Miután az ország keleti területein már véget ért a háború, 1944. december 21-én megalakult az Ideiglenes Nemzetgyűlés Debrecenben. Ezt megelőzően december 12-én a Magyar Nemzeti Függetlenségi Front előkészítő bizottságot küldött ki, amely a helyi Nemzeti Bizottságokra bízta a képviselők kijelölését vagy népgyűlésen való megválasztását.
Az Ideiglenes Nemzetgyűlés 230 tagot számlát (71 fő kommunista, 55 fő kisgazda, 38 fő szociáldemokrata, 16 fő parasztpárti, 12 fő polgári demokrata, 19 fő a szabad szakszervezetek képviselője, 19 pártonkívüli), a harcok megszűnte után 498 főre duzzadt létszáma, összetételében azonban nem történt lényeges változás.
Az Ideiglenes Nemzetgyűlés első ülésszakán elfogadták a magyar nemzethez intézett Szózatot, amely megrázóan mutatta be az ország tragikus helyzetét, felhívta a figyelmet a demokratikus változások szükségességére, megfogalmazta a legfontosabb feladatokat és megválasztotta az Ideiglenes Nemzeti Kormányt.
Az Ideiglenes Nemzetgyűlés 1945 szeptemberében már Budapesten tartotta ülését, amelyen törvénybe foglalta
az állami szuverenitás gyakorlását
a Németországnak szóló hadüzenetet
a január 20-i fegyverszüneti egyezményta földreformot
a népbíráskodás bevezetését
a novemberi képviselőválasztást.
Az 1945. november 4-én megtartott nemzetgyűlési képviselőválasztás után az Ideiglenes Nemzetgyűlés feloszlott.

Szent Tamás apostol

Hitetlen Tamás

A népnyelv az apostolt „hitetlen” Tamásnak nevezi. E köznyelvi szólásként is használatos megjelölés onnan ered, hogy az evangélium szerint Tamás kételkedett Jézus föltámadásában. Távol volt, amikor Jézus a halála után megjelent a tanítványoknak, és amikor a szemtanúk beszámoltak neki róla, azt mondta, csak akkor hiszi el a történteket, ha saját szemével és kezével győződik meg felőlük. Jézus 8 (!) nap múlva ismét megjelent a tanítványoknak, s ekkor Tamás is jelen volt. A Mester felszólította, hogy nyúljon ujjaival a sebeibe, s Tamás úgy is tett. Meggyőződvén, hogy valóban keresztre feszített Mesterével áll szemben, visszatért a hite (Jn 20,24–29). Az evangéliumi történetnek egy apokrif párhuzama is van, mely Mária mennybemenetelét meséli el. E csodálatos eseménynél Tamás újfent nem volt jelen, hallván azonban róla, megint „tamáskodott”, és jelet kért. Meg is kapta, a Szűzanya az égből ledobta neki az övét.

Jankovics Marcell: Jelkép-kalendárium (részlet)

Földi János születésnapja – 1755

A Csokonai Vitéz Mihály és Fazekas Mihály szellemi köréhez tartozó FÖLDI JÁNOS (Nagyszalonta, 1755. december 21. – Hadház, 1801. április 6.) orvost, természettudóst nyelvújítóként és költőként is tiszteljük. Földi kora gyermekkorában teljes árvaságra jutott, a maga erejéből, nélkülözések közepette végezte tanulmányait a debreceni Református Kollégiumban, majd a pesti egyetem orvoskarán. Pesten ismerkedett meg mentorával, Ráday Gedeonnal, aki segítette, hogy írásaival megjelenhessen a nyilvánosság előtt. 1788-tól levelezett Kazinczy Ferenccel, folyóiratainak állandó munkatársa volt. Később mindennapi orvosi teendői mellett foglalkozott a verstannal, nyelvtannal és a természetrajzzal. 1792-ben megnyert egy új magyar nyelvtan megírására meghirdetett pályázatot. 1791-ben a Hajdú kerület orvosa lett; figyelme ekkoriban a magyar nyelvű állat- és növényrendszer kidolgozása felé fordult. Rövid kritika és rajzolat a magyar füvésztudományról (Bécs, 1793) című 60 oldalas könyvecskéjében a magyar növénynevek rendszerezését és osztályozását tűzte ki célul. Linné rendszertanát akarta a magyar állat- és növényvilágra alkalmazni. A tervezett könyvsorozatból csak egy jelent meg: Természeti História a Linné Systemája szerint. Első tsomó. Az állatok országa (Pozsony, 1801). Ez volt az első rendszeres magyar nyelvű állattan.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Magyar Tudóslexikon A-tól Zs-ig, Magyar Tudománytörténeti Intézet)

Kogutowicz Manó születésnapja – 1851

KOGUTOWICZ MANÓ (Seelovitz, 1851. december 21. – Budapest, 1908. december 21.) lengyel eredetű családból származott, Csehországban született, anyanyelve német volt – végül a magyar térképészet jeles alakja lett. Katonai műszaki főiskolát végzett Bécsben, ahol magas színvonalon oktatták a térképezést. Egy kalandos leányszöktetés kapcsán került leendő felesége rokonai révén Sopronba, ahol szabadkézi rajzot, matematikát és francia nyelvet oktatott. Itt vette fel az eredeti Emanuel helyett a Manó keresztnevet. Először egy kollégája segítségére sietve rajzolt térképet: Sopron megyéét. Tehetségére felfigyeltek és a kultuszminiszter, Trefort Ágoston Budapestre hívta. Kogutowicz javaslatára, a minisztérium támogatásával hozták létre a Magyar Földrajzi Intézetet, önálló állami intézményként, kizárólagosan térképek készítése céljából. A fő cél az iskolák ellátása volt jó minőségű, magyar nyelvű oktatási segédanyagokkal. A munkákban neves földrajztudósok: Lóczy Lajos, Cholnoky Jenő is részt vettek. 1892-től elkezdték a történelmi fali térképek tervezését és kiadását. 1902-ben adták ki a Teljes Földrajzi Atlaszt, amely az első magyar nyelvű nagy kézi atlasz volt. Ebben már tematikus – például éghajlati, mezőgazdasági, ipari – térképek is megjelentek. Kogutowicz utolsó munkája a Balkán-félsziget térképe volt.
Kogutowicz Manó olyan térképrajzolási stílust alakított ki, amit a mai napig követnek a magyar kartográfusok. Térképei pontosak és szépek voltak, külföldön is szívesen használták és követték stílusukat.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Magyar Tudománytörténeti Intézet, Magyar Tudóslexikon A-tól Zs-ig.)

Forster Gyula születésnapja – 1846

FORSTER GYULA, báró (Esztergom, 1846. december 21. – Budapest, 1932. július 18.): jogász, közéleti személyiség, a XIX. századi magyar műemléki értékek és műtárgyak intézményes védelmének egyik kezdeményezője. A pesti egyetemen végzett jogi tanulmányokat. 1872-ben a vallás- és közoktatásügyi minisztériumban nyert beosztást, ahol a képzőművészetekre, alapítványokra és műemlékekre vonatkozó ügyek vezetője lett. 1887–1911-ben a Magyar Földhitelintézet egyik igazgatója volt. 1904-ben bárói rangot kapott és a főrendiház örökös tagja lett. Sokoldalú tevékenységet fejtett ki a tudomány és művészet érdekében. 1895-től a Műemlékek Országos Bizottságának elnökeként nagy része volt sok hazai műemlék helyreállításában és megmentésében.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink 1996. MTESZ; Magyar életrajzi lexikon; MEK)

December 21-én történt

Darabokra törted a szívem, Sajtból van a Hold, Jöjj vissza vándor, Iskolatáska, Várj, míg felkel majd a Nap, Jégszív, Fekszem az ágyon, Gyertyák – csak néhány azokból a slágerekből, amelyek szövegíróként és/vagy előadóként az 1946-ban ezen a napon született Demjén Ferenchez (képünkön) kötődnek.

December 21-én történt

1529 VII. Kelemen pápa kiközösítette az egyházból I. (Szapolyai) Jánost és híveit a törökkel kötött szövetsége miatt.
1893 Megjelent az első magyar nyelvű esti napilap, a Magyarország.
1898 Pierre és Marie Curie a Francia Akadémia ülésén bejelentette a rádium felfedezését.
1913 A New York Sunday World című újságban megjelent a világ első keresztrejtvénye.
1937 Bemutatták Walt Disney első egész estés rajzfilmjét, a Hófehérke és a hét törpét, amelyet 1938. február 4-én vetítettek először nyilvánosan.
1944 Debrecenben összeült az Ideiglenes Nemzetgyűlés.
1951 A Budapest ostroma után újjáépített Vígszínház épületében megkezdte működését a Magyar Néphadsereg Színháza.
1962 Magyarországon elvégezték az első szervátültetést, a veseátültetést Szegeden hajtották végre.
1968 Fellőtték az amerikai Apollo–8 űrhajót, amellyel először jutottak emberek a Hold közvetlen közelébe.
1988 A Pan Am amerikai légitársaság Londonból New Yorkba tartó repülőgépe felrobbant és a skóciai Lockerbie városára zuhant. A merénylet következtében 270 ember – köztük négy magyar utas – vesztette életét.
1991 Megszűnt az 1922 óta létező Szovjetunió, miután megalakult a helyébe lépő laza államszövetség, a Független Államok Közössége.
1993 Antall József halála után az Országgyűlés Boross Pétert választotta miniszterelnökké.
2007 Magyarország csatlakozott a schengeni egyezményhez.
2017 Befejezte működését a volt Jugoszlávia területén elkövetett háborús bűnöket vizsgáló hágai Nemzetközi Törvényszék.
2020 Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) forgalmazásra ajánlotta az amerikai Pfizer és a német BioNTech vállalatok a koronavírus ellen közösen kifejlesztett oltóanyagát, ezt még aznap engedélyezte az Európai Bizottság.

December 21-én született 

1773 Robert Brown angol orvos, a sejtmag felfedezője
1804 Benjamin Disraeli brit miniszterelnök
1866 Tömörkény István író, néprajzkutató, régész
1913 Földes Andor magyar-amerikai zongoraművész, karmester
1917 Heinrich Böll Nobel-díjas német író
1918 Kurt Waldheim osztrák politikus, 1972–1981 között ENSZ-főtitkár, 1986–1992 között Ausztria államfője
1928 Rajna Tamás Dél-Afrikában élt Liszt Ferenc-díjas zeneszerző, zongoraművész
1933 Kocsár Miklós Kossuth-díjas zeneszerző, a nemzet művésze
1937 Jane Fonda kétszeres Oscar-díjas amerikai színésznő
1940 Frank Zappa amerikai rockzenész
1946 Demjén Ferenc Kossuth-díjas rockzenész, basszusgitáros
1948 Horváth Dávid Balogh Rudolf-díjas fotóriporter
1948 Thierry Mugler francia divattervező
1953 Schiff András Kossuth-díjas zongoraművész
1953 Betty Wright Grammy-díjas amerikai soulénekes
1953 Fábri Péter író, költő, dramaturg
1966 Kiefer Shuterland Golden Globe-díjas kanadai színész, énekes
1991 Sors Tamás kétszeres paralimpiai bajnok paraúszó

December 21-én halt meg

1375 Giovanni Bocaccio olasz író, a Dekameron szerzője
1888 Zsigmondy Vilmos bányamérnök, akadémikus, a magyarországi artézi kútfúrások elindítója
1908 Kogutowicz Manó geográfus és térképész, a hazai kartográfia megteremtője
1933 Knud Rasmussen eszkimó származású dán sarkkutató, etnográfus
1958 Lion Feuchtwanger német író, filológus, történetíró
1988 Nikolaas Tinbergen Nobel-díjas holland etológus, zoológus
1998 Szőkefalvi-Nagy Béla kétszeres Kossuth- és állami díjas matematikus, akadémikus
2006 Vágó Nelly Kossuth- és Jászai Mari-díjas jelmeztervező, érdemes és kiváló művész
2013 Edgar Miles Bronfman amerikai üzletember, a Zsidó Világkongresszus volt elnöke
2021 Benkő Samu Széchenyi-díjas magyar művelődéstörténész
2022 Kertész Ákos Kossuth-díjas író, dramaturg

A nyitóképen Demjén Ferenc koncertje a Papp László Budapest Sportarénában 2021. december 30-án. Fotó: MTI / Mohai Balázs

#eztörténtma